Coraz częściej słychać o nowym owocu, który ma trafić do konsumentów. To świdośliwa. W rzeczywistości, owoc ten nie jest taki nowy. Już od kilku lat uprawiają go właściciele działek i ogrodów. Nie zdecydowano się jednak na masową produkcję. Bardzo możliwe, że już niedługo świdośliwa zagości w polskich sklepach? Czy konsumenci przekonają się do nowego – starego owocu?

Jest szansa, że Polacy rozsmakują się w świdośliwie. Jej owoce, choć nieco większe, przypominają borówkę amerykańską. Wielu kojarzy je z aronią, ze względu na kolor. Skąd przypuszczenie, że konsumenci docenią świdośliwę? Polacy znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o uprawę na masową skalę borówki i aronii. Jako że, świdośliwa jest podobna do obu, możliwe, że również przypadnie do gustu Polakom.

Roślina pochodzi z Ameryki Północnej. Na razie na jej uprawę zdecydowali się przede wszystkim Amerykanie i Kanadyjczycy. Zmienia się klimat, w niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych latem brakuje wody. Świdośliwa potrzebuje jej mniej niż borówka. Dlatego naukowcy przypuszczają, że za jakiś czas, może ona zastąpić swoją poprzedniczkę. W Europie owoc coraz bardziej popularny jest w Finlandii oraz na Litwie i Łotwie.

Owoce można jeść świeże. Jednakże większość wykorzystywana jest przez przemysł przetwórczy. Świdośliwa idealnie nadaje się na dżemy, syropy i soki. Skąd wzrost zainteresowania owocami świdośliwy? Zawierają one znaczne ilości antocyjanów, co oznacza, że mogą wspomagać obronę organizmu przed rozwojem komórek rakowych.

– To ciekawe uzupełnienie oferty owoców jagodowych. Świdośliwa jest relatywnie tania w uprawie, jej zbiór dobrze wpisuje się w kalendarz – pomiędzy jagodą kamczacką a borówką, można go zmechanizować, co ułatwia pracę, a owoce mają wysokie walory zdrowotne – mówi Tomasz Kącki z Kwalifikowanej Szkółki Roślin Jagodowych Kąccy.

Wiele osób nawet nie wie, że spotkało się już ze świdośliwą. Ta roślina jest znana w Polsce już od ponad 300 lat. Świdośliwa ma charakter dekoracyjny, dlatego możemy ją spotkać w niektórych parkach. Jesienią jej liście przybierają czerwony kolor. Natomiast na wiosnę, kwiaty mają wspaniały zapach.

http://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/nowy-owoc-w-polsce-pomo%C5%BCe-w-walce-z-rakiem/ar-BBsyUcQ

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.