Anemia to choroba, w której występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami i ilością hemoglobiny czerwonego barwnika krwi. Objawy anemii można łatwo zrzucić na karb przepracowania i zmęczenia, a choroba jest groźna dla serca i mózgu. Warto więc wiedzieć jak są przyczyny i objawy anemii, a także zrobić proste badanie krwi, które wykryje lub wykluczy anemię.

Anemia to zespół objawów, które pojawiają się, gdy we krwi jest niedostateczna (poniżej normy) ilość czerwonych ciałek (erytrocytów) lub gdy jest zbyt małe stężenie hemoglobiny (przy prawidłowej ilości czerwonych krwinek). Objawy anemii są dość wyraźne, a jednak łatwo je zbagatelizować, bo przypominają stan przemęczenia towarzyszący niewyspaniu, przepracowaniu i życiu w silnym stresie. Dlatego jeśli mamy takie objawy warto zbadać poziom hemoglobiny i czerwonych ciałek krwi, aby sprawdzić czy grozi nam anemia. Hemoglobina przenosi tlen niezbędny do życia wszystkim narządom i komórkom. Jego niedostatek, występujący w anemii, jest szczególnie dotkliwy i niebezpieczny dla mózgu oraz serca - organów wyjątkowo wrażliwych na niedotlenienie.

Anemia: objawy

Objawy anemii to: osłabieniem, uczucie zmęczenia i znużenia nie ustępujące po odpoczynku. Jest to doznanie, które towarzyszy dziś wielu osobom, łatwo je więc zlekceważyć i uznać, że po prostu potrzebujemy urlopu. Często tak jest, ale trzeba być czujnym, by nie przegapić anemii. Przede wszystkim trzeba popatrzeć w lustro.

Objawy anemii to także blada i skłonna do przesuszenia skóra oraz blade błony śluzowe. Widać to na wargach, które robią się bledsze, a jeszcze lepiej na spojówkach oczu. Gdy odchylimy dolną powiekę normalnie powinniśmy zobaczyć żywo czerwone wnętrze. Jeśli powieki są jasne i blade - można podejrzewać anemię.

Na niedokrwistość bardzo reagują także włosy - więc objawy anemii to włosy przesuszone, łamliwe i ich wypadanie. Jeśli łatwo łapie nas zadyszka po podbiegnięciu do autobusu czy podejściu paru schodków - to też może być objaw anemii. Inne dość charakterystyczne objawy anemii to również:

    kołatanie serca (często myślimy, że to nerwica)
    problemy z pamięcią i koncentracją (wszystko przez przemęczenie i stres - myślimy)
    senność
    skłonność do depresji.

Objawem anemii mogą być także zawroty głowy.

Anemia: przyczyny

Jakie są przyczyny anemii, kto najczęściej choruje na anemię? Na anemię cierpi bardzo wiele kobiet, zwłaszcza tych, które mają obfite miesiączki. Jest to anemia wynikająca z utraty krwi. Częste przyczyny anemii to także niedobór żelaza lub złe przyswajanie tego pierwiastka. Anemia może być też spowodowana niedoborami witaminy B12, wynikającymi zarówno z braku dostatecznej ilości tej witaminy w diecie jak też niewystarczającej ilości kwasu żołądkowego, co upośledza wchłanianie witaminy B12. Kobiety powinny więc być czujne i badać krew, gdy mają objawy, które mogą sugerować anemię.


http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/anemia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy-anemii_40041.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.