Za zmiany nastroju, niechęć do pracy, euforię i smutek odpowiadają hormony, które niepodzielnie rządzą życiem każdej kobiety. Niewiele można zrobić, żeby skutecznie nad nimi panować. Warto jednak wiedzieć, co dzieje się w organizmie kobiety w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego.

Cykl miesiączkowy nieustannie zmienia się poziom hormonów. Głównymi graczami są przede wszystkim estrogeny i progesteron. Wspiera je hormon przysadki mózgowej folikulotropowy (FSH), który pobudza wzrost pęcherzyków jajnikowych, oraz luteina (LH) sterująca uwolnieniem jajeczka z pęcherzyka Graafa. W różnych fazach cyklu menstruacyjnego hormony decydują nie tylko o psychice i samopoczuciu, ale także o wyglądzie kobiety. Prześledźmy zatem, co dzieje się w poszczególnych dniach w jej organizmie.

Hormony wpływają na życie kobiety

Podczas każdego cyklu, który zwykle trwa od 25 do 31 dni, poziom hormonów podnosi się i opada. Od tego zależy, czy kobieta jest spokojna, czy nerwowa, szczęśliwa czy przygnębiona. Nawet to, jaki kolor bluzki wybierze. Wśród dyrektorów nowojorskich firm zatrudniających głównie kobiety przeprowadzono ankietę. Większość uważała, iż kobieta, która miesiączkuje, jest mniej sprawna intelektualnie i nie nadaje się do podejmowania poważnych decyzji. To nieprawda. Owszem, ma nieco gorszą kondycję psychofizyczną, ale z powodzeniem może wykonywać swoje obowiązki. A gdy pozna reakcje organizmu, będzie mogła tak planować zajęcia, by huśtawka hormonalna nie przeszkadzała jej w pracy.

Hormony - jak wygląda cykl miesiączkowy

Gdy trzeba wykonać nowe zadanie wymagające sporego wysiłku intelektualnego, najlepiej  zabrać się do tego w połowie cyklu, w okresie jajeczkowania, bo właśnie wtedy zdolność do koncentracji jest największa. Przy najczęściej występującym 28-dniowym cyklu łatwo ustalić, kiedy nadejdą najlepsze dni.

    Między 1 a 5 dniem

Pierwszy dzień krwawienia jest zarazem pierwszym dniem cyklu. Poziom estrogenów i progesteronu spada, co powoduje, że błona śluzowa macicy złuszcza się. Zostaje wydalona z krwią miesiączkową. Pod wpływem hormonu przysadki mózgowej (FSH) zaczynają się rozwijać  i dojrzewać pęcherzyki jajnikowe (Graafa), w których są komórki jajowe. Niski poziom estrogenów i progesteronu powoduje,  że samopoczucie jest znacznie lepsze niż przed, kiedy to poziom tych hormonów osiąga najwyższe stężenie. Nogi i ręce już nie są spuchnięte, a pasek można zapiąć o dziurkę ciaśniej. Utrata wagi wynika z niskiego poziomu estrogenów, które przyspieszają przemianę materii. Niektóre kobiety podczas miesiączki cierpią na bóle krzyża, brzucha oraz senność.

    Między 6 a 13 dniem

W tym czasie zazwyczaj kończy się krwawienie, a po bólu nie ma już śladu. Przysadka mózgowa produkuje hormon luteiny (LH), który powoduje, że pęcherzyk z komórką jajową rośnie i jajniki wydzielają coraz więcej estrogenów. Błona śluzowa macicy robi się coraz grubsza. Wzrost poziomu estrogenów sprawia, że włosy pięknie błyszczą, cera nie ma skazy, a kobietę rozpiera energia. Ten etap lekarze nazywają pomenstruacyjną euforią. Na trzy do pięciu dni przed owulacją zaczyna się czas płodny. Jeżeli dojdzie wtedy do stosunku, a partnerzy nie stosują żadnych zabezpieczeń, ciąża jest niemal pewna.

    Dzień szczególny  - 14

Estrogeny osiągają najwyższy poziom. Gwałtownie wzrasta poziom luteiny i wtedy pęka pęcherzyk z komórką jajową. To właśnie owulacja. Błona śluzowa macicy jest w pełni dojrzała. Gdy cykl miesiączkowy trwa dłużej,  np. 30 dni  owulacja przeniesie się na 16 dzień cyklu. Samopoczucie kobiety jest wtedy znakomite. Towarzyszy mu nieposkromiony apetyt na seks. Kobieta jest 10 tysięcy razy bardziej wrażliwa na zapachy, a szczególnie na męski feromon  androstenol. Jeśli para chce mieć dziecko, to najlepszy moment, by się o nie starać. Kobieta czuje się znakomicie, nie ma dla niej trudnych problemów. Jasno przedstawia swoją opinię i trudno obalić jej argumenty. Podobno jest też wtedy bardziej skłonna do zdrady niż w innych momentach swojego życia. Z owulacją mogą się niekiedy wiązać niezbyt silne bóle w podbrzuszu, a nawet niewielkie, zazwyczaj kilkudniowe plamienia. Temperatura ciała może się podnieść  nawet o kilka stopni. Ale nie oznacza to choroby.

    Między 15 a 20 dniem

Utrzymuje się wysoki poziom estrogenów. Pusty pęcherzyk przekształca się w tzw. ciałko żółte i zaczyna produkować progesteron, który przygotowuje błonę śluzową macicy do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Zajście w ciążę jest jeszcze możliwe dwie doby po owulacji. W ciągu tych pięciu dni kobieta czuje się nieco ociężała, bo organizm zatrzymuje więcej wody i wolniej spala dostarczane mu kalorie. Może wtedy nieco przytyć lub mieć takie wrażenie. Zazwyczaj ma dobry humor.

    Między 21 a 28 dniem

Jeśli nie doszło do zapłodnienia jajeczka, poziom estrogenów szybko się obniża. Ciałko żółte zanika, a wraz z nim maleje poziom progesteronu. Niezapłodniona komórka jajowa będzie wydalona podczas najbliższej miesiączki. Panie, którym dokucza bezsenność, teraz mogą się wreszcie wyspać. Ale te dni nie są zbyt miłe, bo większość cierpi na syndrom napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Kobiety są rozdrażnione, nie potrafią się skoncentrować, szybko zmienia się im nastrój. Na nogach, dłoniach i twarzy pojawiają się obrzęki. Piersi są bolesne i nabrzmiałe. W tym czasie lepiej kobiecie schodzić z drogi, bo można się stać ofiarą jej złego humoru. To znak, że zbliża się miesiączka. U 20 proc. objawy są tak silne, że trzeba je leczyć farmakologicznie. W uporaniu się z dolegliwościami PMS może pomóc doustna antykoncepcja.

Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"
Konsultant: prof. dr Romuald Dębski, ginekolog

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/hormony/cykl-miesiaczkowy-jak-zmienia-sie-poziom-hormonow_34111.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.