Retinol to forma witaminy A w czystej postaci, stosowana w kosmetykach. Witamina A została odkryta i zdefiniowana chemicznie w 1931 roku, a od 1947 witaminę A wytwarza się przemysłowo.

kremy z retinolem jak stosować

Retinol użyty w odpowiednim stężeniu i formule ulega w komórkach skóry przekształceniu do kwasu retinowego, nie powodując podrażnienia skóry. W kosmetykach ważna jest nie tylko forma retinolu, ale również jego stężenie.

Witamina A zaliczana jest do witamin młodości, jej stymulujące działanie zmniejsza zmiany pojawiające się wraz z procesem starzenia. Jest ona niezbędna do prawidłowego formowania się i regulowania wzrostu komórek skóry. Witamina A wytwarzana jest w naszych organizmach z beta karotenu, którego dostarczamy wraz z pożywieniem.

Cząsteczka witaminy A, może zostać rozbita na silniej działające związki, zwane retinoidami. Terminy: witamina A, retinol i retinoidy dość często używane są zamiennie, ale każda z tych substancji nich ma inne właściwości. Ponadto niektóre formy retinolu mogą być stosowane w powszechnie dostępnych kosmetykach, a niektóre można nabyć jedynie na podstawie recepty od lekarza.

Retinol witamina A czy można stosować latem

Wszystkie pochodne witaminy A nazywane są retinoidami, natomiast podstawową formą witaminy A jest retinol. Pozostałe pochodne to:

    związki estrowe, przede wszystkim octan i palmitynian retinylu – najsłabiej działające na skórę formy witaminy A; ich działanie polega na nawilżaniu, zapobieganiu łuszczenia się i rogowacenia skóry, natłuszczaniu, a także pełnią funkcję antyoksydantów,
    beta-karoten (pro-witamina A) występująca w roślinach – w kosmetykach pełni funkcję silnego antyutleniacza, zwalczającego wolne rodniki,
    kwas retinowy (kwas, tretinoina) – to najsilniejsza forma witaminy A, która występuje wyłącznie w preparatach dermatologicznych wydawanych na receptę,
    retinal (aldehyd) – składnik opatentowany przez markę Avene.

Obecnie najczęściej stosowanym w kosmetykach retinoiodem jest retinol. A Jaki wpływ ma retinol na naszą skórę? Można rzecz – zbawienny:

    poprawia strukturę i spoistość naskórka,
    poprawia nawilżenie skóry
    poprawia ukrwienie i koloryt skóry
    redukuje zrogowaciałą warstwę naskórka
    wygładza i spłyca zmarszczki
    rozjaśnia przebarwienia posłoneczne
    pomaga w walce z trądzikiem
    zwężą pory skóry
    pogrubia naskórek
    stymuluje produkcję kwasu hialuronowego.

Stosując kuracje retinoidami zaleca się przyzwyczajać do nich stopniową skórę, ponieważ u niektórych osób może dochodzić do podrażnień. Podrażnienia zazwyczaj znikają po 2-3 dniach od odstawienia substancji, natomiast możemy do niej wrócić ponownie po tym okresie. Początkowo warto więc stosować kosmetyk z retinolem 2 – 3 razy w tygodniu, a po około 2 -3 tygodniach można stosować go codziennie.

Znaczenie ma również stężenie retinolu w kosmetykach. Do pielęgnacji skóry twarzy i dekoltu zastosowane zostanie wyższe stężenie, niż do preparatów do pielęgnacji okolic oczu i konturu ust. Dostępne powszechnie produkty kosmetyczne charakteryzują się względnie małą zawartością retinolu: od 0,01% do 1%. Producenci powszechnie dostępnych kosmetyków rzadko podają stężenie retinolu.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że witamina A, używana i nazywana przez firmy kosmetyczne ‚pro-retinolem’, w porównaniu z czystą postacią witaminy A, czyli retinolem nie wykazuje większego działania przeciwzmarszczkowego.

Retinoidy uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV. W przypadku początkowej fazy stosowania kosmetyku z retinolem, może nastąpić zwiększone łuszczenie się skóry, może być ona nadwrażliwa. Ponadto witamina A może ulegać rozkładowi pod wpływem promieni UV, dlatego preparaty z jej dodatkiem należy chronić przed światłem. Co do zasady nie ma zatem przeciwwskazań do stosowania latem kremów z retinolem, ale warto stosować również dodatkowo kosmetyk, który chroni twarz przed promieniami.

Jednakże każda skóra jest inna i każda może reagować inaczej, warto zatem sprawdzać, czy nie wystąpią niepożądane reakcje i w razie konieczności zwrócić się z poradą do lekarza dermatologa lub kosmetologa.

 http://dermaestetic.pl/uroda/cudowna-witamina-a-czyli-fakty-o-retinolu/#sthash.lQn0IoKp.dpuf

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.