Aby kawa przynosiła Twojemu organizmowi same korzyści, należy pić ją z umiarem. Badania wykazały, że napój ten chroni przed chorobą Alzheimera oraz dba o kondycję wątroby.
Kawa to w przypadku wielu z nas pierwsza rzecz, o której myślimy tuż po przebudzeniu. Napój ten

warto pić z co najmniej kilku powodów – nie tylko poprawia on pamięć krótkotrwałą, ale również stymuluje proces regeneracji wątroby. Co więcej, jest bogaty w flawonoidy i przeciwutleniacze.
Kawa zapewnia poranny zastrzyk energii i znacznie poprawia samopoczucie – wie o tym każde dziecko. Niespodzianką dla wielu osób może być jednak fakt, że pijąc 1-2 filiżanki kawy każdego dnia można skutecznie ochronić się przed takimi schorzeniami jak nowotwór wątroby.

Kawa a Twoje zdrowie

Być może wydaje Ci się to niemożliwe, skoro większość znanych Ci osób pije kawę codziennie, a wciąż część z chorobami wątroby. Warto jednak przyjrzeć się tej teorii obiektywnie i ze zdrowym rozsądkiem.
Przede wszystkim warto pamiętać, że sama kawa nie może w 100% zapobiec wszystkim schorzeniom wątroby, ma ona tylko działanie ochronne. Równie istotne są także takie czynniki jak styl życia, zrównoważona dieta, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie alkoholu czy nikotyny.
Kawa, również często klasyfikowana jako używka, musi być więc spożywana z umiarem, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych. Dzisiaj jednak skupmy się na pozytywnych aspektach regularnego spożycia kawy.
  • Kawa może chronić przed chorobą Alzheimera.
  • Zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona.
  • Według badaczy z Uniwersytetu Harvarda, 2 filiżanki kawy dziennie chronią przed cukrzycą typu II.
Poniżej zajmiemy się wpływem kawy na ten organ, który w dzisiejszym artykule interesuje nas najbardziej – wątrobę.

Kawa ma działanie przeciwzapalne

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Światowego Funduszu Badań nad Rakiem i opublikowanych w ,,Medical News Today” wskazują, że kawa wykazuje silne właściwości przeciwzapalne.
  • Kawa wpływa na geny wywołujące stan zapalny w komórkach wątroby.
  • U osób, które spożywają 1-2 filiżanki kawy każdego dnia, znacznie usprawniony jest proces regeneracji wątroby. Oznacza to, że napój ten łagodzi stan zapalny i odtłuszcza wątrobę.

Niezwykła moc przeciwutleniaczy

Kolejną ciekawostką o kawie jest fakt, że obecne w niej przeciwutleniacze nie ulegają rozpadowi, tylko pozostają aktywne. Takie substancje jak kwas chlorogenowy, kwas kawowy czy ferulowy skutecznie chronią wątrobę i działają nawet przez 8 godzin.
  • Badanie opublikowane w magazynie gastroenterologii i hepatologii klinicznej (,,CGH Journal”) wykazało, że regularne spożycie kawy działa pozytywnie aż na 40% chorych na pierwotnego raka wątroby, czyli HCC.
  • Eksperci podkreślają, że szczególnie istotna w zapobieganiu nowotworowi wątroby jest profilaktyka cukrzycy, a tę funkcję doskonale spełnia kawa.

Lekarstwo na zwłóknienie wątroby

Inny interesujący fakt o kawie to jej zdolność zwalczania tkanki łącznej odkładającej się w wątrobie i wywołującej jej zwłóknienie.
Wyniki pierwszych badań na ten temat zostały opublikowane w magazynie „Hepatology”, jednak wciąż potrzeba więcej danych naukowych, które pozwolą potwierdzić tę właściwość.
Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych cech każdego pacjenta, nie zaszkodzi jednak włączyć kawy do swojej codziennej rutyny, przez wzgląd na jej liczne właściwości zdrowotne.

Kilka powodów, by pić dwie filiżanki kawy dziennie

Lek na cukrzycę

Tak jak już wspomnieliśmy, regularne spożycie kawy może zapobiec rozwojowi cukrzycy typu II oraz związanymi z otyłością i zaburzeniami hormonalnymi (głównie problemami z insuliną i estrogenem) chorobami nowotworowymi.
Pamiętaj jednak, że filiżanka kawy nie zastąpi zbilansowanej i zdrowej diety.

Dwie filiżanki kawy dla zdrowia serca

Od lat grupy naukowców spierały się ze sobą o to, czy kawa wpływa pozytywnie czy negatywnie na zdrowie serca. Wiadomo, że napój ten podwyższa ciśnienie krwi, jednak spożywany z umiarem nie szkodzi naszemu układowi krążenia.
Jako naturalne źródło przeciwutleniaczy, kawa poprawia kondycję naczyń wieńcowych i innych naczyń krwionośnych. Rozsądne spożywanie kawy zmniejsza także ryzyko zawału serca. Mówią o tym między innymi badania opublikowane przez ,,British Medical Journal”.

Kawa poprawia pamięć


Właściwości kawy działają także pozytywnie na układ nerwowy i pomagają zapobiec takim schorzeniom jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.
Z kolei, magazyn ,,Nature Neuroscience” donosi, że pierwsza kawa o poranku wpływa doskonale na pamięć krótkotrwałą, dzięki czemu ułatwia codzienne funkcjonowanie i zapamiętywanie.

To co, idziemy na kawę? 

 http://krokdozdrowia.pl/kawa-uchroni-cie-rakiem-watroby/

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.