Naturalne kosmetyki bez chemii mają wiele zalet, więc moda na ekopielęgnację nie przemija – i dobrze. Warto jednak wiedzieć, że często są one tylko z pozoru naturalne. Zanim kupisz krem czy balsam ze znaczkiem eko lub bio, sprawdź jak odróżnić kosmetyki ekologiczne od tradycyjnych.

Kosmetyki ekologiczne powinny zawierać naturalne oleje roślinne i naturalne konserwanty
Naturalne kosmetyki ekologiczne bez szkodliwej chemii: co warto o nich wiedzieć?

Kosmetyki ekologiczne, kosmetyki naturalne czy wreszcie ekokosmetyki trzy określenia oznaczające dla laika w zasadzie jedno. Nie zawsze wyglądają tak efektownie, jak te tradycyjne. Zwykle pakowane są w proste szklane pojemniki lub metalowe tubki, podlegające recyklingowi, i kartoniki z makulaturowego papieru. Czasem też ich zapach nie jest specjalnie atrakcyjny. A jednak podbijają serca coraz liczniejszej grupy kobiet – bo to głównie one kupują te kosmetyki. Na czym więc polega ich atrakcyjność?

Kosmetyki ekologiczne - nie zawierają szkodliwej chemii

Ekologia to dziś swego rodzaju filozofia – im bardziej stechnicyzowany jest nasz świat, tym bardziej chcemy być bliżej natury. Staramy się jej nie szkodzić, dlatego wybieramy naturalne tkaniny, żywność produkowaną bez sztucznych nawozów i kosmetyki bez chemii. Tym bardziej, że są to kosmetyki coraz doskonalsze. Bo nie są to już proste ekstrakty z warzyw czy owoców, ale preparaty zawierające kompozycje składników pochodzących z roślin czy minerałów, uzyskiwanych w skomplikowanych procesach tzw. zielonej chemii – aminokwasy, flawonoidy, peptydy, polisacharydy czy nienasycone kwasy tłuszczowe z olejów roślinnych.


Kosmetyki ekologiczne są nie tylko przyjazne skórze, ale dzięki technologii ich produkcji – bardziej skuteczne. Chodzi bowiem o to, żeby uzyskać cząstki substancji aktywnych na tyle małe, by mogły one pokonać barierę naskórka i pobudzić procesy odnowy w głębszych warstwach skóry. Poza tym działanie kosmetyków naturalnych koncentruje się na przywróceniu równowagi w skórze i wsparciu jej naturalnych funkcji oraz regeneracji.

Nie wszystkie kosmetyki eko, bio, organic są ekologiczne

Teoretycznie kosmetyki ekologiczne powinny zawierać składniki pochodzące z ekologicznych upraw oraz być wytwarzane w sposób niezagrażający środowisku. Natomiast kosmetyki organiczne – zawierać niemodyfikowane genetycznie składniki pochodzenia naturalnego (organicznego). Ale czy tak jest naprawdę? Wykorzystując ekotrend, niemal każda firma kosmetyczna ma dziś w ofercie linię naturalną – niestety, często tylko z nazwy. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi wciąż bowiem nie ma uregulowań prawnych dotyczących tej kategorii kosmetyków. Producenci chętnie więc umieszczają na opakowaniach produktów określenia: eko, bio, organic, nawet wtedy, gdy kosmetyk zawiera znikomą ilość składników naturalnych. Trzeba więc dokładnie czytać etykiety.

Warto pamiętać, że składniki podaje się w kolejności odpowiadającej ich udziałowi wagowemu w produkcie, czyli składnik, którego jest najwięcej, będzie znajdował się na początku, a ten, którego jest najmniej, wymieniony zostanie na końcu.

    Gwarancją „naturalności” kosmetyku jest certyfikat jednej z instytucji kontrolujących cały proces produkcji (m.in. Ecocert, BDIH, Cosmebio). Ale coraz więcej firm oferuje kosmetyki zawierające ponad 98 proc. składników naturalnych, ale niecertyfikowanych, gdyż uzyskanie takiego certyfikatu jest czasochłonne i kosztowne.

Jak odróżnić kosmetyki naturalne od tradycyjnych?

● Jednym z podstawowych składników kosmetyków naturalnych są oleje roślinne, pozyskiwane najczęściej z roślin pochodzących z upraw ekologicznych, tłoczone na zimno i nierafinowane. W kosmetykach konwencjonalnych znajdują się głównie oleje pochodzenia petrochemicznego.

● Emulgatory to substancje odpowiedzialne za łączenie olejów z wodą. W kosmetykach naturalnych stosuje się emulgatory pochodzenia roślinnego.

● Zapach kosmetyków naturalnych pochodzi wyłącznie od naturalnych olejków eterycznych.

● Naturalnymi konserwantami kosmetyków ekologicznych są m.in. olejki eteryczne, witaminy, niewielkie ilości czystego alkoholu roślinnego.

● W szamponach i żelach do mycia, zamiast detergentów syntetycznych (SLS) stosuje się delikatne detergenty roślinne, oparte głównie na oleju kokosowym.
Kosmetyki tradycyjne czy ekologiczne - które lepsze?

Zwykle kosmetyki ekologiczne są bardziej przyjazne skórze, jednak nie zawsze lepsze od kosmetyków tradycyjnych i nie zawsze od nich bardziej skuteczne. Kosmetyki naturalne mają opinię preparatów łagodnych, doskonałych dla alergików. Jest to niestety półprawda. Każdy kosmetyk musi bowiem zawierać konserwanty, które zapewniają jego niezmienne walory przez określony czas. W kosmetykach naturalnych konserwantem są często olejki eteryczne – przedłużają ich trwałość, ale dość często bywają przyczyną uczuleń.

Chwytem czysto reklamowym jest więc umieszczenie na kosmetykach informacji: bez parabenów. Tymczasem są to konserwanty wyjątkowo dokładnie przebadane i uznane za jedne z najbezpieczniejszych dla człowieka – szybko ulegają przemianie w skórze i są usuwane z organizmu. Może też się zdarzyć, że po użyciu cudownego preparatu algowego, ziołowego czy z torfem pojawi się wysypka, zaczerwienienie lub świąd. Taka czasem bywa reakcja skóry na zbyt dużą dawkę „naturalności”.

Lepiej też nie liczyć na to, że kosmetyk naturalny natychmiast wygładzi zmarszczki, usunie przebarwienia, czy przywróci blask włosom. Stosując ekokosmetyki, trzeba być cierpliwym, bo efekty ich używania są widoczne po kilku tygodniach, a czasem miesiącach. Dlatego jeśli zależy ci na szybkiej poprawie wyglądu, lepiej sięgnij po kosmetyki tradycyjne.Autor: Anna Guttman - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"
miesięcznik "Zdrowie"

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.