Cera przejawiająca symptomy wrażliwości spotykana jest coraz częściej. Łatwo ją podrażnić, dlatego należy skrupulatnie dobierać kosmetyki odpowiadające szerokiemu spektrum jej potrzeb – w tym często występującej skłonności do pękających naczynek. Pielęgnacja skóry wrażliwej ze skłonnością do podrażnień wymaga zastosowania m.in. prawidłowo dobranych płynów micelarnych oraz kremów.

Jak rozpoznać cerę wrażliwą?

Cera wrażliwa posiada bardzo dużą tendencję do reakcji alergicznych, bardzo szybko i dość gwałtownie reaguje na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, wśród których najczęściej wymienia się:
 • niektóre składniki kosmetyczne – tj. alkohol, detergenty (SLS, SLES), środki konserwujące, kwasy owocowe, mentol oraz kompozycje zapachowe. Zdarzają się również reakcje skórne na składniki naturalne oraz światło słoneczne;
 • zmiany temperatury – jest to czynnik mający ogromy wpływ na skórę, zwłaszcza cerę naczynkową, która reaguje natychmiast w momencie pojawienia się zarówno różnic temperatur, jak i zbyt wysokich lub niskich jej wartości;
 • stopień wilgotności powietrza – skóra wrażliwa i naczynkowa gwałtownie reaguje na obniżoną wilgotność otoczenia;
 • promieniowanie UV;
 • ostre i intensywne przyprawy, dym nikotynowy, alkohol;
 • zbyt intensywny dotyk (pocieranie skóry szorstkim ręcznikiem, wykonywanie peelingów mechanicznych).

Pielęgnacja cery wrażliwej i naczynkowej

Cera wrażliwa i cera naczynkowa są szczególnie trudne w pielęgnacji. Wymagają nie tylko stosowania odpowiednich preparatów, ale też umiejętnego i wyjątkowego podejścia, nierzadko zmiany nawyków nasilających nieprzyjemnych symptomy. U podstaw prawidłowej pielęgnacji skóry wrażliwej leży jej umiejętne oczyszczanie. Oczyszczanie cery wrażliwej nie może odbywać się z użyciem standardowych kosmetyków, które, z uwagi na zawartość detergentów, silnie intensyfikują nieprzyjemne charakterystyczne objawy, tj.:
 • swędzenie i pieczenie;
 • uczucie ściągnięcia;
 • przesuszenie i drobnopłatkowe łuszczenie naskórka;
 • w przypadku cery naczynkowej – dodatkowo rumień i zaczerwienienie.
Warto zrezygnować z tych preparatów, które wymagają użycia wody, zastępując je tzw. płynami micelarnymi. Poza charakterystycznymi micelami, a więc cząsteczkami wiążącymi zanieczyszczenia, zawierają one składniki chroniące skórę przed utratą wilgoci, ale też substancje kojące i przywracające jej komfort. Dobrze, jeżeli w składzie znajdziemy również składniki chroniące i wzmacniające naczynia krwionośne (np. wyciąg z kasztanowca, lub escynę). Odpowiednia pielęgnacja jest tym ważniejsza, iż zdarza się, że na skutek zaniedbań pojawia się trądzik różowaty (w obrębie rumieni, z czasem gromadzą się stany zapalne).
 

Krem do cery naczynkowej i wrażliwej

Idealny krem przeznaczony do cery wrażliwej skłonnej do podrażnień powinien uwzględniać wszystkie jej potrzeby, problemy i dolegliwości. Zwłaszcza podkreślane wielokrotnie tendencje do pękających naczynek. W przypadku kiedy nadwrażliwości towarzyszą właśnie kłopoty naczynkowe, warto sięgać po preparaty minimalizujące ich widoczność. Aby uzyskać ten efekt, zwróćmy uwagę na zawartość zielonego barwnika, który zmniejsza naczynka, maskuje niedoskonałości i wyrównuje koloryt skóry. 
Poza tym, składniki aktywne powinny zostać tak dobrane, aby móc zapewnić:
 • przeciwdziałanie wolnym rodnikom – witamina E, C, niacyna, wyciągi roślinne (między innymi pochodzące z alg brunatnych);
 • ochronę warstwy hydrolipidowej – masło shea;
 • zapobieganie utraty wody – kwas hialuronowy;
 • ochrona i wzmocnienie naczyń krwionośnych – escyna (zawarta np. w wyciągu z kasztanowca), rutyna, hesperydyna (pozyskiwana z ruszczyka kolczastego);
 • silne działanie regeneracyjne i naprawcze skóry – alfa hydroksykwasy zawarte w żurawinie amerykańskiej.
Uzupełnieniem kuracji z użyciem kremu może być stosowanie serum punktowego, które natychmiast zmniejsza zaczerwienienia i pielęgnuje cerę naczynkową.

Makijaż dla skóry skłonnej do podrażnień

W przypadku cery wrażliwej, naczynkowej i skłonnej do podrażnień objawiających się zaczerwienieniem, bardzo istotne jest wykorzystywanie kosmetyków zawierających wspomniany zielony pigment. Dzięki niemu wszelkie niedoskonałości skóry o charakterze czerwonych przebarwień stają się niewidoczne.
Wybór kosmetyków do makijażu cery wrażliwej powinien determinować bezpieczny skład – pozbawiony substancji mogących nasilać objawy podrażnień. Unikajmy zatem preparatów zawierających konserwanty i substancje zapachowe. Doskonale sprawdzają się w tym wypadku dermo kosmetyki, dobierane z pomocą farmaceuty lub dermatologa oraz kosmetyki mineralne. Te przeznaczone dla cery wrażliwej opatrzone są zazwyczaj odpowiednim oznaczeniem producenta.
Pamiętajmy także o regularnym i dokładnym czyszczeniu akcesoriów wykorzystywanych do makijażu. Powierzchnia wszelkiego typu pędzli i gąbek stanowi idealne środowisko do namnażania bakterii i gromadzenia zanieczyszczeń, które w kontakcie ze skórą nasilają problem nadwrażliwości.

Autor: mgr Magdalena Seremak 
 

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.