Sam fakt, że stoisz nad przepaścią, że się do niej zbliżyłaś, świadczy o ogromnej odwadze. Zaraz za przepaścią i trudnościami zaczyna się cudowny świat, w którym warto żyć.
Na pewno niejednokrotnie czułaś, że stoisz na skraju przepaści. Mówimy o chwilach ogromnego
 cierpienia, w których zbliżamy się do przepaści popychani przez otaczające nas osoby.
Oczywiście, mamy tutaj na myśli nieszczęśliwe związki, które wpływają na naszą samoocenę, pozbawiają nas sił i witalności. Czasem nawet zdarza się nam myśleć, że wszystko jest już stracone.
Mówi się, że niekiedy musimy znaleźć się w sytuacjach naprawdę ekstremalnych, żeby móc zdać sobie sprawę z własnej odwagi. Dlaczego? Bo, nawet jeśli ciężko Ci w to uwierzyć, wszyscy mamy do dyspozycji skrzydła, dzięki którym możemy latać.

Kiedy staniesz na skraju przepaści, spójrz w górę


Na pewno, w którymś momencie swojego życia, sięgnęłaś dna. Wtedy też nadchodzi chwila refleksji i wewnętrznej odbudowy. Nikt nie powinien wstydzić się upadku, a tym bardziej nienawidzić samego siebie za to, że pozwolił sobie dotrzeć do przepaści.
Życie to zbieranie doświadczeń i popełnianie błędów. Jeżeli znajdujemy się w związku pełnym cierpień i łez, to tylko dlatego, że na początku miłość wypełniła nas radością i zaufaniem do tej drugiej osoby. Wszyscy na to zasługujemy: na szansę bycia szczęśliwym.
Niestety, nikt nie może zagwarantować nam wiecznego szczęścia, a smutek doprowadza nas do sytuacji, w których znajdujemy się nagle na skraju przepaści.
Przepaść jest zawsze zimna, ponieważ to tam znajduje się nicość. Pamiętaj jednak, że z drugiej strony przepaści skrywają się nowe możliwości, kolejna szansa na szczęście. Dlatego też musisz rozłożyć skrzydła i znaleźć w sobie wewnętrzną moc.
  • W chwilach emocjonalnego cierpienia czujemy, że jesteśmy wyczerpani i bezsilni. Mówimy sami sobie: mam dość. Co jest tutaj najważniejsze? Żeby w tym samym momencie dojść do bardzo ważnego wniosku: pora na zmianę kierunku.
  • Nigdy nie patrz w dół; to właśnie tam znajduje się rozpacz i słabość. Czas szeroko rozłożyć skrzydła i odzyskać utraconą wolność; wrócić do optymizmu, wiary w samą siebie i do walki o własne szczęście.

Rezyliencja – szeroko otwarte skrzydła

Na początku artykułu wspomnieliśmy o „wewnętrznej sile”, którą wszyscy dysponujemy, żeby móc radzić sobie z cierpieniem, utratą bliskiej osoby lub rozczarowaniem, które mogą prowadzić nasz umysł i nasze serce właśnie na skraj przepaści.
W psychologii, zdolność znalezienia w sobie owej siły nazywamy rezyliencją. Dzięki niej możemy przeżyć najtrudniejsze momenty i uczyć się na bazie zdobytych doświadczeń.

Rezyliencja znajduje się w każdym z nas

Również w Tobie. Nawet jeżeli ciężko Ci w to uwierzyć i nie uważasz się za osobę odważną i pewną siebie. Żeby móc korzystać z rezyliencji musisz podjąć następujące kroki:
  • Zrozum, że odwaga jest częścią Ciebie. Tracimy bliskie nam osoby, wiele ludzi nas rozczarowuje, życie wystawia nas na próbę – wszystkie te czynniki zbliżają nas do przepaści.
  • Pamiętaj, że fakt dotarcia do takiej sytuacji, nie oznacza, że jesteś słaba i bezwartościowa. To po prostu droga, którą obrałaś, a która nie okazała się być tą właściwą.
Zareaguj! Zmień kierunek! Rozwiń swoje skrzydła!
  • Nie będzie to łatwe, ponieważ ból nie zniknie z dnia na dzień. Ale już samo podjęcie walki z przeciwnościami świadczy o sile i odwadze.
Z upływem czasu ból będzie łagodniał – na tym polega rezyliencja.

Rezyliencja jest wynikiem mądrości emocjonalnej

Jesteś tym, co przeżyłaś; w Twoim sercu i umyśle znajdują się resztki doświadczeń, które Cię definiują.
  • Jeżeli trafiłaś na skraj przepaści więcej niż raz, oznacza to, że żyjesz odważnie i intensywnie.
  • Wyjście z nieszczęśliwego związku dostarczy Ci mądrości i dojrzałości.
  • Rezyliencja jest swego rodzaju spadochronem emocjonalnym, dzięki któremu unikasz upadków. Pomaga Ci żyć w tym skomplikowanym świecie, który nie zawsze jest pełen samych radosnych chwil.

Jeżeli właśnie teraz uważasz, że stoisz na skraju przepaści – nie patrz w dół! Spójrz wewnątrz samej siebie i pamiętaj, że zasługujesz na szczęście. Nowe możliwości znajdują się po drugiej stronie. Spójrz w górę i leć!

 http://krokdozdrowia.pl/stoisz-skraju-przepasci-spojrz-lec/

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.