Nadal możesz kochać swojego partnera, ale jednocześnie zauważasz dziwne rzeczy: gdy nie ma go przy Tobie, czujesz spokojna i zrelaksowana. Możesz w końcu odetchnąć i odpocząć.
Czasami sama tylko miłość nie wystarczy. Ale zdarza się zjawisko jeszcze bardziej niebezpieczne: 
miłość może stać się toksyczna tworząc smutek i wysysając cały tlen, zostawiając tylko zazdrość i nieufność. Powstaje wtedy coś, co naukowcy określają jako toksyczny związek.
Większość z Was w tym momencie może pomyśleć, że taki stan rzeczy będzie przecież bardzo łatwy do rozpoznania. Ale niestety nie jest to prawda, dlatego też niektórzy ludzie wpada w toksyczny związek więcej niż jeden raz.
Kiedy jest się zakochanym w kimś, Twój racjonalny, zdroworozsądkowy osąd oraz stan emocjonalny może ulec poważnemu zniekształceniu, co zarazem może powodować poważne problemy z “powrotem” do rzeczywistości. Otwórz oczy…
W dzisiejszym artykule będziemy chcieli zaprezentować Ci garść najbardziej oczywistych wskazówek pozwalających Ci określić, czy wpadłaś w tak zwany toksyczny związek.

Jak rozpoznać toksyczny związek?

1. Dostrzegasz tylko mury tam, gdzie kiedyś były drzwi

Całkiem prawdopodobne jest to, że zanim zdecydowałaś się na związek, byłaś bardzo niezależną kobietą. Podjęłaś już wszystkie istotne decyzje dotyczące Twojej kariery zawodowej oraz życia rodzinnego. Miałaś znajomych, wychodziłaś spotykać się ze znajomymi i ogólnie rzecz biorąc wiodłaś ułożone, szczęśliwe według własnej, codziennej rutyny.
Ale teraz związek w jakim tkwisz całkowicie zmienił Twoją rzeczywistość:
 • Zauważasz u siebie, że nie możesz podjąć samodzielnej decyzji bez wcześniejszego uzgodnienia tego z partnerem. Jeśli wspomnieć, że masz zamiar pójść wieczorem na kolację organizowaną przez Twoją firmę lub udać się na zakupy z przyjaciółką, Twój partner zazwyczaj nie wyraża na to zgody.
 • Twoje życie, od rana do wieczora, dzień w dzień, jest nieustannie kontrolowane. Jednym z objawów toksycznego związku jest na przykład konieczność zmiany stylu ubierania tak, aby zadowolić swojego partnera.
 • Albo pojawiający się przymus rezygnacji z wielu rzeczy, które wcześniej Cię cieszyły: noszenie makijażu, nieograniczone korzystanie z telefonu komórkowego, wracanie do domu nieco później…
 • Możesz również zauważać, że Twój partner wpływa hamująco na Twój własny rozwój. Może nie nadajesz się na wyższe stanowisko w Twojej firmie. Z dnia na dzień wokół Ciebie zaczynają pojawiać się ściany nie do przejścia w miejscach, w których wcześniej widziałaś nieograniczone możliwości…
 • Każdego kolejnego dnia wydaje Ci się, że wokół Ciebie powstaje niewidzialny płot.

2. Twoje uczucia są ignorowane, atakowane lub poddawane manipulacjom

Większość ludzi z wielkim entuzjazmem angażuje się w związek z inną osobą. Miłość jest tak intensywna, przytłaczająca, szczera i pełna emocji, że jest całkowicie normalnym zjawiskiem chęć zaoferowania drugiej osobie, tej którą kochamy, całego siebie.
Ale pamiętaj, że ważne jest także zrównoważenie tej miłość poprzez taką samą ilość troski okazywanej przez drugą stronę.
 • Podstawową wprawą, jaką cechuje się toksyczny związek jest manipulacja emocjonalna. I to właśnie ona często przejawia się w najbardziej subtelnych i destrukcyjnych sposobach.
 • Toksyczni ludzie zawsze szukają czegoś, z czego mogą odnieść korzyści dla siebie samych. Pamiętaj, że tacy ludzie mają z reguły bardzo niską samoocenę i słaby charakter.
 • Ta ich niepewność rodzi nieufność i chęć kontrolowania swojego partnera. Być może obawiają się bycia opuszczonym, nieustannie liczą się z możliwością, że inna osoba może odciągnąć Cię od nich. Taka postawa prowadzi do chęci ciągłego nadzoru i rozwoju niepohamowanej zazdrości …
 • Dążenie do kontrolowania Ciebie stawia ich w pozycji władzy absolutnej, gdzie tylko jeden z partnerów w związku ma prawo do podejmowania decyzji.
 • Jeśli nie zrobisz tego, o co prosi Twój partner, to użyje on całej masy różnych sprytnych sposobów wywołania u Ciebie poczucia winy. To właśnie Twój partner odgrywa rolę ofiary zrzucając całą winę na Ciebie.
Trzeba być bardzo ostrożnym, a jeśli zauważasz coś takiego u siebie, przeanalizuj całą sytuację i sprawdź, czy przypadkiem nie wpadłaś w toksyczny związek.

3. Poczucie niezadowolenie rośnie u Ciebie dzień po dniu…

Nadal możesz kochać swojego partnera, ale jednocześnie zauważasz dziwne rzeczy: gdy nie ma go przy Tobie, czujesz spokojna i zrelaksowana. Możesz w końcu odetchnąć i odpocząć.
Przyjrzyj się innym parom mieszkającym razem i tworzącym bardziej harmonijne związki, w których partnerzy szanują nawzajem osobistą przestrzeń i pozwala na rozwój osobisty drugiej ze stron.
Zwróć uwagę na swoje prawdziwe uczucia. Jeśli czujesz niedosyt, a dodatkowo występuje u Ciebie którekolwiek z wyżej opisanych zjawisk, czy też masz wrażenie zagubienia lub rozpadania się… oznacza to po prostu, że nie jesteś już tą osobą, jaką byłaś wcześniej. A możesz zacząć zauważać u siebie poczucie bardzo niskiej samooceny lub wręcz załamania.
Trzeba wziąć to wszystko pod uwagę. Naprawdę w bardzo wielu przypadkach problemy natury emocjonalnej mogą przekształcić się w objawy fizyczne. Co należy przez to rozumieć? Niepokój i strach może powodować dla przykładu ciągłe bóle głowy lub bóle brzucha, nudności i inne podobne dolegliwości.
Osoby, u których występują podobne objawy często chodzą z nimi do lekarza, ale nigdy nie otrzymają u niego właściwej diagnozy.
Lekarz może na przykład powiedzieć Ci, że dopadła Cię migrena, ale tak naprawdę cierpisz na depresję wywołaną nieszczęśliwą sytuacją, w jakiej się znalazłaś.

Jak możesz wyrwać się z toksycznego związku?

Być może trudno Ci będzie w to uwierzyć, ale statystyki pokazują, że toksyczny związek może czasami potrwać wiele lat. Jak to możliwe? Oto niektóre z możliwych powodów podtrzymywania takiego związku:
 • Niektórzy ludzie boją się konsekwencji pozostawienia swojego partnera. Boją się o swoje dzieci lub o to, że ich małżonek może zwrócić się przeciwko nim i ich krzywdzić.
 • Niektórzy z nas po prostu nie wyobrażają sobie życia w samotności. Z tego też powodu zmuszają się do cierpienia i tkwią na siłę w nieszczęśliwej sytuacji, bojąc się życia samemu.
 • Czasami związki takie trwają tak długo, ponieważ para wciąż się kocha. Ale jest to niezdrowa miłość powodująca jedynie rany psychiczne, z czego żadna ze stron nie zdaje sobie sprawy. Wydaje się to naprawdę dziwne, ale jest niestety prawdą.
Aby wyrwać się z toksycznego związku należy najpierw zdać sobie sprawę z tego, co się dzieje wokół Ciebie. Pierwszym krokiem do rozwiązania jest zrozumienie i zaakceptowanie sytuacji i przyznanie przed samą sobą, że jesteś nieszczęśliwa.
Być może Twoi znajomi i rodzina zauważyli wszystkie oznaki już znacznie wcześniej, niż Ty. Oprzyj się na nich, poszukaj wsparcia gdy tylko będzie Ci ono potrzebne.
Kolejnym krokiem jest rozmowa z partnerem. Powiedz mu, jak się czujesz, wyjaśnij swoją frustrację i niezadowolenie. Jeśli okaże się, że nie będzie to stanowiło dla niego motywacji do podjęcia prób zmiany obecnego stanu rzeczy lub jeśli uważasz, że nie ma szans na poprawę czegokolwiek… pora zakończyć ten związek.
Twój spokój i równowaga emocjonalna powinny zawsze stać na pierwszym miejscu, więc nawet nie próbuj wątpić w swoje możliwości. 

Toksyczne związki - jak odróżnić miłość od uzależnienia?


Jesteście parą już od jakiegoś czasu i okres początkowej euforii - ten niesamowity czas, gdy na widok ukochanego czułaś przyjemne dreszcze i ssanie w żołądku - powoli przemija. Jesteś przekonana, że wreszcie odnalazłaś tą jedną, zdarzającą się tylko raz w życiu Prawdziwą Miłość.


Uczucie to towarzyszy Ci przez cały czas - bez wątpienia to właśnie ON jest twoją bratnią duszą. I nawet jeśli w związku nie do końca wszystko gra, zrobiłabyś wszystko dla ukochanego, poszłabyś za nim w ogień.
Nie potrafisz sobie wyobrazić życia bez niego, w ogóle nie bierzesz pod uwagę takiej opcji. Myśl, że mogłabyś go w jakiś sposób utracić np. z powodu innej kobiety, jest dla Ciebie druzgocąca. Na samą myśl, że moglibyście się kiedykolwiek rozstać, czujesz się pusta i chora. Bez Twojego ukochanego, Ty nie istniejesz. Oto prawdziwa miłość!

Czy rzeczywiście..? Jeśli Twoje odczucia dotyczące partnera są podobne, to co tak intensywnie, do bólu odczuwasz, być może wcale nie jest miłością, lecz uzależnieniem.
JAK ODRÓŻNIĆ MIŁOŚĆ OD UZALEŻNIENIA?

Miłość

W prawdziwie partnerskim związku na pierwsze miejsce wysuwa się wzajemne zaufanie. Każde z was przekonane jest o swojej wartości i nikt nie warunkuje tego przekonania od myśli i działań drugiej osoby. Wierzycie, że posiadacie równe prawo do wzrostu i zapewniacie sobie odpowiednią przestrzeń życiową.

W związku partnerskim nie występuje poczucie zagrożenia z powodu utrzymywania przyjaźni z innymi osobami - partnerzy
potrafią cieszyć się spędzaniem czasu w oddzieleniu od siebie. Postrzegają siebie jako dwie zupełnie odrębne osoby, nie dwie połówki jednego. Każdy posiada i wyraża swoje własne potrzeby, przyzwyczajenia, sposób życia, hobby.

Oznacza to m.in. że gdy Twój partner osobno spędza czas, ty w tym momencie oddajesz się własnym, zupełnie odrębnym zainteresowaniom, posiadasz swoich przyjaciół (obu płci), spotykasz się z nimi. Przekonana o miłości partnera respektujesz jego granice, ufasz mu i sama starasz się być godną zaufania. Oboje troszczycie się o zachowanie własnej odrębności, i co najważniejsze - podejmujecie ryzyko bycia uczciwym i prawdziwym wobec siebie.

Uzależnienie

W toksycznym związku na pierwszy plan wysuwa się brak poczucia bezpieczeństwa i zależność. Uzależnioną osobę cechuje pochłaniające zaangażowanie w związek, któremu towarzyszy przekonanie, że nic i nikt nie jest tak ważny i znaczący w życiu jak ta druga osoba.

Potrzeba bycia z kimś postrzegana jest jako oznaka wielkiej miłości. W rzeczywistości potrzeba ta jest wynikiem lęku przed samotnością i odrzuceniem.

Jeśli jesteś uzależniona od drugiej osoby wszystko dostosowujesz do jej potrzeb. Zaniedbujesz swoje związki z innymi ludźmi, przyjaciół i rodzinę, rzucasz własne zainteresowania. Uzależnienie powoduje poczucie utraty siebie, które traktujesz jako prawdziwy dowód miłości ze swojej strony.

Pochłaniające zaangażowanie drugą osobą - jej myślami, zachowaniem, uczuciami - prowadzi do potrzeby ciągłego uzyskiwania jej potwierdzenia dla swoich działań. Wyrażanie własnych, prawdziwych emocji i myśli staje się zbyt ryzykowne - Twoja tożsamość jest niemalże zupełnie zależna od reakcji partnera.

Poziom zaufania w toksycznym związku jest bardzo niski, dominuje zazdrość, zaborczość, potrzeba roztaczania ciągłej ochrony (i kontroli) nad drugą osobą.

Wraz z zależnością pogłębia się nietolerancja na fizyczne oddalenie się od partnera. Uzależniona osoba nie jest w stanie znieść separacji - nawet jeśli w związku występują liczne konflikty lub związek jest wyraźnie szkodliwy (np. związek z osobą nadużywającą alkoholu, stosującej przemoc, ustawicznie zdradzającą). Możliwe liczne rozstania jeszcze bardziej wzmacniają desperację i zależność.

Gwałtowne przerwanie toksycznego związku może powodować fizyczne objawy, takie jak bezsenność, utrata apetytu, letarg, brak motywacji, utrata poczucia czasu, może prowadzić do głębokiej depresji, w skrajnych przypadkach do prób samobójczych i morderstw.

Jak przerwać krąg uzależnienia?

Rozpoznaj problem


Jedzenie, alkohol, seks, miłość - wszystko to może stać się narkotykiem. W przypadku każdego nałogu pierwszym krokiem ku wolności jest rozpoznanie swojego uzależnienia i przyznanie się do niego. Proces ten, choć bywa bardzo bolesny i pozornie oznacza porażkę, w rzeczywistości niesie wyzwolenie.

Poszukaj profesjonalnej pomocy

Samodzielne wyrwanie się ze szponów uzależnienia jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Twoje uzależnienie nie zniknie wraz z zakończeniem toksycznego związku - jeśli nic nie zrobisz, wszystkie Twoje przyszłe związki uczuciowe będą wyglądać podobnie. Oczyszczająca moc psychoterapii i ogromna siła grup wsparcia mogą cudownie odmienić całe Twoje życie!

Zacznij działać

Rozpocznij intensywną pracę nad sobą, wyłącznie dla samej siebie. Nie ma innej drogi! - aby móc doświadczyć zdrowej, prawdziwej miłości do drugiej osoby, musisz najpierw nauczyć się kochać samą siebie! W przeciwnym wypadku toksyczne relacje będą do Ciebie powracać niczym bumerang.

Zacznij od poznania prawdziwej siebie, odkrywania swoich zalet i wad i pełnej akceptacji tego, co w sobie odkryjesz - akceptacji siebie jako pełnowartościowej istoty ludzkiej.

Korzeniem toksycznej miłości jest myśl że, tylko ta osoba się liczy. Pamiętaj - twoje myśli wywołują fantazje, fantazje z kolei podsycają Twoje uzależnienie. Aby się uwolnić, niezbędna jest modyfikacja myśli. W trakcie pracy nad sobą korzystaj z potężnego oddziaływania afirmacji i pozytywnego myślenia.

Otaczaj się osobami, z którymi łączą Cię wspólne zainteresowania. Nawiązuj nowe, wartościowe przyjaźnie, pielęgnuj i rozwijaj swoje hobby, poświęcaj sobie czas. Masz prawo i obowiązek kochać przede wszystkim samą siebie!

 Przeczytaj także historie kobiet które kochały za bardzo:
 http://www.womaninspiration.com/2016/06/toksyczne-zwiazki-historie-kobiet-ktore.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.