Twój styl życia i emocje mają ogromny wpływ na Twój organizm. Jeśli poziom stresu jest wysoki, w pierwszej kolejności cierpi na tym Twój układ trawienny.
Dolegliwości trawienne takie jak mdłości, stany zapalne, zaparcia czy zespół jelita drażliwego mogą
być bardzo uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Dla prawidłowego trawienia konieczna jest wydolność jelit, które są odpowiedzialne za wchłanianie substancji odżywczych oraz wydalanie toksyn z organizmu.
Jeśli jednak jelita nie radzą sobie z tymi zadaniami, może to wywoływać różne problemy trawienne. Na szczęście istnieje cała gama naturalnych produktów i roślin leczniczych, które pomogą Ci uporać się z tymi dolegliwościami i usprawnią funkcjonowanie Twojego układu trawienia.

Jak rozpoznawać dolegliwości trawienne?

Rozpoznawanie dolegliwości trawiennych jest w gruncie rzeczy dość proste. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu borykał się bowiem z takimi problemami jak gazy, wzdęcia, zaparcia, biegunka czy chociażby biały osad na języku i towarzyszący mu nieprzyjemny posmak w ustach. Wszystkie te objawy świadczą o problemach w funkcjonowaniu Twojego układu trawienia.
Kolejnym czynnikiem, który warto mieć na uwadze jest stres. Z pewnością wiesz już, że Twój styl życia i towarzyszące Ci na co dzień emocje silnie wpływają na Twoje zdrowie, a zwłaszcza na funkcjonowanie układu trawienia. Kiedy poziom stresu jest zbyt wysoki, w pierwszej kolejności uderza to właśnie w procesy trawienne i wywołuje opisane wyżej dolegliwości.
Jak ustrzec się przed problemami z trawieniem? Przede wszystkim zadbaj o regularny detoks Twoich jelit. Pamiętaj, że jelito cienkie jest odpowiedzialne za wchłanianie substancji odżywczych, które trafiają później do krwiobiegu. Jeśli w jelicie akumulują się toksyny, prędzej czy później trafiają one także do krwi, a tym samym do wszystkich zakamarków Twojego ciała.
Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego też warto wspomóc swój organizm w walce ze szkodliwymi substancjami i produktami przemiany materii. Skąd wiemy, że jelita nie radzą sobie z wydalaniem toksyn? Do głównych objawów możemy zaliczyć suchą i pomarszczoną skórę, bóle nerek i wątroby oraz przewlekłe zmęczenie.

Rośliny lecznicze na grypę żołądkową


Problemy trawienne mogą mieć także podłoże wirusowe lub bakteryjne. Najczęściej mówimy wówczas o tzw. grypie żołądkowej, która objawia się stanem zapalnym błony śluzowej jelita. Najpowszechniejsze objawy to biegunka, wymioty oraz gorączka.
Jak leczyć grypę żołądkową naturalnymi produktami? Najskuteczniejsze w takim przypadku będą takie rośliny lecznicze o działaniu ściągającym, zmiękczającym oraz przeciwzapalnym. Dodatkowo w pierwszych dniach choroby wybieraj przede wszystkim płyny i napary, unikając pokarmów stałych i ciężkostrawnych.

1. Prawoślaz

Prawoślaz ma doskonałe właściwości przeciwzapalne i zmiękczające. Bez problemu znajdziesz go w sklepach zielarskich i aptekach. Do przygotowania naparu potrzebna będzie Ci łyżka stołowa prawoślazu na szklankę wody. Pij tak przygotowany napar dwa razy dziennie.

2. Mięta i zielony anyż

Mieszanka mięty i zielonego anyżu jest doskonała, by uśmierzyć ból brzucha, nawodnić organizm i zredukować stan zapalny w jelitach. Wystarczy łyżka stołowa każdej z roślin i gorąca woda. Pozostaw do zaparzenia na kilka minut, odcedź i pij małymi łykami. Możesz wypić trzy szklanki dziennie.

3. Czarna herbata z cytryną

Jest to jeden z najbardziej klasycznych domowych sposobów na problemy trawienne, a także wiele innych infekcji. Czarna herbata z cytryną nawodni organizm, zwalczy biegunkę, uśmierzy ból i zredukuje stan zapalny. Zaparz herbatę i dodaj do niej kilka kropli soku z cytryny.

Rośliny lecznicze na zapalenie okrężnicy


Zapalenie okrężnicy to inaczej mówiąc stan zapalny jelita grubego objawiający się bólem brzucha oraz biegunką. W poważniejszych przypadkach możliwa jest także obecność krwi lub ropy w kale. Zapalenie okrężnicy ma najczęściej związek z działaniem szkodliwych mikroorganizmów lub jest efektem ubocznym stosowania niektórych leków.
W tym przypadku sięgnij po rośliny lecznicze, które unormują i ochronią zdrową florę bakteryjną w jelitach. Potrzebne będą Ci produkty zwalczające biegunkę, działające ściągająco i przeciwzapalnie.

1. Eukaliptus

Napar z eukaliptusa to świetny wybór, gdy dręczą Cię dolegliwości trawienne. Eukaliptus nie tylko wchłonie i ułatwi wydalenie toksyn z organizmu, ale także niezwłocznie poprawi Twoje samopoczucie. Potrzebne Ci są liście eukaliptusa – około 4-5 liści na szklankę wody. Możesz pić nawet trzy szklanki tego naparu każdego dnia.

2. Tymianek

Tymianek to łatwo dostępne i bardzo aromatyczne zioło, w dodatku niezwykle skuteczne w leczeniu dolegliwości trawiennych. Doskonale poradzi sobie ze stanem zapalnym i toksynami oraz bakteriami atakującymi Twój układ trawienny. Wystarczy łyżeczka tymianku na szklankę wody. Pij dwie szklanki dziennie – jedną do śniadania, a drugą przed obiadem.

Rośliny lecznicze na kolkę i bóle jelitowe


Bóle jelitowe i kolki są spowodowane niedrożnością układu trawiennego. Wywołuje to skurcze mięśni, a czasami także stany zapalne. Może mieć to również związek z bolesną i uciążliwą dolegliwością, jaką jest zespół jelita drażliwego.
W tym przypadku potrzebne będą Ci rośliny o działaniu rozkurczowym, które rozluźnią mięśnie i udrożnią jelita. Oto one:

Rumianek, melisa i siemię lniane

Jest to mieszanka roślin o delikatnym smaku i niezwykłej skuteczności. Napar ten uśmierzy ból, poprawi trawienie i rozluźni mięśnie. Doskonale poradzi sobie z zaparciami, ma bowiem działanie przeczyszczające. Wszystkie trzy składniki są łatwo dostępne, także w torebkach, które znacznie ułatwiają zaparzenie napoju. Pij szklankę tej mieszanki co pięć godzin.

 http://krokdozdrowia.pl/dolegliwosci-trawienne-rosliny-lecznicze/?utm_medium=widget&utm_source=website&utm_campaign=recommend

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.