Grypa żołądkowa (jelitowa) - objawy i sposoby leczenia. Grypa jelitowa jest tą samą chorobą co grypa żołądkowa. Infekcję wywołują te same wirusy i tak samo się objawia. Grypa jelitowa ma objawy wyjątkowo nieprzyjemne. Na szczęście z reguły szybko mija i nie często wywołuje powikłania. Jak poradzić sobie z grypą żołądkową? Jak przetrwać grypę jelitową?

Grypa jelitowa inaczej nazywana żołądkową to wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Objawy grypy jelitowej wywołane są atakiem wyjątkowo zjadliwych wirusów - rotawirusów, czasem norowirusów lub adenowirusów. Wnikają one w błonę śluzową jelita i niszczą ją, powodując wystąpienie bardzo nieprzyjemnych objawów: biegunki i wymiotów.

Grypa jelitowa - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem grypy jelitowej jest obfita wodnista biegunka, zazwyczaj trwająca 2-3 dni, ale w niektórych przypadkach może się przeciągnąć nawet do 9 dni. Często występują także nudności i wymioty. Grypie jelitowej może również towarzyszyć gorączka, czasem bardzo wysoka, ponad 39 st.C. Objawy grypy jelitowej pojawiają się nagle i z reguły są burzliwe. Chory czuje się niezwykle osłabiony, wręcz wyczerpany.

Grypa jelitowa - jak leczyć objawy grypy jelitowej

Leku na grypę jelitową (żołądkową) nie ma. Należy łagodzić objawy, uzupełniać płyny i utrzymywać w domu wyjątkowy reżim higieniczny. Grypa jelitowa jest bardzo zaraźliwa. Rozprzestrzenia się głównie za pośrednictwem brudnych rąk oraz drogą kropelkową. Dlatego należy często myć ręce. Gdy chory jest w domu - po każdym kontakcie z nim, dotykaniu przedmiotów, których on używa, po myciu urządzeń sanitarnych. Poza tym należy myć ręce zawsze: po powrocie do domu, po wyjściu z toalety, zanim przystąpimy do przygotowywania jedzenia. Podczas choroby w domu należy znacznie częściej myć urządzenia sanitarne (ideałem byłoby po każdym użyciu sedesu i umywalki czy wanny przez chorego). Warto przecierać też klamki słuchawkę telefonu oraz klawiaturę komputera czy pilota.

Co robić, by nie zarazić się grypą jelitową

Objawy grypy jelitowej, choć zwykle nie trwają dłużej niż kilka dni, są na tyle nieprzyjemne, że warto starać się uniknąć choroby. Zadanie jest niełatwe, bo rotawirusy, które powodują większość zakażeń wirusowych przewodu pokarmowego, są bardzo zaraźliwe. W unikaniu grypy jelitowej bardzo ważna jest dbałość o kondycję i dobrą dietę, która podnosi ogólną odporność. Równie istotne jest częste mycie rąk. Warto także wiedzieć, że chory na grypę jelitową zaraża na kilka dni przed wystąpieniem, w trakcie choroby oraz przez kilka dni po ustąpieniu objawów. Całkowite wyzdrowienia następuje bowiem nie tylko z chwilą zwalczenia zakażenia przez organizm ale w momencie złuszczenia się zainfekowanych komórek błony śluzowej jelita. Dlatego jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu objawów należy stosować zaostrzony reżim higieniczny w domu. A profilaktycznie należy w toalecie zawsze spuszczać wodę przy zamkniętej klapie deski sedesowej.

Grypa żołądkowa. Jak uniknąć zakażenia?Grypa żołądkowa wywołana jest atakiem wirusów - najczęściej rotawirusów, czasem norowirusów lub adenowirusów. Jak uniknąć zarażenia tymi wirusami i grypy żołądkowej? Pierwsze przykazanie to często myć ręce - lepiej być posądzonym o nerwicę natręctw, niż spędzić trzy dni w toalecie. Co jeszcze możesz zrobić,by uniknąć grypy jelitowej?

Jeśli chcesz uniknąć grypy żołądkowej myj ręce. To podstawowa zasada pozwalająca uniknąć wielu chorób, a już zwłaszcza tych, które zakażają układ pokarmowy. Myj ręce zawsze po wyjściu z toalety, po powrocie do domu (czy też po przyjściu do pracy, powrocie, gdy wychodzisz gdzieś na zewnątrz). Kiedy panuje epidemia grypy żołądkowej, miej przy sobie antybakteryjne wilgotne chusteczki lub żel do stosowania bez wody. Przetrzyj dłonie po tym jak się z kimś witasz podając rękę, zwłaszcza jeśli macie potem zasiąść do posiłku. Lepiej wyjść na nerwicowca jak detektyw Monk niż zachorować.

Grypa żołądkowa profilaktyka: unikaj chorych

Unikaj osób, u których wystąpiły pierwsze objawy grypy żołądkowej. Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa. Jeśli jesteś szefem - chorego na grypę pracownika natychmiast odsyłaj do domu. Dobrze jest też przetrzeć klawiaturę jego komputera, słuchawkę telefonu i inne przedmioty, których dotykał antybakteryjna chusteczką. Jeśli w przedszkolu twojego dziecka panuje grypa żołądkowa, zostaw je w domu. Lepiej stanąć na głowie i znaleźć inną opiekę dla dziecka, niż narazić je na atak wirusów i sprowadzić chorobę do domu.

Grypa żołądkowa: zachowuj ostrożność

Jeśli w domu pojawiła się grypa żołądkowa, myj ręce dwa razy częściej, przecieraj  chusteczkami lub płynem dezynfekcyjnym klamki, myj często sedes środkiem  dezynfekującym (np. domestosem, po każdym wyjściu chorego z toalety, używaj przy tym rękawic) i proś, żeby zawsze zamykał klapę. Po zakończonej chorobie dokładnie umyj całe mieszkanie. Gdy ktoś z twoich znajomych lub kolegów twojego dziecka choruje na grypę żołądkową nie odwiedzajcie go i to jeszcze przez tydzień po minięciu objawów. Chory przestaje zaraża dopiero wtedy, gdy zniszczona śluzówka jelita złuszczy się o odnosi.


Autor: Anna Ławniczak

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/grypa-i-przeziebienia/grypa-jelitowa-objawy-jak-rozpoznac-objawy-grypy-zaladkowej_39779.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.