POChP Skaner to krótka aplikacja w formie ankiety, która pozwala sprawdzić stan płuc w zaledwie kilka minut bez wychodzenia z domu. Powstała w ramach kampanii Płuca Polski. Sprawdziliśmy jak działa!  http://plucapolski.pl/ 

Czy masz POChP?

Aplikacja jest darmowa – wystarczy wejść na stronę http://plucapolski.pl/  i odpowiedzieć na kilka pytań. W zależności od odpowiedzi system podpowie nam, czy stan zdrowia naszych płuc jest w normie, czy może wymagać konsultacji lekarskiej.
Ankieta pozwala upewnić się, czy nie zagraża nam POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli schorzenie układu oddechowego, polegające na  powstawaniu nieodwracalnego zwężenia oskrzeli. Zmniejsza ono przepływ powietrza, w konsekwencji prowadząc do inwalidztwa oddechowego.

Statystycznie 75% chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc nie wie, że ma POChP i lekceważy objawy, takie jak kaszel czy uczucie duszności.
Ze względu na bardzo niski stopień świadomości społeczeństwa na temat tej choroby, kampania Płuca Polski prowadzi działania, które mają na celu upowszechnić informacje na temat POChP. Jednym z nich jest POChP Skaner. Pytania, z którego składa się skaner, powstały we współpracy z pulmonologami. Każda odpowiedź ma przypisaną konkretną wagę i na podstawie zsumowania wszystkich odpowiedzi określa stopień ryzyka zachorowania na POChP. Dlatego warto wejść na stronę kampanii www.plucapolski.pl i poświęcić 5 minut na sprawdzenie kondycji swoich płuc – powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

POChP jest bardzo groźną chorobą. Według Światowej Organizacji Zdrowia zajmuje ona 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a w Polsce z jej powodu rocznie umiera ok. 17 tys. osób. Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku.

Wykonaj spirometrię

Oprócz nieustępującej duszności, chorym dokucza także kaszel i konieczność częstszego wykrztuszania wydzieliny. W celu diagnozy POChP osoby podejrzewające u siebie to schorzenie powinny poddać się prostemu i nieinwazyjnemu pomiarowi oddechu, tzw. spirometrii. Badania zalecane są głównie osobom po 40. roku życia, które są czynnymi lub biernymi palaczami.
Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie POChP jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju choroby.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.