W których produktach spożywczych znajduje się najwięcej jodu? Jak uzupełniać niedobory tego pierwiastka? 

Jod to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jego niedobór wiąże się z niedoczynnością tarczycy (jej objawy to: nadmierna senność, zwiększona masa ciała, obniżenie wydolności intelektualnej), opóźnieniem rozwoju psychicznego i fizycznego dzieci i młodzieży oraz zaburzeniami kobiecej płodności. Jak uzupełniać swoją dietę w jod i jakie są objawy tego niedoboru?

Objawy niedoboru jodu

 • Brak energii, znużenie, spowolnienie ruchów,
 • przyspieszone tętno,
 • drżenie kończyn,
 • kołatanie serca,
 • odczuwanie zimna w ciepłe dni,
 • łamliwe, suche włosy,
 • pojawienie się woli.

Gdzie znajdziemy jod?

Jeśli chcemy przyjmować jod, mamy do wyboru dwie drogi: dietę albo… powietrze. Jod bowiem można uzyskiwać przez błony śluzowe i skórę.
Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na jod wynosi 150 µg. Trudno jest jednak w Polsce – tylko poprzez dietę – zapewnić odpowiednią podaż tego składnika. Większość produktów spożywczych zawiera bowiem niewystarczającą ilość tego pierwiastka – eksperci zalecają więc pobyty nad morzem i uzupełnianie w ten sposób niedoborów jodu.
Polska jest krajem, w którym zasoby jodu w środowisku naturalnym są ograniczone. Na obszarach, gdzie występują niedobory tego pierwiastka, pojawia się konieczność uzupełnienia diety w jod – mówi dr inż. Katarzyna Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ).
Najwięcej jodu znajdziemy w:
 • morskich rybach (100 g dorsza dostarcza 110 µg jodu, mintaja – ok. 100 µg, a łososia lub makreli – ok. 40 µg),
 • niektórych serach żółtych i pleśniowych (mogą zawierać 40 µg jodu w 100 g produktu pod warunkiem, że pochodzą z mleka od krów żywionych paszą bogatą w jod),
 • wodach mineralnych,
 • suplementach diety i lekach.
Warto wiedzieć, że w Polsce – ze względu na niedobory jodu – wprowadzono obowiązek jodowania soli  kuchennej. Należy jednak pamiętać, by nie spożywać za dużo soli, gdyż grozi to m.in. nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami pracy serca.
Wobec upowszechniania w Polsce zaleceń do obniżania spożycia soli kuchennej z powodu znacznego zagrożenia populacji chorobą nadciśnieniową i niektórymi nowotworami, przyjęto, iż poziom jodowania soli winien być na tyle wysoki, aby – przy niskim jej spożyciu – zapotrzebowanie na jod mogło być w pełni pokrywane. Przepisy nakazują również, aby preparaty do początkowego i dalszego żywienia niemowląt zawierały odpowiednie ilości jodu – podkreśla dr inż. Katarzyna Stoś, prof. nadzw. IŻŻ.

Jak uchronić się przed niedoborem jodu?

 1. Jedz owoce morza, w tym ryby morskie, np. 100 g dorsza atlantyckiego dostarcza aż 110 µg jodu (dzienne zapotrzebowanie na jod to 150 µg).
 2. Biegaj lub spaceruj brzegiem morza. Aktywność fizyczna w połączeniu z wdychaniem powietrza bogatego w jod niosą wiele korzyści dla organizmu.
 3. Zbadaj poziom hormonów tarczycy, np. TSH, aby sprawdzić, czy twoja tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Na wizycie u endokrynologa otrzymasz wszystkie potrzebne informacje.
 4. W razie potrzeby stosuj suplementy diety, ale pamiętaj o wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
 5. Czytaj etykiety, by sprawdzić ilość soli w produktach. Pamiętaj, że sól kuchenna jest źródłem jodu, w odróżnieniu od soli stosowanej w przetwórstwie spożywczym.
Po co nam jod?

Jod to jeden z pierwiastków bardzo potrzebnych naszemu organizmowi. Jego niedostateczna ilość w diecie wywołuje schorzenia tarczycy. Dlaczego występują niedobory jodu i jak dostarczyć jego odpowiednią ilość organizmowi?
Obecność jodu w tarczycy odkrył Baumann w roku 1896, stwierdził on także, że gdy jest go za mało, tarczyca dotknięta jest wolem.

Sposoby dostarczania jodu organizmowi

Jod dostarczany jest organizmowi głównie z pożywieniem, może być także wchłaniany przez skórę i pęcherzyki płucne z powietrza. Część jodu zostaje wydalona z moczem, resztę natomiast wychwytują komórki tarczycy.
Niestety, około 10 milionów osób w Polsce mieszka na obszarach o niedostatecznej ilości jodu w środowisku. Szczególnie narażeni są mieszkańcy Sudet i Karpat oraz centralnej i południowo – wschodniej części Polski.

Co utrudnia wchłanianie jodu?

Wykorzystanie jodu z diety i wydzielanie hormonów tarczycy utrudniają także tzw. substancje wolotwórcze występujące w pożywieniu, należą do nich: siarkocyjany, glikozydy cyjanowe, hemaglutyniny i polifenole. Siarkocyjany występują w większych ilościach w roślinach krzyżowych: kapusta, brokuły, kalafior; Polifenole w owocach, kapuście czerwonej i orzeszkach ziemnych.
Hemaglutyniny występują natomiast w nasionach roślin strączkowych.
Także obróbka termiczna powoduje ubytek jodu - smażenie i pieczenie powoduje utratę około 20% jodu, a gotowanie około 60%!!!

Gdzie szukać jodu?

Najlepszym źródłem jodu jest morskie powietrze, lecz znajduje się on również w wielu pokarmach. Pierwiastka tego dostarczają głównie ryby morskie i owoce morza, szpinak, szczypiorek, jaja. Wśród owoców dobrym źródłem mogą być jabłka i gruszki.
Aby zapobiec niedoborom szeroko stosowane w Polsce jest także jodowanie soli kuchennej.


 http://polki.pl/zdrowie/tarczyca,niedobory-jodu-jak-je-uzupelniac,10418922,artykul.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.