Owoc granatu nie bez przyczyny nazywany jest "drzewem życia" albo "rajskim owocem". Jest jednym z najdłużej znanych człowiekowi owoców leczniczych.

Owoc granatu zawiera bowiem życiodajne substancje, które przyczyniają się do prozdrowotnego działania na organizm.

Po pierwsze owoc granatu - właściwości dla zdrowia
  
Po pierwsze, owoc granatu zawiera kwasy tłuszczowe, w których znajduje się bogactwo przeciwutleniaczy o niespotykanej budowie (nieznane wcześniej kwasy Omega-5). Kwas Omega -5 zwany inaczej kwasem punikowym zaliczany jest do sprzężonych kwasów tłuszczowych, który charakteryzuje się intensywnymi włusuwa stany zapalne w komórkach) oraz przeciwobrzękowymi. Owoc granatu (właściwości owocu poniżej) jest jedyną rośliną zawierającą sprzężone kwasy tłuszczowe.

Medycyna naturalna wspomina o  leczniczych wykorzystywaniach wszystkich części drzewa - od owoców, przez korzenie i skórkę, aż po nasiona. Owoce granatu (właściwości dla zdrowia i urody w dalszej części tekstu) były stosowane w leczeniu ran, infekcjach oraz zapaleniach, biegunce, wrzodach, próchnicy, w zapaleniach jamy ustnej i infekcjach gardła. Korę i korzenie wykorzystywano przeciwko tasiemcom oraz czerwonce. Kwiaty granatu  - w leczeniucukrzycy.
Owoc granatu - właściwości dla poszczególnych układów ciała:
  
 • chroni serce,
 • zwalcza choroby układu krążenia,
 • naczynia krwionośne,
 • łagodzi stany zapalne szczególnie w artretyzmie,
 • obniża ciśnienie,
 • działa przeciwnowotworowo,
 • chroni prostatę (tu również działanie przeciwnowotworowe)
 • poprawia samopoczucie,
 • dodaje sił witalnych,
 • podnosi doznania erotyczne - likwiduje zaburzenia erekcji
 • zapobiega procesom starzenia i spowalnia postęp Alzheimera.
 • wstrzymuje rozwój zmian nowotworowych prostaty, płuc, jelit, skóry i piersi.
Choć jego nazwa brzmi dwuznacznie, to w gruncie rzeczy owoc ten nie przyniesie nam żadnych szkód. Przeciwnie – mało popularny, a bardzo zdrowy. Mowa o granacie, który coraz częściej nazywany jest owocem życia.

Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Ludzkości znany jest od około 7 tys. lat. Od zawsze ceniony w medycynie ludowej. Z drugiej strony popularnością nie równa się innym owocom, jak
Owoc życia
Granat często nazywany jest owocem życia. Katarzyna Kurcewicz, dietetyk, zachęca do tego, aby granat na stałe zagościł w naszym codziennym jadłospisie. - Powinien na stałe zagościć w naszym codziennym jadłospisie nie tylko dla smacznego soku, ale ze względu na dobroczynne działanie dla naszego organizmu. Owoc granatu zawiera polifenole, czyli związki przeciwutleniające, które hamują powstawanie wolnych rodników oraz usuwają już wytworzone, co zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób nowotworowych – wyjaśnia Katarzyna Kurcewicz.

Polifenole zawarte w owocach granatu wykazują również działanie przeciwzapalne, dlatego pomocne są w leczeniu artretyzmu i reumatyzmu, mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, wzmacniają pracę serca i obniżają ciśnienie tętnicze krwi, regulują poziom cukru i cholesterolu we krwi, uszczelniają naczynia krwionośne.

Jak mówi Katarzyna Kurcewicz po owoc granatu szczególnie powinny sięgać kobiety w okresie menopauzy, gdyż zawarte w granacie estrogeny wspomagają gospodarkę hormonalną. Owoc granatu zawiera kwas cytrynowy i taninę o właściwościach ściągających, dlatego dodatkowo jest też polecany w niektórych chorobach żołądka i problemach z trawieniem.

Podnosi testosteron o nawet 24 proc.

Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Małgorzaty w Edynburgu przeprowadzili test. Przebadano 60 osób, każdej z nich dano do wypicia sok z granatu. Obok poprawienia krążenia krwi, zmniejszenia ciśnienia krwi zanotowano wzrost poziomu testosteronu o średnio 24 proc. W przypadku pań granat wyraźnie podnosi popęd seksualny.

Ponadto granat łagodzi stany zapalne, wzmacnia kości i mięśnie, przeciwdziała powstawaniu nowotworów, działa korzystnie na stan zdrowia pacjentów cierpiących na niewydolność nerek, pomaga też znosić objawy przekwitania i spowalnia postęp demencji wywołanej chorobą Alzheimera. Granat działa też ochronnie na płód oraz nie dopuszcza do rozwoju procesów zapalnych.

Rozpoznasz po dźwięku

Dojrzałe owoce granatu rozpoznasz po dźwięku. Te gotowe do spożycia przy delikatnym ucisku skórki wydadzą charakterystyczny odgłos, niedojrzały owoc „nie zareaguje” na opukiwanie i inne zabiegi. Gotowy, litrowy sok z granatu kosztuje w jednej z delikatesowej sieci około 25 zł. Można jednak znaleźć produkty w cenie nawet 50 zł za 1 litr. Każdy z nas może przygotować sok z granatu na własną rękę.

Najpierw należy przekroić owoc granatu na pół a następnie za pomoca łyżki wydobyć z niego ziarenka. Wydobyte ziarna wrzucamy do garnki i dodajemy 2 łyżki cukru oraz 2 łyżki wody. Całość gotujemy i mieszamy przez około 10 minut po to, aby sok zgęstniał. Po 10 minutach zdejmujemy syrop z ognia i czekamy aż ostygnie. Następnie przelewamy przez sito. Można rówież ziarenka zmiksować z 1 łyżką cukru, bez dodatku wody. Całość przykryć i włożyć na około 8 godzin do lodówki. Po tym czasie, po odcedzeniu, sok z granatu jest gotowy do spożycia.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.