Właściwości lecznicze kaliny koralowej znane są w medycynie naturalnej od dawna. Przygotowany z niej sok doskonale leczy kaszel, bóle miesiączkowe oraz działa rozkurczowo. To źródło zdrowych cukrów, pektyn oraz garbników. Znajdziemy w nim także witaminy A, C oraz P.

Kalina na dolegliwości trawienne

Sok z kaliny może być stosowany w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego, np. w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wynika to z obecności w jego składzie antybakteryjnych garbników. Jest też polecany przy biegunce.

Leczy także odwar z kwiatów kaliny. Kwasy organiczne w nim zawarte pobudzają do pracy gruczoły ślinowe. W efekcie poprawia się trawienie - kalina niweluje wzdęcia i skurcze jelit.

Inne właściwości owoców

Owoce są pełne fitosteroli, czyli substancji chroniących organizm przed chorobami układu krążenia. Obniżają one poziom cholesterolu krwi oraz ciśnienia krwi. Sok z kaliny zmieszany z miodem może być stosowany także jako naturalny środek na kaszel.
Z owoców kaliny można stworzyć również nalewkę, która pomoże w bólach jelit, dolegliwościach związanych z pęcherzykiem żółciowym czy problemach z oddawaniem moczu. Dla astmatyków i osób zmagających się z bezsennością polecany jest natomiast odwar z jej korzeni.

Kiedy zbierać?

Kalina koralowa jest dużym krzewem, który najczęściej rośnie nad brzegami rzek. Owoce zbieramy od sierpnia do października. Jeżeli są surowe, zawierają jednak trujące saponiny. Po spożyciu wywołują one skutki uboczne, tj. wymioty, zawroty głowy, zaburzenia mowy czy omdlenia. Najbardziej narażone są dzieci. Kalinę możemy więc spożywać tylko po przetworzeniu, np. w formie dżemów czy marmolad.
Korę zbieramy wczesną wiosną (marzec/kwiecień). Suszymy w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza.

Przepis na sok z kaliny

Owoce najlepiej jednak zbierać po pierwszych przymrozkach – wtedy stracą nieprzyjemną w smaku gorycz. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, zebrane owoce wkładamy na kilka dni do zamrażalnika.
Rozgniatamy, a następnie wyciskamy z nich sok. Gotujemy na małym ogniu, doprowadzając do wrzenia. Gorący sok przelewamy do szklanych butelek, a następnie pasteryzujemy przez ok. 15 minut.
Sok z kaliny to idealny środek na przeziębienia. Wzmacnia i uspokaja. Przez niektórych stosowany jest także jako naturalny barwnik.

Na bóle miesiączkowe i w ciąży

Zastosowanie w medycynie znalazły nie tylko owoce kaliny, ale i kwiaty, korzenie i kora. W składzie tej ostatniej występują flawonoidy, czyli naturalne przeciwutleniacze, kwasy organiczne oraz witaminy C i K.
W składzie ekstraktu z kory kaliny znajduje się również kumaryna – związek organiczny zapachem przypominający świeże siano, który działa rozkurczowo i zmniejsza napięcie mięśni macicy. Składniki kory hamują krwawienia z dróg rodnych oraz łagodzą niepożądane skutki menopauzy.
Kora kaliny stosowana jako ekstrakt może być przyjmowana przez kobiety w ciąży – hamuje wymioty, leczy zaburzenia nerwowe oraz zapobiega skurczom nóg. Okazuje się również, że dzięki właściwościom ściągającym, przeciwdziała poronieniom i przedwczesnym porodom.

 https://portal.abczdrowie.pl/sok-z-kaliny-i-jego-wlasciwosci

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.