Szczęście w życiu nie ma niczego wspólnego z tym, czy jesteś w związku, czy też nie. Kobieta wcale nie musi znaleźć za wszelką cenę partnera, z obawy przed tym
Szczęście

Obraz samotnej kobiety, którą rzekomo wciąż omija szczęście związane z zamążpójściem w wielu kulturach traktowany jest poważnie nawet w dzisiejszych czasach.

Nie minęło zbyt wiele czasu od dnia opublikowania przez nas artykułu na temat położenia i statusu kobiet w Chinach, które nie znalazły dla siebie męża przed osiągnięciem wieku 25 lat.

Przypomnijmy, że są one w takim przypadku postrzegane przez ich rodziny i resztę społeczeństwa jako „niepełnowartościowe”, omija się je z daleka jako osoby, którym zwyczajnie nie sprzyja szczęście w życiu.

Podobne sytuacje występują w różnym stopniu także w innych krajach, a kobietom, które wolą pozostawać singielkami, niż pchać się na siłę w byle jaki związek z pierwszą osobą, jaka się nawinie przypisuje się wszystkie możliwe negatywne cechy charakteru.

Antropolog Helen Fisher jest dobrze znana ze swoich rozległych badań dotyczących związków i wizerunku kobiet w kulturze.

W swojej książce „The First Sex” przedstawia ona w bardzo korzystnym świetle rolę kobiety, która nie czuje się zobowiązana do znalezienia sobie męża i która osiąga swoje własne sukcesy zarówno na niwie zawodowej, jak i towarzyskiej.

Bohaterką tej książki jest kobieta, która po prostu wie, jak pokierować swoim życiem tak, by zagościło w nim szczęście, niezależnie od presji otoczenia.

W dzisiejszym artykule zamierzamy zająć się bliżej tą koncepcją, zapraszamy zatem do lektury.
Szczęście, a bycie singlem w patriarchalnym społeczeństwie i matriarchalnej rodzinie

Jeśli rozejrzymy się wokół siebie, to możemy dostrzec interesującą dwoistość. Niektóre kraje do dziś są nadal silnie patriarchalne (Chiny i Indie to jeden z najlepszych przykładów).

W takim społeczeństwie młoda kobieta musi za wszelką cenę utworzyć związek małżeński, którego rolą jest rola służebna względem swojej własnej rodziny.

A w szczególności jej ojcu – i tylko wtedy będzie w stanie uzyskać pożądany status społeczny.

W innych krajach jednak zazwyczaj głową rodziny jest kobieta. Wywiera presję na córkę, aby ta zdecydowała się w końcu poszerzyć rodzinę i kontynuować tradycję.


Matka w takim układzie oczekuje wnuków lub chce doczekać chwili, w której jej córka prowadzi ustabilizowane życie rodzinne – na przykład jako przykładna żona żyjąca u boku swego męża.

Rolą mężczyzny jest natomiast znalezienie satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy, co ma zapewnić utrzymanie rodziny.

Tego typu struktura społeczna to nieco już przestarzały obraz, który ciągle jednak ma się dobrze dzięki sile tradycji. Niemniej jednak nieuchronnie dąży on jednak w stronę współczesności.

Dlatego naszym zdaniem warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad obydwoma opisanymi powyżej modelami. A w szczególności spróbować odpowiedzieć na pytanie – czy i gdzie w takim przypadku jest miejsce na szczęście?

Pary, które się tworzą i rozpadają

Prawda jest taka, że większość ludzi zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że znalezienie partnera na całe życie nie jest sprawą, którą można uznać za banalnie prostą.

Ludzie dorastają, rozwijają się, zmieniają na lepsze lub gorsze w ciągu całego życia. To co uznają za szczęście w życiu może zmieniać się wraz z upływem lat.

    Na całej tej drodze przez życie mogą mieć więcej, niż tylko jednego partnera życiowego.
    Dobrze znanym faktem jest to, że można spędzić wiele wspaniałych razy z daną osobą, a następnie po upływie jakiegoś czasu zakończyć związek i przenieść się do zupełnie nowego stanu, jakim jest samotność. Przy czym można także czerpać szczęście i satysfakcję z faktu bycia samotnym.

    Można także żyć pełnią życia zarówno jako osoba samotna, jak i będąca w związku.
    Ta druga opcja będzie prawdziwa tak długo, dopóki obie osoby tworzące związek odnoszą się do siebie z szacunkiem i potrafią czerpać radość i szczęście po prostu z bycia razem i wspólnego kroczenia przez życie.
    Nie jest powiedziane, że musi to jednak trwać wiecznie.

    Twoja osobista wolność jest darem, który niestety nie w każdej kulturze jest w pełni doceniany i rozumiany.
    Dzisiaj w dalszym ciągu możesz zostać niemile zaskoczoną czytając doniesienia prasowe na temat dziewcząt i młodych kobiet. Kobiet, które są kupowane i sprzedawane w charakterze żon, czy też niewolnic, tak jakby były zwykłymi towarami na rynku.
    Kobieta nie jest towarem i nigdy nie powinna być postrzegana jako coś „niepełnowartościowego”, tylko dlatego, że nie jest mężatką.
    Wszyscy jesteśmy ludźmi, którzy wciąż prą naprzód. Rozwijają się i krok po kroku kształtują swoją własną osobowość i pozycję w społeczeństwie. Niezależnie od tego czy są singlami, czy też mają partnera.

Bycie singlem nie oznacza ciągłych poszukiwań

Innym częstym zjawiskiem obecnym nawet w najbardziej postępowych społeczeństwach jest przekonanie, że jeśli dana osoba nie jest w związku małżeńskim, niezależnie od tego, czy jest mężczyzną czy też kobietą, to wciąż gorączkowo poszukuje swojej „drugiej połowy”.

    Każdy człowiek ma prawo robić w życiu to, co chce. Może szukać partnera, jeśli zechce, ale może również zdecydować się na szczęście rozumiane po swojemu.
    Może po prostu czekać na to, co mu życie przyniesie po drodze i cieszyć się drobnymi przyjemnościami.
    Można czerpać szczęście z towarzystwa znajomych i przyjaciół, z bliskości rodziny, ze swojej pracy i niezależności.
    Nie trzeba za wszelką cenę szukać partnera, ponieważ w takim przypadku druga osoba nie będzie stanowiła wartościowego dopełnienia codzienności.

    Ta równowaga i spokój wewnętrzny może zaoferować wspaniałe, niedoceniane spełnienie i szczęście w życiu.
    Poza tym, bycie samotnym pozwala bardziej dojrzale spoglądać na związki i budować je na solidnych fundamentach.
    Dzięki temu oboje partnerzy są zadowoleni z tego, kim i z kim są, nie ma w takim związku miejsca na pustkę lub strach.

Kobiety w dzisiejszym świecie


Wróćmy na koniec do niektórych teorii opublikowanych przez Helen Fisher. Słynna pani antropolog napisała książkę pod tytułem „The First Sex” jako krytycznej odpowiedzi na znaną klasyczną pozycję autorstwa Simone de Beauvoir pod tytułem „Druga płeć” („The Second Sex”).

W swojej pracy zastanawia się nad wieloma koncepcjami dotyczącymi kobiet, zachęca je do polegania na własnych umiejętnościach, by przejąć pozycję lidera w swoich społecznościach.

Według Helen Fisher mózgi kobiet są bardziej rozwinięte pod kątem intuicji i pełne empatii.

Które to cechy mogą być bardzo przydatne w kontekstach związanych z pracą zawodową i sprawami organizacyjnymi, stąd też warto włączyć się do walki w tych dziedzinach.


Kobiety powinny realizować własne szczęście w taki sposób, jaki uznają za najbardziej dla siebie odpowiedni.

    Czy to z partnerem, czy bez partnera, z dużą rodziną pełną dzieci, bez dzieci, dzięki wymagającej, wyczerpującej pracy lub realizując się w prostych zawodach zapewniających im spokój ducha.

Warto też zastanowić się nad tym, czy kobiety są rzeczywiście „pierwszą płcią „, czy też nie.

Czy wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, którzy powinni się wzajemnie szanować i promować tworzenie swobodniejszego społeczeństwa, dającego równe szanse dla wszystkich i nakładającego mniejsze ograniczenia i presję, zwłaszcza na osoby samotne.

http://krokdozdrowia.pl/szczescie-zalezy-tego-jestes-zwiazku/

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.