Jak wzbudzić w sobie motywację? Można o niej poczytać, można wziąć udział w szkoleniu. Czy jednak nie byłoby cudownie poprosić w sklepie o walizkę pełną motywacji? Ile byłaby warta, gdy na przykład walczysz o swoje zdrowie, chcesz być szczęśliwym, uśmiechniętym, radosnym człowiekiem, gdy chcesz spełniać swoje marzenia?

Kiedyś

Kiedyś to zrobię, kiedyś to osiągnę. Zacznę od pierwszego, od poniedziałku, od nowego roku, od wiosny. Kiedyś.
Często zwlekamy z wykonaniem jakiejś czynności. Brak nam czegoś, co dałoby motywację do działania. Niejednokrotnie stawiamy warunki, które oddalają nas od celu.

Wyznaczenie celu

Motywacja to stan gotowości do podjęcia działania, cel – potrzeba, a pragnienie wyznacza kierunek.
W procesie motywacyjnym nasze działania powinny być tak ukierunkowane, aby osiągnąć wymarzony cel. Doskonały efekt zatem przyniesie odpowiednie sformułowanie celu, do jakiego dążymy. Należy zweryfikować, czy cel jest realny, a także wystarczająco ambitny – jeżeli stanowi dla nas wyzwanie, jego osiągnięcie zapewni nam poczucie sukcesu.

Małymi krokami po nagrodę

Często powtarzamy: „Nie mam czasu”. Bo praca, bo dom, bo dzieci, bo zmęczenie. Garść wymówek.
Tak, priorytety są ważne, nawet jeżeli cel jest duży, a droga do niego długa i wymagająca sporej ilości czasu. Dlaczego? Czas i tak minie, więc albo za rok, dwa lata staniesz się szczęśliwszy, zdrowszy, osiągniesz harmonię i wszystko, czego pragniesz, albo… będziesz w tym samym miejscu, w którym jesteś dzisiaj.
Rozpisz swój cel na małe kroki. Za każdym razem, gdy osiągniesz choćby niewielki sukces w drodze do wymarzonego celu, spraw sobie małą nagrodę. To mogą być ulubione kwiaty, masaż, kino, teatr lub kolacja w gronie najbliższych, podczas której będziecie celebrować miłe chwile.
Znajdź coś, co sprawi, że zawsze, gdy zamkniesz na moment oczy i przypomnisz sobie te nagrody, z uśmiechem będziesz wspominać dążenie do celu.

Wizualizacja

Usiądź wygodnie, weź głęboki oddech i zamknij na chwilę oczy. Zobacz to. Zobacz siebie, gdy cel został osiągnięty. Odpowiedz sobie teraz na pytania:
  • Jak wyglądasz?
  • Jak się czujesz?
  • Jakie emocje w tobie dominują?
  • Co mówisz?
  • Co słyszysz?
Zobacz także całą drogę do realizacji tego celu – wszystko to, czego się spodziewasz, ale także bądź przygotowany na niespodzianki i poszukiwanie możliwych rozwiązań.

Pytania pomocnicze

Pomyśl i zapisz teraz, co dokładnie chcesz osiągnąć.
Czy możesz wyrazić swój cel w taki sposób, aby postępy można było zmierzyć ? Po czym poznasz, że cel został osiągnięty? Czy realizacja twojego celu jest możliwa? Dlaczego ten właśnie cel jest dla ciebie tak istotny? Do kiedy chcesz go osiągnąć? Czy jest wystarczająco atrakcyjny i ambitny, aby starać się o jego urzeczywistnienie? Jak zmieni się twoje życie  po jego spełnieniu?

Widełki

Możesz wspomóc siłę motywacji i zaangażowania, jeśli założysz sobie „widełki”, czyli przedział. Na przykład: „Aby poprawić swoje zdrowie, schudnę 20-30 kg w najbliższych sześciu miesiącach”, zamiast sztywno wyznaczać 25 kg.

Wsparcie

Bardzo ważnym elementem w procesie dążenia do wyznaczonego celu jest wsparcie. Wsparcie i zrozumienie bliskiego otoczenia dodają skrzydeł, pomagają wznieść się wysoko i – nie zważając na przeciwności – szybować z uśmiechem.
Zastanów się, z  kim możesz podzielić się swoim postanowieniem, aby czuć wsparcie zamiast presji. Komu o tym powiesz? Taka deklaracja wobec bliskich lub/i publiczna (np. na portalach społecznościowych) okazuje się pomocna w utrzymywaniu motywacji do działania. Unikaj osób, które sabotują twoje działania mówieniem: „Nie uda ci się”, „Nie dasz rady, ale powodzenia” itd. Wsparcie, pamiętaj. Wsparcie i wiara, że dasz radę.
Przyjemnej i ekscytującej drogi do celu – niech motywacja będzie z tobą!

 http://polki.pl/zdrowie/psychologia,motywacja-jak-wyznaczac-cele-i-je-osiagac,10419354,artykul.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.