Z uwagi na cykl hormonalny naszego organizmu, ta sama terapia lecznicza, która była skuteczna jeszcze wczoraj, dziś może wykazywać zerowe efekty. Na dodatek stopień nasilenia migreny często zwiększa się po menopauzie.

Około 13% populacji cierpi z powodu migreny – bolesnego i uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie zaburzenia natury zdrowotnej, które statystycznie rzecz biorąc znacznie częściej dopada kobiety. Dlaczego tak się dzieje?

Liczne badania kliniczne, jak te przeprowadzone kilka lat temu w Klinice Gastroenterologii i Żywienia w Centro Médico del Hospital Quirón Grupo w Barcelonie, wykazały jednoznacznie, że migreny oprócz pewnego stopnia uwarunkowania genetycznego, są również powiązane z niedoborem jednego konkretnego enzymu.

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci wszystkie najświeższe informacje na ten temat, zapraszamy także do wypróbowania przedstawionych przez nas kilku prostych wskazówek, które bez wątpienia okażą się przydatne przy kolejnym ataku tej przykrej dolegliwości.

1. Co wywołuje migreny u kobiet?

Według dr Ramona Tormo, neurologa w szpitalu Quirón, trzy z czterech osób, które cierpią na migreny to kobiety. Być może Ty także doskonale wiesz, jak wygląda życie z tą dolegliwością, zaliczanie częstych nieobecności w pracy z powodu kolejnych wizyt u lekarzy, celem odnalezienia jakiegoś odpowiedniego, skutecznego sposobu leczenia.

Dlaczego to właśnie kobiety cierpią najbardziej z powodu migreny? Idąc dalej… czy jest już jakaś metoda, która pomoże kobietom pozbyć się uporczywego bólu głowy i poprawić tym samym komfort ich życia? Do tej pory lekarze doszli do następujących wniosków:

1. Niedobór jednego z enzymów może powodować migreny u kobiet

Zacznijmy od prostego pytania: czy ktoś z Twojej rodziny również cierpi lub cierpiał z powodu tej dolegliwości? Zgodnie z wynikami badań dr Tormo, występowanie migreny jest związane z deficytem enzymu znanego jako oksydaza diaminowa (DAO).

Niedobór ten jest dziedziczny, co oznacza, że jest on genetycznie przenoszony z rodziców na dzieci i tym samym stanowi jeden to jeden z powodów występowania tej znienawidzonej powszechnie migreny.

Teraz nadeszła już odpowiednia pora, kiedy warto byłoby zastanowić, jaka dokładnie jest rola tego enzymu oraz w jaki sposób wpływa on na powstanie migreny. Wyjaśnijmy zatem podstawowe zależności:

    Rolą oksydazy diaminowej, określanej skrótowo jako DAO jest rozkładanie związków chemicznych zwanych histaminami, które są obecne w wielu potrawach, jakie spożywasz każdego dnia, w tym w produktach mlecznych, mięsie, owocach cytrusowych…
    Gdy już histaminy ulegną rozbiciu w Twoim układzie pokarmowym, zostają następnie wydalone z organizmu poprzez mocz.
    A co się stanie, jeśli poziom histaminy w Twojej krwi stanie się zbyt wysoki? Ostatecznie histaminy zaczną gromadzić się w osoczu powodując jego stan zapalny, który spowalnia procesy trawienia, a nawet może negatywnie wpłynąć na procesy chemiczne zachodzące w mózgu.
    To z kolei powoduje zwiększenie przepływu krwi oraz rozwój stanu zapalnego tkanek mózgu będącego bezpośrednią przyczyną migreny.

2. Migreny, a zmiany hormonalne w organizmie kobiety

Jest jeszcze jeden interesujący powód, dla którego niedobór enzymu DAO znacznie częściej dopada kobiety niż mężczyzn. Czy uda Ci się odgadnąć, co to takiego? Tak, to właśnie Twój cykl hormonalny, który ulega zmianom w okresie całego Twojego życia dzięki owulacji, menstruacji i menopauzie.

Cykl ten ma następujące skutki, które muszą być brane pod uwagę w momencie omawiania tematu migren:

    Hormony i naturalne cykle kobiecego organizmu powodują spadki poziomu enzymu DAO, dlatego też czasem pojawiają się migreny podczas okresu.
    Ale jeśli cierpisz także na wrodzony niedobór oksydazy diaminowej z uwagi na uwarunkowania genetyczne, to problem ten może jeszcze bardziej się pogłębić.
    Zapewne zainteresuje Cię także informacja, że w okresie ciąży Twoje łożysko produkuje enzym DAO w celu zapewnienia należytej ochrony płodu. Tak więc przez pełne dziewięć miesięcy nie wystąpi u Ciebie ta niezwykle uciążliwa dolegliwość.
    Ponieważ kobiety są poddawane wpływom zmian hormonalnych przez całe swoje życie, to ta sama terapia lecznicza, która była skuteczna jeszcze wczoraj, dziś może wykazywać zerowe efekty.
    Wszystko zależy od tego, w którym dniu swojego cyklu menstruacyjnego się obecnie znajdujesz, a w przypadku kobiet liczących sobie nieco więcej lat, czy mających za sobą menopauzę, bądź też jeszcze nie. W tym ostatnim przypadku migreny mogą stać się bardziej intensywne po okresie menopauzy.

2. Najlepsza terapia lecznicza na migreny

Produkty jakich należy unikać

Migreny są związane z nietolerancją histaminy, związku chemicznego obecnego w mleku i owocach cytrusowych, a także wielu innych produktach wchodzących w skład codziennej diety.

Ale od teraz również wiesz doskonale o tym, że migreny nie dziedziczy się samej w sobie, ale jest ona w rzeczywistości następstwem niedoboru enzymu DAO. A to z kolei oznacza, że istnieje potencjalne rozwiązanie nękającego Cię problemu polegające na zrównoważeniu poziomu danego oksydazy diaminowej w organizmie.

Musisz jednak wiedzieć o tym, że jedynie neurolog może przedstawić Ci odpowiednie zalecenia, ponieważ pomimo tego, że 90% migren wywołanych jest przez brak tego enzymu, to jednak przyczyna ich występowania u pozostałych 10% pacjentów nie jest jeszcze do końca znana.

Co zatem można zrobić, aby zmniejszyć częstotliwość występowania migreny? Należy zwrócić uwagę na następujące kwestie, które z powodzeniem można zastosować w życiu codziennym:

1. Staraj się kontrolować sytuacje stresogenne, które mogą stanowić impuls wyzwalający migrenę.
2. Ogranicz spożycie produktów żywnościowych zawierających histaminę, takie jak:

    Mleko
    Sery
    Jogurt
    Wino
    Piwo
    Napoje gazowane
    Kawa
    Mąka ryżowa
    Kiełbaski i parówki
    Mięso peklowane lub świeże
    Fasolka
    Fermentowane produkty roślinne, takie jak tofu
    Ryby mrożone
    Bakłażan
    Ocet winny
    Czekolada
    Anchois
    Awokado
    Soki owocowe w kartonach

https://krokdozdrowia.com/migreny-u-kobiet-przyczyny-oraz-leczenie/?utm_medium=widget&utm_source=website&utm_campaign=recommend

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.