31 ofiar śmiertelnych, 11 tys. zachorowań. Niemiecki Instytut im. Roberta Kocha zaleca szczepienia. Najważniejsze pytania i odpowiedzi.
Szczepionka na grypę: czy to ma sens?
Apel berlińskiego Instytutu, aby szczepić się przeciwko grypie, dotyczy przede wszystkim osób powyżej 60. roku życia. Niemal wszystkie zgłoszone ostatnio ofiary śmiertelne grypy miały ponad 59 lat. Jeszcze teraz warto się zaszczepić, bo sezon grypowy, przypomnijmy, trwa do kwietnia.
Sugerowane ze Sklepu Windows

Szczepienie jest ważne przede wszystkim dla osób z tzw. grup ryzyka, czyli osób starszych, przewlekłe chorych, a także kobiet w ciąży.
Komplikacje związane z grypą mogą mieć śmiertelne skutki: wirus grypy może być odpowiedzialny za zapalenie płuc lub pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego. Na powikłania narażony jest także mózg.
Nie wszystkie powikłania mają bezpośredni związek z zachorowaniem na grypę. Wirus grypy otwiera drogę innym czynnikom zakaźnym, takim jak pneumokoki czy gronkowiec złocisty. Trafiają one do dróg oddechowych, wywołując zapalenie płuc lub ucha. Towarzysząca im wysoka gorączka może doprowadzić u osób cierpiących na inne schorzenia do problemów z układem krążenia.

Czym jest „prawdziwa" grypa?
W odróżnieniu od popularnego przeziębienia, prawdziwa grypa przychodzi nagle i bez uprzedzenia. Wywołuje ją zakażenie wirusem, który można potwierdzić w laboratorium.
Wirusy przenoszą się drogą kropelkową i atakują przede wszystkim komórki śluzowe, np. w nosie. Wirus grypy może przetrwać wiele godzin poza organizmem, m.in. na gładkich powierzchniach (np. klamkach).
Objawy prawdziwej grypy są o wiele gorsze niż w przypadku przeziębienia: wysoka gorączka, dochodząca do 41 st. Celsjusza, mdłości, bóle głowy, mięśni i stawów oraz suchy kaszel.
Koniecznie trzeba wtedy skontaktować się z lekarzem, które może przepisać odpowiednie lekarstwa, m.in. środki przeciwwirusowe.

Podobne objawy: infekcja grypododobna
Każdy pewnie słyszał, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Przeziębienie to choroba zakaźna, nazywana też infekcją grypopodobną. Jego objawami są: ostry nieżyt nosa, bóle gardła i mięśni, kaszel oraz ogólne osłabienie.
Przeziębienia są najpowszechniejszą chorobą zakaźną. Dorosła osoba zapada na przeziębienie średnio 2-5 razy w roku, dzieci jeszcze częściej. Przeziębienie może wywołać ponad 200 wirusów, z których najpowszechniejszymi są rinowirusy. Niekiedy dochodzą do nich bakterie.
Kaszel i katar „uwalniają“ wirusy z organizmu, a jeśli towarzyszy temu gorączka, jest to dowód, że organizm się broni. Przeciwko przeziębieniu nie ma szczepionki.
Odporność na przeziębienie?
Każdy może w każdej chwili się przeziębić. Istnieje bowiem wiele różnych wirusów i możliwości infekcji. Wirusy mogą być dosłownie wszędzie. A jeśli trafiły na nasze na ręce, mogą stamtąd powędrować dalej, np. w kierunku nosa. Tam czują się najlepiej, a przeziębienie jest gwarantowane.
Ważne jest, aby w takim momencie zwolnić i oszczędzać organizm. W przeciwnym razie grożą powikłania. Przechodzenie choroby może się skończyć zapaleniem oskrzeli lub zatok przynosowych. Aby tego uniknąć, najlepiej spędzić kilka dni w domu. 

DW / Katarzyna Domagała
Autor: Katarzyna Domagała

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.