Kampania "Know your lemons" pomaga rozpoznać widoczne na pierwszy rzut oka symptomy raka piersi. W tym celu jej autorzy użyli... cytryn.
W Polsce co roku diagnozuje się ok 18 000 przypadków zachorowania na raka piersi. Mówi się, że aż 60% objawów raka piersi kobiety wykrywają same, podczas samodzielnie wykonywanego badania. Organizacja World Breast Cancer przygotowała serię genialnych grafik, które w dokładny sposób tłumaczą, jak może objawiać się rak piersi. W tym celu posłużyli się... cytrynami! Grafiki szybko stały się hitem Internetu i rozprzestrzeniły się po całej sieci.
Na przykładzie prostych i pomysłowych ilustracji, twórcy kampanii wskazali każdy niepokojący znak, który świadczy o tym, że należy udać się lekarza, by zbadać piersi. Jak przekonują lekarze, wystarczy minuta w miesiącu poświęcona samobadaniu piersi, by ocalić życie! Warto? Warto!
 

Rak piersi, czyli...

Rak gruczołu sutkowego, potocznie nazywany właśnie rakiem piersi, to najczęstszy nowotwór dotykający kobiety. Pojawia się on w naszym organizmie w formie guza, jako wzrost złośliwych (nowotworowych) komórek w tkankach piersi.

Do objawów raka piersi mogą należeć:

- guzek w piersi
- nagła zmiana różnicy w wielkości piersi
- obrzęk lub zgrubienie piersi
- wciąganie lub sterczenie brodawki
- wyciek z brodawki sutkowej;
-podwyższenie temperatury ciała w rejonie piersi,
- zakażenie lub zapalenie piersi,
- ból lub tkliwość w piersi i / lub w obszarze ramienia,
- zaczerwienienie skóry na piersi,
- pieczenie lub swędzenie sutka
- stwardnienie i powiększenie węzłów chłonnych w pachy i okolicy nadobojczykowej.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Występuje także u mężczyzn, jest jednak niezwykle rzadki.

Leczenie:
Raka piersi leczy się wieloetapowo. W zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, leczy się go operacyjnie, za pomocą radioterapii, chemioterapii, terapii hormonalnej czy paliatywnie (objawowo - by poprawić jakość życia chorych w danym stadium choroby).

Erin Schmidt Chieze napisała na swoim Facebooku , że dostaje wiele wiadomości dotyczących raka piersi. Znamy ten łańcuszek, bo pewnie wiele z nas dostało informację, by na swojej facebookowej tablicy napisać owoc, który odpowiada naszemy związkowemu statusowi. Napisanie nazwy owocu miało zaciekawić, a tym samym zwrócić uwagę kobiet na problem raka piersi, na profilaktykę i potrzebę badań, w tym samobadań.
Czy to jednak wystarczy? Czy zamiast owocu nie lepiej napisać: „Idę na badanie piersi. Kto jeszcze?”. Erin umieściła na swoim FB zdjęcie World Wide Breast Cancer pokazując dosadnie, jaką postać może przybrać rak piersi, u niej samej guz nie był wyczuwalny… Może to zdjęcie pozwoli uratować życie i piersi wielu kobiet?
Zobaczcie i podajcie dalej, bo to bardzo ważna dla nas kwestia. Badajmy się, obserwujmy nasze piersi!


feeling a thin mass – obrzęk
identation – wklęśnięcia
skin sores – zmiany skórne
redness or heat – zaczerwienienina, ciepło
unsual or new fluid – wydzielina z brodawek
dimpling – wgłębienia
bump – guz
growing vein – pogrubione żyły
retacted nipple – wklęśnięte sutki
new shape/size – zmieniony kształt lub rozmiar
orange peel skin – skórka pomarańczowa
hidden lump – ukryty guzek

 http://www.ofeminin.pl/dolegliwosci-choroby/poznaj-swoje-cytryny-genialna-kampania-ktora-pomaga-w-walce-z-rakiem-piersi-s2115438.html

 http://ohme.pl/zdrowie/jak-wyglada-rak-piersi-jak-go-wyczuc-i-zauwazyc-to-zdjecie-moze-uratowac-zycie-wielu-kobiet/

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.