Czy w Polsce kobieta ma prawo usunąć macicę, gdy są wskazania medyczne? fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Gazeta
O sprawie, która zbulwersowała internautów, napisała Sylwia Kubryńska. Pisarka i felietonistka "Wysokich Obcasów" wyjaśnia, że sytuacja dotyczy jednego z gdańskich szpitali.
ADVERTISEMENT

"Anna ma czterdzieści lat. Troje dzieci, już dużych. Niedawno dowiedziała się, że ma guza macicy. Guz podobno nie jest JESZCZE złośliwy, ale dwukrotnie podwyższone markery wskazują coraz większe ryzyko" – zaczyna Kubryńska. W komentarzach dodaje, że Anna ma jeszcze guza jajnika.


"Anna postanowiła o amputacji macicy. Lekarz się nie zgodził. Powiedział, że jest w wieku rozrodczym i NIE WOLNO JEJ" – kontynuuje Kubryńska. Co ma zrobić kobieta? Lekarz zalecił, by obserwowała swój organizm.

Wpis Kubryńskiej spotkał się z szerokim oddźwiękiem wśród internautek i internautów. Kobiety dzielą się podobnymi doświadczeniami – odmowy amputacji macicy pomimo wskazań medycznych.
Inni komentatorzy podkreślają, że w Polsce ubezpłodnienie kobiety nawet w wyniku jej świadomej decyzji jest karalne, co może powodować, że lekarz woli czekać, aż u kobiety pojawi się rak, by mieć niepodważalne uzasadnienie dla przeprowadzenia operacji.
Jedna z lekarek komentujących sytuację na Facebooku zachęca Annę do zmiany lekarza, najlepiej na zagranicznego. "Z Trójmiasta Dania i Szwecja blisko. Różnica w opiece zdrowotnej niesamowita. EKUZ w rękę i hop!" – komentuje lekarka. EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. 
 
http://natemat.pl/199437,mimo-groznego-guza-kobieta-nie-moze-usunac-macicy-lekarz-nie-wolno-bo-jeszcze-moze-pani-rodzic 

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.