Kontakt ze znajomymi, szybki dostęp do informacji i rozrywki powodują, że spędzamy w sieci coraz więcej czasu. Dotyczy to także najmłodszych. Co zrobić, kiedy dziecko traci kontrolę nad czasem spędzonym w internecie? Jak zapobiegać nadużywaniu technologii?
Ważne, aby rodzice potrafili rozpoznać u dziecka pierwsze symptomy uzależnienia od sieci i mogli zapewnić mu bezpieczeństwo w internecie. Cenne wskazówki podsuwa Fundacja Orange w bezpłatnym kursie.
Zbyt częste, wielogodzinne korzystanie z sieci może prowadzić do nadużywania internetu przez dziecko, a nawet uzależnienia. Wiąże się ono z zaniedbywaniem codziennych obowiązków i aktywności, problemami w kontakcie z rówieśnikami w świecie rzeczywistym, a także cierpieniem osoby uzależnionej, bądź też osób z jej otoczenia. Nadużywanie internetu zwykle wiąże się z konkretną czynnością w sieci. Młodzi ludzie najczęściej nadużywają gier, serwisów społecznościowych oraz serwisów pornograficznych. 


Ponad 30 proc. dzieci (10-15 lat) spędza w sieci 1-2 godziny dziennie. 13 proc. deklaruje od 2 do 4 godzin dziennie, ale w weekendy tyle czasu na wirtualne rozrywki poświęca już 27 proc. młodych  – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje. Popularność urządzeń typu smartfon czy tablet, które pozwalają na nieograniczony dostęp do internetu również poza domem, czyli bez kontroli rodzicielskiej, zwiększa ryzyko związane z uzależnieniem od sieci.
Warto więc, aby rodzice zainteresowali się tym, co ich dziecko robi w cyfrowym świecie i jakim aktywnościom poświęca swój czas. Internet daje młodym ludziom wiele możliwości twórczego wykorzystania dostępnych tam treści, rozwoju swoich pasji, zdobywania nowej wiedzy, a także utrzymywania kontaktów.
Oprócz tego informacje znalezione w sieci służą im także  jako wsparcie w nauce i odrabianiu lekcji. Pokazuje to, że rodzice powinni świadomie zwracać uwagę na dwa elementy korzystania młodego człowieka z internetu: czas i to, jakiego rodzaju aktywności dziecko tam podejmuje. Aby mieć wiedzę na ten temat, warto rozmawiać z dzieckiem o jego zainteresowaniach, a także o zasadach bezpieczeństwa w wirtualnym świecie. Bądźmy blisko niego i wspierajmy go w realizacji działań online i offline. To ważne elementy, o których powinien pamiętać rodzic chcący wychować bezpiecznego i świadomego internautę.

Objawy związane z nadużywaniem internetu

Obserwowanie dziecka i jego zachowań jest szczególnie istotne, jeśli podejrzewamy, że może mieć ono problem z nadużywaniem internetu. Młodzi ludzie angażują się w różnego rodzaju aktywności w świecie offline, np. grę w piłkę, czy taniec. Uzależnienie od sieci powoduje, że wolą spędzać wolny czas wyłącznie przy komputerze, telefonie czy tablecie, kosztem innych zainteresowań. Dodatkowo z powodu swojej aktywności w internecie zaniedbują obowiązki szkolne, bo zamiast odrabiać lekcje zdobywają kolejne poziomy w swojej ulubionej grze, czy też przesiadują na serwisach społecznościowych np. na Facebooku.
Nadmierne korzystanie z internetu prowadzić może do konfliktów rodzinnych. Bardzo często pojawiają się kłamstwa, kiedy rodzice próbują dowiedzieć się, ile czasu spędza ich dziecko w sieci, a próby ograniczenia aktywności online bywają nieudane, gdyż młody internauta reaguje wzmożonym rozdrażnieniem lub agresją.

Zasady postępowania

Kiedy dziecko zbyt długo korzysta z sieci i występują u niego symptomy związane z nadużywaniem internetu, warto zacząć od rozmowy. Powiedz dziecku, co niepokoi cię w jego zachowaniu i nazwij problem, z którym twoim zdaniem się boryka.
Uświadom mu, że przez zbyt długie przebywanie w świecie online zaniedbuje swoich bliskich, a także różnego rodzaju obowiązki, co może skutkować dolegliwymi konsekwencjami np. niezaliczony przedmiot, brak kondycji w grze w piłkę, izolacja. Wspólne ustalenie harmonogramu dnia pozwoli na zrównoważenie czasu spędzanego przez dziecko w sieci i poza nią.
Przedyskutujcie wspólnie, co zajmuje mu najwięcej czasu i kiedy internet jest dla niego niezbędnym narzędziem, a kiedy służy bezcelowym i mało pożytecznym zajęciom. Możecie również spróbować poszukać alternatywnych form rozrywki dla dziecka, np. np. rodzinna gra planszowa czy aktywności na powietrzu. Dzięki temu spędzicie razem więcej czasu i pokażecie dziecku, że zabawy offline mają dużą wartość i są atrakcyjne. 


Warto wcześniej omówić z dzieckiem zasady i etapy ograniczania korzystania z internetu. Dzięki temu młody internauta będzie świadomy kolejnych kroków i nie będzie reagował w agresywny sposób na tę nową dla niego sytuację. Pozwól mu także wyrazić swoją opinię na ten temat.
W rozmowie traktuj go jak partnera, dzięki temu w trudnych sytuacjach będzie wiedział, że może zwrócić się do ciebie z prośbą o pomoc. Możesz również nagradzać swoje dziecko, jeśli pomyślnie przejdzie przez kolejne etapy ograniczania dostępu do sieci, ponieważ zmotywuje go to do dążenia do celu.
Jeśli jednak dziecko korzysta z internetu lub komputera w sposób, który może zagrażać jego zdrowiu lub życiu (np. zaniedbuje potrzeby fizjologiczne, stosuje cyberprzemoc), odłącz internet, wyłącz komputer, ale nie zapomnij wyjaśnić powodów takiej decyzji. Może się również zdarzyć tak, że wszystkie nałożone przez rodzica zasady i ograniczenia nie przyniosą oczekiwanego skutku. W takiej sytuacji warto skontaktować się z pedagogiem, psychologiem szkolnym lub specjalistą z poradni uzależnień.

Zasady bezpieczeństwa w sieci

Z badań o bezpieczeństwie dzieci w sieci wynika, że rodzice korzystają z internetu znacznie rzadziej niż ich pociechy – większość dorosłych (65 proc.) deklaruje, że korzysta z sieci mniej niż godzinę dziennie. Dlatego też opiekunowie często nie są świadomi zagrożeń związanych z nadmiernym użytkowaniem nowych technologii.
Niezależnie od naszych osobistych doświadczeń, warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać u młodego człowieka pierwsze symptomy uzależnienia od internetu i w jaki sposób temu przeciwdziałać i zapobiegać. Z pomocą przychodzi na przykład kurs Bezpiecznie Tu i Tam przygotowany przez Fundację Orange.
Jest on podzielony na kilka etapów i porusza różne zagadnienia dotyczące  bezpieczeństwa dziecka w internecie. Są tam informacje m.in. na temat  cyberprzemocy, zakupów online, a także uzależnienia od sieci, przedstawione w formie filmików, animacji, a także testów, dzięki którym możemy sprawdzić swoją wiedzę.  Kurs jest bezpłatny i dostępny pod adresem: fundacja.orange.pl/kurs.
Polecamy wszystkim rodzicom, którzy chcą chronić i wspierać swoje dzieci w poznawaniu wartościowych aktywności z użyciem nowych technologii, a także w twórczym wykorzystaniu internetu z myślą o rozwijaniu potencjału młodych. Pierwszym krokiem na tej drodze jest właśnie znajomość zasad bezpieczeństwa.
 
 
 

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.