Rytm naszego dnia wyznacza praca i codzienne obowiązki. Nasza skóra również podlega rytmom, które reguluje nasz zegar biologiczny, czyli mózg odpowiadający za metabolizm tkanek i narządów. Procesy te nazywane są chronobiologią. To dzięki niej możemy ustalić, jak powinna wyglądać nasza kosmetyczna rutyna.

Godzina od 5 do 7 rano

W tych godzinach nasza skóra wydziela hormony i przygotowuje się na dzień, utrudnione zostaje dzięki temu wchłanianie się różnego rodzaju kosmetyków. Spowalniany jest podział komórek i wzmacniane zostają jej funkcje ochronne. Właśnie dlatego o tej porze nie nakładamy kremów regenerujących, czy kosmetyków intensywnie pielęgnujących. Jeśli możesz zareagować alergicznie na jakiś produkt, to rano istnieje największe prawdopodobieństwo, że tak się stanie.

Godzina 8

Kiedy wybije godzina 8 dobrze jest oczyścić skórę i nałożyć na nią warstwę ochronnego kosmetyku (np. krem z filtrem). Kosmetyki w tym czasie nie wchłaniają się zbyt dobrze, bo skóra nie jest dobrze nawilżona. Wiąże się to z niską aktywnością komórek, stąd worki pod oczami, czy zły stan naszej cery.

Godzina 10

Krew zaczyna krążyć i wyglądamy o niebo lepiej niż przed godziną. Produkowane jest również sebum, którego skutki kumulują się około południa. Oznacza to, że nasza cera może zacząć się świecić. Dobrze jest w tym momencie sięgnąć po produkty matujące. Od tego momentu jakość naszej skóry ponownie, stopniowo się pogarsza (m.in. spada jej napięcie). To dobra chwila na odpoczynek. Idealnie zniesiesz wtedy również depilację.

Godzina 17

Do tego czasu skóra zamyka się na różne substancje. Jeśli chcemy przeprowadzać zabiegi kosmetyczne lub zastosować maseczkę, to najlepsza pora. Od teraz rozpoczyna się regeneracja skóry, więc wchłanianie jest wspierane przez biologię.

Do godziny 22

To dobra pora na pozbycie się toksyn i na zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli wybierasz się na saunę, to zaplanuj ją w tych godzinach. Rozluźnione wiązania komórkowe sprawiają, że wszystkie składniki czynne łatwo przenikają przez skórę. Możesz wklepać w nią wszystko, co jest Ci niezbędne, oczyścić ją i zrobić maseczkę.To również dobry moment na testowanie zapachów perfum!

Po godzinie 22

To czas, kiedy nasza skóra zabiera się za regenerację. Do godziny 5 nad ranem pozbywa się toksyn i naprawia wszystkie niedoskonałości powstałe w minionym dniu. Jeśli podjadamy wieczorami, możemy jej to utrudnić. To właśnie w nocy na skórze mogą pojawić się również wypryski.


Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.