Manipulator powoli zarzuca sieć stosując strategie, dzięki którym ofierze trudno jest się z niej wyrwać. Im wcześniej otworzysz oczy, tym lepiej.
Dlaczego powracamy do ludzi, którzy się nad nami znęcają? Dlaczego nie uciekamy po tym, jak 
zostałyśmy zaatakowane? Odpowiedź znajdziemy w przeróżnych strategiach, do których ucieka się manipulator.
Te metody są subtelne. W ferworze chwili, obezwładniają nas, wprowadzają zamęt. W takich momentach manipulator wie, że jesteśmy najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju insynuacje. 
W tym artykule pragniemy zwrócić uwagę na pewne strategie, jakie manipulator wykorzystuje przeciw swoim ofiarom. Być może Ty jesteś jedną z nich. Czasami nawet my je stosujemy, nie zdając sobie z tego sprawy.
Dzieje się tak, ponieważ gdzieś w środku pragniemy, aby rzeczy układały się  zawsze po naszej myśli.

1. Jeżeli tego nie zrobisz, zdenerwuję sięKiedy ta druga osoba czuje się bezbronna, często obiera ścieżkę gniewu. Zdarza się tak szczególnie, kiedy czuje się obrażona lub poniżona.
W ten sposób przewraca sytuację do góry nogami. Stara się zrzucić całą winę na Ciebie. Wtedy to Ty zaczynasz przepraszać oraz zmieniać swoje zachowanie.
Wszystko to dzieje się bez Twojej świadomości; ostatecznie kończysz będąc na ich łasce.

2. Nie masz racji, nigdy tego nie powiedziałem

To jedna z najboleśniejszych i najbardziej dezorientujących metod, jakie stosuje manipulator. Zdania takie jak „Nigdy tego nie powiedziałem” lub „Czy naprawdę nie pamiętasz co mówiłaś?” sprawiają, że ofiara zaczyna podważać jej własną rzeczywistość.
Manipulator robi wszystko, aby jego ofiara zaczęła wątpić w siebie. Koniec końców, sama zacznie negować własne pragnienia i potrzeby.
Zdarza się to często. W konsekwencji, niektóre ofiary nadużyć emocjonalnych zaczną rozmawiać z przyjaciółmi, aby zobaczyć perspektywę trzeciej osoby. Dzięki temu mogą się przekonać czy to wytwór ich wyobraźni.

3. Zrobiłem to ponieważ…Cię kocham


Strzeż się takiego usprawiedliwienia. Szczególnie jeśli służy wytłumaczeniu uderzeń ręką, kopniaka czy wyzwisk.
Jeżeli ktoś podnosi na Ciebie rękę, próbuje Tobą manipulować lub kontrolować, jeżeli nie możesz chodzić, kiedy i gdzie masz ochotę, doświadczasz chorobliwej zazdrości lub jesteś poniżana, uważaj…to nie jest miłość.
Darzenie kogoś bezwarunkową miłością bardzo się różni od obsesyjnej kontroli. Kiedy naprawdę kogoś kochamy, nie ma znaczenia czy ta osoba jest z nami, czy nie.
To, co dla nas najważniejsze, to żeby nasz partner był szczęśliwy.

4. Jeżeli to zrobisz, wiesz co się stanie

Istnieją pewne zwroty, które manipulator stosuje szczególnie często. Służą one szantażowi emocjonalnemu. Brzmią mniej więcej tak: ” jeżeli teraz tego nie zrobisz, znowu to się stanie” lub „jeżeli ze mną nie zostaniesz, zabiję się”.
Czyniąc to, manipulator chce wywrzeć na swojej ofierze poczucie odpowiedzialności. I w rzeczywistości większość z tych gróźb to obietnice bez pokrycia.
Manipulator chce poprzez strach zmusić daną osobę, aby się z nim umawiała. Mimo, iż to mija się z pragnieniami ofiary, to manipulator kontroluje sytuację.

5. Przysięgam, że już nigdy tego nie zrobię


Bardzo często kiedy Twój partner rani Cię lub ucieka się do innych nadużyć, obiecuje, że się zmieni. Uwierz nam, to się nigdy nie stanie.
Uważaj kiedy partner podnosi na Ciebie rękę lub próbuje Cię kontrolować. W tym momencie zaufanie, miłość oraz szacunek już dawno zniknęły.
Dobrze myśleć, że ludzie są w stanie się zmienić. Lecz w tym wypadku, to raczej pobożne życzenia. Jeżeli manipulator uderzył Cię raz, nic go nie zatrzyma przed zrobieniem tego jeszcze raz.

6. Musisz dać mi odpowiedź teraz!

Wszyscy manipulatorzy dbają o to, żebyś nie miała czasu na zastanawianie się lub racjonalizowania sytuacji. W ten sposób zapewniają sobie zwycięstwo.
Dlatego tak ważne jest abyś znalazła trochę czasu i przestrzeni dla siebie. Zawalcz o nią oraz popatrz na wszystko z góry.
Manipulatorzy nalegają, abyś podjęła decyzję od razu. To nic innego, jak ich następna strategia.

7. Twoi przyjaciele nie są dla Ciebie odpowiedni


Manipulatorzy wiedzą, że powinni trzymać swoją ofiarę z dala od przyjaciół oraz bliskich. Są to osoby, które mogłyby jej pomóc w ucieczce.
Dlatego Twój oprawca będzie próbował oddalić Cię od osób, które kochasz najbardziej. Może zacząć wymyślać historie na ich temat, abyś zmieniła o nich zdanie.
Wkrótce zaczynasz myśleć, że już nie potrzebujesz przyjaciół. Możesz nawet zacząć myśleć, że Twój partner to jedyna osoba, na której powinnaś koncentrować swoją uwagę. Dzieje się tak, kiedy myślisz, że nikt z Twojego otoczenia nie jest równie ważny.

Uważaj…w tej sytuacji jesteś pod kontrolą prawdziwego manipulatora. To, co jest charakterystyczne dla ostatniego punktu, to to, że nawet nie zauważasz co się dzieje wokół Ciebie, dopóki nie będzie za późno. A to ponieważ manipulatorzy działają powoli.
Zaczynają od stopniowego popadania w złość, sprawiają, że zaczynasz wątpić w siebie, mówią, że Cię kochają oraz stosują inne sztuczki. A to wszystko, abyś wpadła w ich sidła.
Im szybciej otworzysz oczy, tym lepiej.

 https://krokdozdrowia.com/manipulator-7-rodzajow-strategii/

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.