Według Roberta Sternberga, jest 5 faz przez które przechodzi miłość? Jakie to fazy?

 Na początek  faza 1 -ZAKOCHANIE.

 To w gruncie rzeczy bardzo dziwny czas, w którym odczuwamy sporą ilość fizjologicznych reakcji tj. skręcanie w brzuchu, brak snu, spocone dłonie czy przyspieszone tętno. To działanie dopaminy i fenyloetyloaminy. Po jakimś czasie to mija. Trudno powiedzieć jakim, u jedenj osoby trwa to miesiąc o innej może trwać latami. Kiedy poziom tych hormonów spada, pojawiają się: oksytocyna, wazopresyna i serotinina, które odczuwane są jako przywiązanie.

 faza 2 - INTYMNOŚĆ

INTYMNOŚĆ - gdy namiętność przekształca się w bliskość, pojawia się intymność, wspólne przeżycia i fazę rozmantycznych początków....

3 faza - ZWIĄZEK

To etap związku kompletnego. Wiemy już o drugiej osobie wystarczająco dużo i zaczynamy planować przyszłość. Myślimy o niej coraz częściej i nie potrafimy wyobrazić sobie przyszłości, właśnie bez niej. To etap planowania i decyzji.

4 faza - PRZYJAŹŃ

Trudno "jechać" całe życie na pożadaniu i namiętności, żeby związek przetrwał potrzebna jest przyjaźń. Dojrzały związek polega na tym, że lubimy osobę z którą żyjemy, jest dla nas inspiracją i wsparciem. Plus pożadanie, które cały czas w nas jest.....

5 faza - ROZPAD lub SZCZĘŚCIE

Jeśli poprzednie elementy się nie sprawdzają, związek może się rozpaść prędzej czy później, ale jeśli czujesz że znalazłaś dobry seks, wsparcie i przyjaciela, którego jednocześnie pożądasz i który ci się podoba... To jesteś szczęściarą.
 
 

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.