Miłość to nie tylko związek dusz, to także związek ciał. Jest bliskość duchowa, jest i fizyczna. Ta pierwsza oceniana jest wyżej, bo taka wniosła, głęboka, wartościowa, w końcu namiętność się kiedyś kończy, a seks to nie wszystko. Cały czas się nas przestrzega, by nie mylić miłości z pożądaniem, by nie przywiązywać zbyt wielkiej wagi do wyglądu i szaleńczych uniesień, bo na tym trwałego, stabilnego związku zbudować się nie da. Żądza zaślepia, ogłupia, wpycha w ramiona niewłaściwych ludzi, potem tylko płacz i zgrzytanie zębami. Chcesz szczęścia na dłuższą metę? Postaw na szczere, niepodszyte pożądliwością uczucia i prawdziwe wartości.

 A jeśli jest dokładnie na odwrót? Uczucia są, szacunek jest, bezpieczeństwo również, tylko tej namiętności nawet w śladowej ilości nie uświadczysz. Człowiek w ciągu dnia nie ma się do czego, ale to kompletnie do niczego przyczepić, lecz gdy nadchodzi noc i chciałoby się to szczęście skonsumować – no nie idzie. Ciepłe uczucia są jak miód na serce, ale w żaden sposób nie rozpalają lędźwi. Co wtedy? Odejść? No ale jak, skoro się kochamy…

Bez seksu się nie da?

 Platoniczna miłość sprawdza się głównie w powieściach, w realnym życiu seks to jeden z fundamentów związku. Dość powiedzieć, że brak ‘konsumpcji’ może być podstawą do rozwodu, co dobitnie potwierdza ważną rolę pożycia seksualnego. Tyle że pożycie może służyć wyłącznie do prokreacji albo żeby sprawić drugiej osobie przyjemność, bo tak naprawdę na seksie specjalnie nam nie zależy. Lub inaczej – nie ciągnie nas do seksu z tym właśnie konkretnym człowiekiem. I nie że partner nam wrogiem i stąd ten szlaban na sypialniane igraszki. Przeciwnie, swojego faceta bardzo się kocha, ale się go nie pożąda. Zresztą, w drugą stronę bywa podobnie, żona jest najcudowniejszą istotą pod słońcem, tyle że na jej widok nic nie drga.

 Ta szczera miłość paradoksalnie bardzo komplikuje sprawę. Bo jak związek się sypie, są kłótnie, problemy i wzajemna niechęć, brak seksu wydaje się zrozumiały, jest konsekwencją tego całego emocjonalnego bałaganu. Nie układa się w łóżku, nie układa się poza nim, sytuacja jasna i klarowna – nie pasujemy do siebie, czas to przeciąć i niech każde idzie w swoją stronę, dalsze bycie razem zwyczajnie nie ma sensu. Lecz gdy uczucia są szczere i głębokie, ciężko rozstać się tylko z tego powodu, że nie zrywa się z siebie ubrań w rytm szaleńczej pasji. Mamy więź emocjonalną, silną i bezpieczną, ile par może to o sobie powiedzieć? Czyż nie jest to najważniejsze?

Mało to ludzi w imię chuci zniszczyło wszystko i wszystkich dookoła? I to prawda, że nie należy przeceniać roli seksu, który sam z siebie niczego solidnego nie zbuduje. Lecz bez niego uczuciowy mur, tak potężny i niezłomny, kiedyś w końcu zacznie się kruszyć. Bo co by nie mówić, podniecenie, pożądanie i chęć jego zaspokojenia to jedne z naszych najnaturalniejszych potrzeb i nie ma co udawać, że ta sfera nie ma znaczenia. Bo ma. Seks jest przecież po to, by więź pomiędzy kobietą a mężczyzną jeszcze bardziej umacniać. Nawet religia, wydawać by się mogło tak niechętna erotyce, wręcz zachęca małżonków do seksu, właśnie po to, by zjednoczyć kochających się małżonków. Para może więc sobie mówić, że i bez seksu ma się doskonale, bo posiada coś więcej i nie musi sobie niczego w sypialni rekompensować. Ale czy naprawdę tak myślą? Czy da się wygasić seksualne pragnienia? No chyba jednak nie.

 Po prostu przyjaźń 

Ślub z najlepszym przyjacielem może się wydawać strzałem w dziesiątkę, bo nic tak nie frustruje po x spędzonych wspólnie latach jak świadomość, że poza łóżkiem, które zresztą zdążyło już stracić swoją moc, w gruncie rzeczy nic nie łączy. A tu proszę, jest facet-opoka, z którym rozumiemy się w lot, bez słowa. To prawdziwie pokrewna dusza, pełna zrozumienia i troski. I wszystko pięknie, dopóki się nie pojmie, że te zalety wcale nie dodają seksapilu. Jego dotyk jest całkiem miły, ale nie rozgrzewa do czerwoności. A bywa, że wręcz odrzuca. Dlaczego? Dlaczego, skoro to taki porządny gość, którego naprawdę chce się mieć przy sobie na dobre i na złe?

 To zrozumiałe, że jedni ludzie nas pociągają, inni nie, w tym przypadku jest to jednak dość dziwna wstrzemięźliwość. Tym dziwniejsza, że przecież zdarzało się fantazjować o kimś, kto kompletnie nie był z naszej bajki, odstręczał swoim zachowaniem, irytował. Ale choć były to emocje na wskroś negatywne, to wciąż emocje, a od nich cała seksualna zabawa się zaczyna. Jeśli nie ma żadnego dreszczyku, żadnej niepewności, walki o miłość, ducha rywalizacji – atmosfera siada. Trudno pożądać kogoś, przy kim nie zaznało się choć odrobiny szaleństwa, tak jak jazda 30 km/h nigdy nie wyzwoli takiej adrenaliny jak prawie 200-tka na torze wyścigowym. Oczywiście, nie da się tego sprowadzić do prostego schematu, że orgazm kobiecie zapewni jedynie zbuntowany łobuz, raczej chodzi o pewien mechanizm: racjonalne przesłanki nie muszą iść w parze z seksualnym pociągiem.

  W końcu ci grzeczni, porządni chłopcy też potrafią dać czadu w sypialni, to jedynie kwestia tego, czy czujemy z nimi chemię. A tej po prostu czasami nie ma. I tyle. Aczkolwiek swoje trzy grosze wtrącić może biologia. Organizm kobiety jest wybredniejszy jeśli chodzi o dobór partnerów seksualnych, bo ewentualna ciąża niesie za sobą zbyt daleko idące konsekwencje. Skoro więc pociągu nie ma, najwyraźniej natura uznała, że to nie jest dobry kandydat na ojca naszych dzieci. Czy też raczej – to nie jest dobry dawca genów. Więc tak, na opiekuna potomstwa ten facet może nadawać się wyśmienicie, ale, mówiąc brutalnie, swojego rodu nie przedłuży.

 Sposób na miłość

Zabójcą pożądania u par z długim stażem najczęściej jest rutyna, wzmocniona dodatkowo zmęczeniem i rodzinnymi troskami. Seks jest wtedy ostatnią rzeczą, o której się marzy, to tylko mało emocjonująca powinność, zabierająca kilkanaście minut cennego wypoczynku. Gdy jednak pożądanie jedynie wygasło, ale kiedyś jarzyło się gorącym ogniem, zawsze jest szansa, by wrócić do przeszłości, wystarczy trochę wysiłku, odwołanie do miłych wspomnień i znowu z łóżka nie będzie chciało się wychodzić. Co jednak, gdy takich doświadczeń we wspólnej historii nie odnotowano? Da się wyczarować pożądanie z niczego? Poczuć nagle do kogoś miętę? Tak bez czarów i krwawej ofiary z gołębia?

 Według jednej szkoły, jeśli od razu nie zaiskrzyło, to klamka zapadła, koniec, nie ma co tracić energii na bezproduktywne podchody. Według drugiej, złą kartę zawsze można odwrócić. Trzeba tylko właściwie rozpoznać problem owej seksualnej niechęci. Jej źródłem bywa na przykład zbyt przyjacielska postawa albo przenoszenie relacji dziecko-rodzic. Bo to urocze, że on się tak martwi, głaska po głowie i każe założyć ciepłe buty, ale za bardzo przypomina to traktowanie, jakiego doświadczałyśmy od ojca, no a o tacie trudno myśleć w kategoriach zmysłowego kochanka. Podobnie jest z kobietami, które swoją troskliwością i oddaniem przypominają matki, co jest bardzo miłe, ale gasi pożądanie.

 Druga rzecz – źle odczytujemy potrzeby drugiej strony. Skoro dziewczyna chce spokojnego i porządnego faceta, to on na Walentynki przynosi jej belgijskie czekoladki zamiast czerwonych stringów, choć właśnie z tego drugiego prezentu ona ucieszyłaby się bardziej. Po prostu, nie chcąc zrazić wybranki żadnym ‘niewłaściwym’ gestem przesadza się w drugą stronę, oferując wyłącznie grzeczność i uprzejmość, zapominając, że nawet najcichsze dziewczyny pragną od czasu do czasu poczuć przy sobie zwierza. Niestety, gdy o seksie i własnych pragnieniach w tym zakresie nigdy szczerze się nie rozmawia, tylko pozostaje przy domysłach, obie strony utwierdzają się w swoich fałszywych przekonaniach, brnąc dalej w ślepą uliczkę. Nikt nie wyrywa się z podkręcaniem atmosfery, żeby przez głupie erotyczne uniesienia nie zepsuć tego, co się ma, choć nic bardziej nie ożywiłoby tego związku jak większa dawka pikanterii.

 Może być i tak, że pożądania nie ma, bo blokują je jakieś traumy z przeszłości. Seks mógłby w ogóle nie istnieć. Do zbliżeń zniechęca wspomnienie o gwałcie, molestowaniu seksualnym, albo bardzo złe doświadczenie z poprzednich związków, które poza świetnym seksem były prawdziwym koszmarem – tu można jeszcze swoje pożycie uratować, jeśli tylko nie odrzuci się pomocnej dłoni.

 Troje do tanga

 A jeśli te zabiegi na nic się nie zdają? Najwyraźniej sprawa faktycznie jest przegrana, natury nie da się oszukać i trzeba pogodzić się ze smutną prawdą – wymarzony pod tyloma względami partner nigdy nie rozpali naszych zmysłów. Wyjścia są dwa: zostajemy z tym, co mamy, ciesząc się nieco mdłym, ale sprawdzonym i stabilnym związkiem, bądź szukamy wrażeń w innych ramionach. 

 Bramka numer jeden jest jednak wyjątkowo zdradliwa. Jak się ktoś uprze, to wytrzyma długie lata w owianej chłodem alkowie. Może sobie nawet wmówić oziębłość albo niebywale letni temperament. No co, czy wszyscy muszą być demonami seksu? Tyle że w życiu takich osób prędzej czy później pojawia się ktoś, kto udowadnia, jak wielka to bzdura. Pragnienie seksu jest ogromne, tyle że potrzebna jest do tego właściwa osoba. Ukochany mężczyzna najwyraźniej nią nie jest. Ale ten drugi, a i owszem. Umie rozbudzić pożądanie. Co tam umie, nawet nie musi się jakoś specjalnie starać, wystarczy, że jest, że spojrzy, muśnie palcem… Opanował myśli i fantazje, i to bynajmniej nie są wizje wspólnego oglądania filmu na kanapie. O nie. To obrazki jak z najostrzejszych filmów i odwykłą od takich wrażeń kobietę ogarnia coraz silniejsza pokusa, by te fantazje urzeczywistnić. 
 Ciało się tego domaga, no co robić. 

I tak zaczyna się romans, który daje zaspokojenie, ale wywołuje również wyrzuty sumienia, bo rani się kogoś naprawdę bliskiego. Odejść? Nie, przecież go kocham, zresztą kochanek nie jest kimś, z kim chciałoby się dzielić życie, przyjemny jest głównie w sypialni, poza nią do ukochanego partnera nawet nie ma startu. Ale zrezygnować z udanego seksu też się nie da, bo on jak narkotyk, uzależnia i przyćmiewa zdrowy rozsądek.

 Dlaczego mnie nie chcesz?

 Czy dojdzie do romansu, czy nie dojdzie, to i tak dramatu uniknąć się raczej nie da. Partner, który nie podnieca, nie będzie idealny w nieskończoność. Kiedyś wreszcie sypialniane niedostatki staną się poważną skazą na udanym dotąd związku. Nawet prowadząc do rozstania. Owszem, zdarza się że dla obojga partnerów seks nie odgrywa większej roli, najczęściej jednak ‘białe małżeństwo’ pasuje tylko jednej stronie. Zwykle jest to kobieta, bo mężczyznom mimo wszystko jakoś łatwiej przełamać się do seksu z kimś, kto aż tak strasznie nie pociąga. Ale reguły nie ma, bo i wśród panów są tacy, co na żonę spojrzą czule, ale bez ognia w oku. To zaś w końcu prowadzi do rozważań, dlaczego tak się dzieje. Podejrzeń, czy aby nie stoi za tym coś złego. Wreszcie pretensji, bo to jednak nienormalne, że dwójka ludzi żyjąca pod jednym dachem jak mąż i żona zachowuje się niczym dwójka kumpli. O co chodzi? Jest ktoś trzeci? A może on jest gejem? A może ona się mnie brzydzi? A może jest ze mną jedynie z wygody, a ta wyznawana miłość to pic na wodę? I nawet gdy żadne z tych podejrzeń nie znajdzie potwierdzenia w rzeczywistości, powolne oddalanie się od siebie staje się faktem. No bo jak tu być z kimś, kto nie widzi we mnie kobiety? Albo mężczyzny? Potrzeba adorowania, potwierdzania własnej fizycznej atrakcyjności jest równie silna co chęć stworzenia bezpiecznego domu i nie ma się co łudzić, że do pełni szczęścia wystarczy, iż mąż zawsze na czas odbiera dzieci z przedszkola i nie trzeba go prosić o zmycie talerzy. 

Sytuacja się zagęszcza, gdy druga strona nie dostrzega w tym większego problemu. Nie ma seksu to nie ma, po co drążyć temat? Lepiej żeby nocą wióry leciały, a za dnia talerze rozbijały się o ścianę? Tworzymy wspaniałą rodzinę, traktujemy się po partnersku, to mało? Najwyraźniej tak, bo brak namiętności w związku dla większości ludzi jest niszczący, tak dla tych, którzy nie mogą się przełamać, jak i tych, którzy są odtrącani. Do tego stopnia, że w rozpaczy wikła się w jakieś dziwne relacje, byle tylko zdobyć choćby namiastkę tego, co tak pięknie wygląda na filmach. Tak, pożądanie bez miłości jest jak najbardziej możliwe. Ale miłość bez pożądania?
Miłość to nie tylko związek dusz, to także związek ciał. Jest bliskość duchowa, jest i fizyczna. Ta pierwsza oceniana jest wyżej, bo taka wniosła, głęboka, wartościowa, w końcu namiętność się kiedyś kończy, a seks to nie wszystko. Cały czas się nas przestrzega, by nie mylić miłości z pożądaniem, by nie przywiązywać zbyt wielkiej wagi do wyglądu i szaleńczych uniesień, bo na tym trwałego, stabilnego związku zbudować się nie da. Żądza zaślepia, ogłupia, wpycha w ramiona niewłaściwych ludzi, potem tylko płacz i zgrzytanie zębami. Chcesz szczęścia na dłuższą metę? Postaw na szczere, niepodszyte pożądliwością uczucia i prawdziwe wartości. A jeśli jest dokładnie na odwrót? Uczucia są, szacunek jest, bezpieczeństwo również, tylko tej namiętności nawet w śladowej ilości nie uświadczysz. Człowiek w ciągu dnia nie ma się do czego, ale to kompletnie do niczego przyczepić, lecz gdy nadchodzi noc i chciałoby się to szczęście skonsumować – no nie idzie. Ciepłe uczucia są jak miód na serce, ale w żaden sposób nie rozpalają lędźwi. Co wtedy? Odejść? No ale jak, skoro się kochamy… Bez seksu się nie da? Platoniczna miłość sprawdza się głównie w powieściach, w realnym życiu seks to jeden z fundamentów związku. Dość powiedzieć, że brak ‘konsumpcji’ może być podstawą do rozwodu, co dobitnie potwierdza ważną rolę pożycia seksualnego. Tyle że pożycie może służyć wyłącznie do prokreacji albo żeby sprawić drugiej osobie przyjemność, bo tak naprawdę na seksie specjalnie nam nie zależy. Lub inaczej – nie ciągnie nas do seksu z tym właśnie konkretnym człowiekiem. I nie że partner nam wrogiem i stąd ten szlaban na sypialniane igraszki. Przeciwnie, swojego faceta bardzo się kocha, ale się go nie pożąda. Zresztą, w drugą stronę bywa podobnie, żona jest najcudowniejszą istotą pod słońcem, tyle że na jej widok nic nie drga. miłość bez pożądania Ta szczera miłość paradoksalnie bardzo komplikuje sprawę. Bo jak związek się sypie, są kłótnie, problemy i wzajemna niechęć, brak seksu wydaje się zrozumiały, jest konsekwencją tego całego emocjonalnego bałaganu. Nie układa się w łóżku, nie układa się poza nim, sytuacja jasna i klarowna – nie pasujemy do siebie, czas to przeciąć i niech każde idzie w swoją stronę, dalsze bycie razem zwyczajnie nie ma sensu. Lecz gdy uczucia są szczere i głębokie, ciężko rozstać się tylko z tego powodu, że nie zrywa się z siebie ubrań w rytm szaleńczej pasji. Mamy więź emocjonalną, silną i bezpieczną, ile par może to o sobie powiedzieć? Czyż nie jest to najważniejsze? Mało to ludzi w imię chuci zniszczyło wszystko i wszystkich dookoła? I to prawda, że nie należy przeceniać roli seksu, który sam z siebie niczego solidnego nie zbuduje. Lecz bez niego uczuciowy mur, tak potężny i niezłomny, kiedyś w końcu zacznie się kruszyć. Bo co by nie mówić, podniecenie, pożądanie i chęć jego zaspokojenia to jedne z naszych najnaturalniejszych potrzeb i nie ma co udawać, że ta sfera nie ma znaczenia. Bo ma. Seks jest przecież po to, by więź pomiędzy kobietą a mężczyzną jeszcze bardziej umacniać. Nawet religia, wydawać by się mogło tak niechętna erotyce, wręcz zachęca małżonków do seksu, właśnie po to, by zjednoczyć kochających się małżonków. Para może więc sobie mówić, że i bez seksu ma się doskonale, bo posiada coś więcej i nie musi sobie niczego w sypialni rekompensować. Ale czy naprawdę tak myślą? Czy da się wygasić seksualne pragnienia? No chyba jednak nie. Po prostu przyjaźń Ślub z najlepszym przyjacielem może się wydawać strzałem w dziesiątkę, bo nic tak nie frustruje po x spędzonych wspólnie latach jak świadomość, że poza łóżkiem, które zresztą zdążyło już stracić swoją moc, w gruncie rzeczy nic nie łączy. A tu proszę, jest facet-opoka, z którym rozumiemy się w lot, bez słowa. To prawdziwie pokrewna dusza, pełna zrozumienia i troski. I wszystko pięknie, dopóki się nie pojmie, że te zalety wcale nie dodają seksapilu. Jego dotyk jest całkiem miły, ale nie rozgrzewa do czerwoności. A bywa, że wręcz odrzuca. Dlaczego? Dlaczego, skoro to taki porządny gość, którego naprawdę chce się mieć przy sobie na dobre i na złe? To zrozumiałe, że jedni ludzie nas pociągają, inni nie, w tym przypadku jest to jednak dość dziwna wstrzemięźliwość. Tym dziwniejsza, że przecież zdarzało się fantazjować o kimś, kto kompletnie nie był z naszej bajki, odstręczał swoim zachowaniem, irytował. Ale choć były to emocje na wskroś negatywne, to wciąż emocje, a od nich cała seksualna zabawa się zaczyna. Jeśli nie ma żadnego dreszczyku, żadnej niepewności, walki o miłość, ducha rywalizacji – atmosfera siada. Trudno pożądać kogoś, przy kim nie zaznało się choć odrobiny szaleństwa, tak jak jazda 30 km/h nigdy nie wyzwoli takiej adrenaliny jak prawie 200-tka na torze wyścigowym. Oczywiście, nie da się tego sprowadzić do prostego schematu, że orgazm kobiecie zapewni jedynie zbuntowany łobuz, raczej chodzi o pewien mechanizm: racjonalne przesłanki nie muszą iść w parze z seksualnym pociągiem. W końcu ci grzeczni, porządni chłopcy też potrafią dać czadu w sypialni, to jedynie kwestia tego, czy czujemy z nimi chemię. A tej po prostu czasami nie ma. I tyle. Aczkolwiek swoje trzy grosze wtrącić może biologia. Organizm kobiety jest wybredniejszy jeśli chodzi o dobór partnerów seksualnych, bo ewentualna ciąża niesie za sobą zbyt daleko idące konsekwencje. Skoro więc pociągu nie ma, najwyraźniej natura uznała, że to nie jest dobry kandydat na ojca naszych dzieci. Czy też raczej – to nie jest dobry dawca genów. Więc tak, na opiekuna potomstwa ten facet może nadawać się wyśmienicie, ale, mówiąc brutalnie, swojego rodu nie przedłuży. Sposób na miłość Zabójcą pożądania u par z długim stażem najczęściej jest rutyna, wzmocniona dodatkowo zmęczeniem i rodzinnymi troskami. Seks jest wtedy ostatnią rzeczą, o której się marzy, to tylko mało emocjonująca powinność, zabierająca kilkanaście minut cennego wypoczynku. Gdy jednak pożądanie jedynie wygasło, ale kiedyś jarzyło się gorącym ogniem, zawsze jest szansa, by wrócić do przeszłości, wystarczy trochę wysiłku, odwołanie do miłych wspomnień i znowu z łóżka nie będzie chciało się wychodzić. Co jednak, gdy takich doświadczeń we wspólnej historii nie odnotowano? Da się wyczarować pożądanie z niczego? Poczuć nagle do kogoś miętę? Tak bez czarów i krwawej ofiary z gołębia? Według jednej szkoły, jeśli od razu nie zaiskrzyło, to klamka zapadła, koniec, nie ma co tracić energii na bezproduktywne podchody. Według drugiej, złą kartę zawsze można odwrócić. Trzeba tylko właściwie rozpoznać problem owej seksualnej niechęci. Jej źródłem bywa na przykład zbyt przyjacielska postawa albo przenoszenie relacji dziecko-rodzic. Bo to urocze, że on się tak martwi, głaska po głowie i każe założyć ciepłe buty, ale za bardzo przypomina to traktowanie, jakiego doświadczałyśmy od ojca, no a o tacie trudno myśleć w kategoriach zmysłowego kochanka. Podobnie jest z kobietami, które swoją troskliwością i oddaniem przypominają matki, co jest bardzo miłe, ale gasi pożądanie. Druga rzecz – źle odczytujemy potrzeby drugiej strony. Skoro dziewczyna chce spokojnego i porządnego faceta, to on na Walentynki przynosi jej belgijskie czekoladki zamiast czerwonych stringów, choć właśnie z tego drugiego prezentu ona ucieszyłaby się bardziej. Po prostu, nie chcąc zrazić wybranki żadnym ‘niewłaściwym’ gestem przesadza się w drugą stronę, oferując wyłącznie grzeczność i uprzejmość, zapominając, że nawet najcichsze dziewczyny pragną od czasu do czasu poczuć przy sobie zwierza. Niestety, gdy o seksie i własnych pragnieniach w tym zakresie nigdy szczerze się nie rozmawia, tylko pozostaje przy domysłach, obie strony utwierdzają się w swoich fałszywych przekonaniach, brnąc dalej w ślepą uliczkę. Nikt nie wyrywa się z podkręcaniem atmosfery, żeby przez głupie erotyczne uniesienia nie zepsuć tego, co się ma, choć nic bardziej nie ożywiłoby tego związku jak większa dawka pikanterii. Może być i tak, że pożądania nie ma, bo blokują je jakieś traumy z przeszłości. Seks mógłby w ogóle nie istnieć. Do zbliżeń zniechęca wspomnienie o gwałcie, molestowaniu seksualnym, albo bardzo złe doświadczenie z poprzednich związków, które poza świetnym seksem były prawdziwym koszmarem – tu można jeszcze swoje pożycie uratować, jeśli tylko nie odrzuci się pomocnej dłoni. Troje do tanga A jeśli te zabiegi na nic się nie zdają? Najwyraźniej sprawa faktycznie jest przegrana, natury nie da się oszukać i trzeba pogodzić się ze smutną prawdą – wymarzony pod tyloma względami partner nigdy nie rozpali naszych zmysłów. Wyjścia są dwa: zostajemy z tym, co mamy, ciesząc się nieco mdłym, ale sprawdzonym i stabilnym związkiem, bądź szukamy wrażeń w innych ramionach. Bramka numer jeden jest jednak wyjątkowo zdradliwa. Jak się ktoś uprze, to wytrzyma długie lata w owianej chłodem alkowie. Może sobie nawet wmówić oziębłość albo niebywale letni temperament. No co, czy wszyscy muszą być demonami seksu? Tyle że w życiu takich osób prędzej czy później pojawia się ktoś, kto udowadnia, jak wielka to bzdura. Pragnienie seksu jest ogromne, tyle że potrzebna jest do tego właściwa osoba. Ukochany mężczyzna najwyraźniej nią nie jest. Ale ten drugi, a i owszem. Umie rozbudzić pożądanie. Co tam umie, nawet nie musi się jakoś specjalnie starać, wystarczy, że jest, że spojrzy, muśnie palcem… Opanował myśli i fantazje, i to bynajmniej nie są wizje wspólnego oglądania filmu na kanapie. O nie. To obrazki jak z najostrzejszych filmów i odwykłą od takich wrażeń kobietę ogarnia coraz silniejsza pokusa, by te fantazje urzeczywistnić. Ciało się tego domaga, no co robić. I tak zaczyna się romans, który daje zaspokojenie, ale wywołuje również wyrzuty sumienia, bo rani się kogoś naprawdę bliskiego. Odejść? Nie, przecież go kocham, zresztą kochanek nie jest kimś, z kim chciałoby się dzielić życie, przyjemny jest głównie w sypialni, poza nią do ukochanego partnera nawet nie ma startu. Ale zrezygnować z udanego seksu też się nie da, bo on jak narkotyk, uzależnia i przyćmiewa zdrowy rozsądek. Dlaczego mnie nie chcesz? Czy dojdzie do romansu, czy nie dojdzie, to i tak dramatu uniknąć się raczej nie da. Partner, który nie podnieca, nie będzie idealny w nieskończoność. Kiedyś wreszcie sypialniane niedostatki staną się poważną skazą na udanym dotąd związku. Nawet prowadząc do rozstania. Owszem, zdarza się że dla obojga partnerów seks nie odgrywa większej roli, najczęściej jednak ‘białe małżeństwo’ pasuje tylko jednej stronie. Zwykle jest to kobieta, bo mężczyznom mimo wszystko jakoś łatwiej przełamać się do seksu z kimś, kto aż tak strasznie nie pociąga. Ale reguły nie ma, bo i wśród panów są tacy, co na żonę spojrzą czule, ale bez ognia w oku. To zaś w końcu prowadzi do rozważań, dlaczego tak się dzieje. Podejrzeń, czy aby nie stoi za tym coś złego. Wreszcie pretensji, bo to jednak nienormalne, że dwójka ludzi żyjąca pod jednym dachem jak mąż i żona zachowuje się niczym dwójka kumpli. O co chodzi? Jest ktoś trzeci? A może on jest gejem? A może ona się mnie brzydzi? A może jest ze mną jedynie z wygody, a ta wyznawana miłość to pic na wodę? I nawet gdy żadne z tych podejrzeń nie znajdzie potwierdzenia w rzeczywistości, powolne oddalanie się od siebie staje się faktem. No bo jak tu być z kimś, kto nie widzi we mnie kobiety? Albo mężczyzny? Potrzeba adorowania, potwierdzania własnej fizycznej atrakcyjności jest równie silna co chęć stworzenia bezpiecznego domu i nie ma się co łudzić, że do pełni szczęścia wystarczy, iż mąż zawsze na czas odbiera dzieci z przedszkola i nie trzeba go prosić o zmycie talerzy. Sytuacja się zagęszcza, gdy druga strona nie dostrzega w tym większego problemu. Nie ma seksu to nie ma, po co drążyć temat? Lepiej żeby nocą wióry leciały, a za dnia talerze rozbijały się o ścianę? Tworzymy wspaniałą rodzinę, traktujemy się po partnersku, to mało? Najwyraźniej tak, bo brak namiętności w związku dla większości ludzi jest niszczący, tak dla tych, którzy nie mogą się przełamać, jak i tych, którzy są odtrącani. Do tego stopnia, że w rozpaczy wikła się w jakieś dziwne relacje, byle tylko zdobyć choćby namiastkę tego, co tak pięknie wygląda na filmach. Tak, pożądanie bez miłości jest jak najbardziej możliwe. Ale miłość bez pożądania?

Czytaj więcej: http://kobietapo30.pl/milosc-bez-pozadania-uklad-ktory-szans/
Miłość to nie tylko związek dusz, to także związek ciał. Jest bliskość duchowa, jest i fizyczna. Ta pierwsza oceniana jest wyżej, bo taka wniosła, głęboka, wartościowa, w końcu namiętność się kiedyś kończy, a seks to nie wszystko. Cały czas się nas przestrzega, by nie mylić miłości z pożądaniem, by nie przywiązywać zbyt wielkiej wagi do wyglądu i szaleńczych uniesień, bo na tym trwałego, stabilnego związku zbudować się nie da. Żądza zaślepia, ogłupia, wpycha w ramiona niewłaściwych ludzi, potem tylko płacz i zgrzytanie zębami. Chcesz szczęścia na dłuższą metę? Postaw na szczere, niepodszyte pożądliwością uczucia i prawdziwe wartości. A jeśli jest dokładnie na odwrót? Uczucia są, szacunek jest, bezpieczeństwo również, tylko tej namiętności nawet w śladowej ilości nie uświadczysz. Człowiek w ciągu dnia nie ma się do czego, ale to kompletnie do niczego przyczepić, lecz gdy nadchodzi noc i chciałoby się to szczęście skonsumować – no nie idzie. Ciepłe uczucia są jak miód na serce, ale w żaden sposób nie rozpalają lędźwi. Co wtedy? Odejść? No ale jak, skoro się kochamy… Bez seksu się nie da? Platoniczna miłość sprawdza się głównie w powieściach, w realnym życiu seks to jeden z fundamentów związku. Dość powiedzieć, że brak ‘konsumpcji’ może być podstawą do rozwodu, co dobitnie potwierdza ważną rolę pożycia seksualnego. Tyle że pożycie może służyć wyłącznie do prokreacji albo żeby sprawić drugiej osobie przyjemność, bo tak naprawdę na seksie specjalnie nam nie zależy. Lub inaczej – nie ciągnie nas do seksu z tym właśnie konkretnym człowiekiem. I nie że partner nam wrogiem i stąd ten szlaban na sypialniane igraszki. Przeciwnie, swojego faceta bardzo się kocha, ale się go nie pożąda. Zresztą, w drugą stronę bywa podobnie, żona jest najcudowniejszą istotą pod słońcem, tyle że na jej widok nic nie drga. miłość bez pożądania Ta szczera miłość paradoksalnie bardzo komplikuje sprawę. Bo jak związek się sypie, są kłótnie, problemy i wzajemna niechęć, brak seksu wydaje się zrozumiały, jest konsekwencją tego całego emocjonalnego bałaganu. Nie układa się w łóżku, nie układa się poza nim, sytuacja jasna i klarowna – nie pasujemy do siebie, czas to przeciąć i niech każde idzie w swoją stronę, dalsze bycie razem zwyczajnie nie ma sensu. Lecz gdy uczucia są szczere i głębokie, ciężko rozstać się tylko z tego powodu, że nie zrywa się z siebie ubrań w rytm szaleńczej pasji. Mamy więź emocjonalną, silną i bezpieczną, ile par może to o sobie powiedzieć? Czyż nie jest to najważniejsze? Mało to ludzi w imię chuci zniszczyło wszystko i wszystkich dookoła? I to prawda, że nie należy przeceniać roli seksu, który sam z siebie niczego solidnego nie zbuduje. Lecz bez niego uczuciowy mur, tak potężny i niezłomny, kiedyś w końcu zacznie się kruszyć. Bo co by nie mówić, podniecenie, pożądanie i chęć jego zaspokojenia to jedne z naszych najnaturalniejszych potrzeb i nie ma co udawać, że ta sfera nie ma znaczenia. Bo ma. Seks jest przecież po to, by więź pomiędzy kobietą a mężczyzną jeszcze bardziej umacniać. Nawet religia, wydawać by się mogło tak niechętna erotyce, wręcz zachęca małżonków do seksu, właśnie po to, by zjednoczyć kochających się małżonków. Para może więc sobie mówić, że i bez seksu ma się doskonale, bo posiada coś więcej i nie musi sobie niczego w sypialni rekompensować. Ale czy naprawdę tak myślą? Czy da się wygasić seksualne pragnienia? No chyba jednak nie. Po prostu przyjaźń Ślub z najlepszym przyjacielem może się wydawać strzałem w dziesiątkę, bo nic tak nie frustruje po x spędzonych wspólnie latach jak świadomość, że poza łóżkiem, które zresztą zdążyło już stracić swoją moc, w gruncie rzeczy nic nie łączy. A tu proszę, jest facet-opoka, z którym rozumiemy się w lot, bez słowa. To prawdziwie pokrewna dusza, pełna zrozumienia i troski. I wszystko pięknie, dopóki się nie pojmie, że te zalety wcale nie dodają seksapilu. Jego dotyk jest całkiem miły, ale nie rozgrzewa do czerwoności. A bywa, że wręcz odrzuca. Dlaczego? Dlaczego, skoro to taki porządny gość, którego naprawdę chce się mieć przy sobie na dobre i na złe? To zrozumiałe, że jedni ludzie nas pociągają, inni nie, w tym przypadku jest to jednak dość dziwna wstrzemięźliwość. Tym dziwniejsza, że przecież zdarzało się fantazjować o kimś, kto kompletnie nie był z naszej bajki, odstręczał swoim zachowaniem, irytował. Ale choć były to emocje na wskroś negatywne, to wciąż emocje, a od nich cała seksualna zabawa się zaczyna. Jeśli nie ma żadnego dreszczyku, żadnej niepewności, walki o miłość, ducha rywalizacji – atmosfera siada. Trudno pożądać kogoś, przy kim nie zaznało się choć odrobiny szaleństwa, tak jak jazda 30 km/h nigdy nie wyzwoli takiej adrenaliny jak prawie 200-tka na torze wyścigowym. Oczywiście, nie da się tego sprowadzić do prostego schematu, że orgazm kobiecie zapewni jedynie zbuntowany łobuz, raczej chodzi o pewien mechanizm: racjonalne przesłanki nie muszą iść w parze z seksualnym pociągiem. W końcu ci grzeczni, porządni chłopcy też potrafią dać czadu w sypialni, to jedynie kwestia tego, czy czujemy z nimi chemię. A tej po prostu czasami nie ma. I tyle. Aczkolwiek swoje trzy grosze wtrącić może biologia. Organizm kobiety jest wybredniejszy jeśli chodzi o dobór partnerów seksualnych, bo ewentualna ciąża niesie za sobą zbyt daleko idące konsekwencje. Skoro więc pociągu nie ma, najwyraźniej natura uznała, że to nie jest dobry kandydat na ojca naszych dzieci. Czy też raczej – to nie jest dobry dawca genów. Więc tak, na opiekuna potomstwa ten facet może nadawać się wyśmienicie, ale, mówiąc brutalnie, swojego rodu nie przedłuży. Sposób na miłość Zabójcą pożądania u par z długim stażem najczęściej jest rutyna, wzmocniona dodatkowo zmęczeniem i rodzinnymi troskami. Seks jest wtedy ostatnią rzeczą, o której się marzy, to tylko mało emocjonująca powinność, zabierająca kilkanaście minut cennego wypoczynku. Gdy jednak pożądanie jedynie wygasło, ale kiedyś jarzyło się gorącym ogniem, zawsze jest szansa, by wrócić do przeszłości, wystarczy trochę wysiłku, odwołanie do miłych wspomnień i znowu z łóżka nie będzie chciało się wychodzić. Co jednak, gdy takich doświadczeń we wspólnej historii nie odnotowano? Da się wyczarować pożądanie z niczego? Poczuć nagle do kogoś miętę? Tak bez czarów i krwawej ofiary z gołębia? Według jednej szkoły, jeśli od razu nie zaiskrzyło, to klamka zapadła, koniec, nie ma co tracić energii na bezproduktywne podchody. Według drugiej, złą kartę zawsze można odwrócić. Trzeba tylko właściwie rozpoznać problem owej seksualnej niechęci. Jej źródłem bywa na przykład zbyt przyjacielska postawa albo przenoszenie relacji dziecko-rodzic. Bo to urocze, że on się tak martwi, głaska po głowie i każe założyć ciepłe buty, ale za bardzo przypomina to traktowanie, jakiego doświadczałyśmy od ojca, no a o tacie trudno myśleć w kategoriach zmysłowego kochanka. Podobnie jest z kobietami, które swoją troskliwością i oddaniem przypominają matki, co jest bardzo miłe, ale gasi pożądanie. Druga rzecz – źle odczytujemy potrzeby drugiej strony. Skoro dziewczyna chce spokojnego i porządnego faceta, to on na Walentynki przynosi jej belgijskie czekoladki zamiast czerwonych stringów, choć właśnie z tego drugiego prezentu ona ucieszyłaby się bardziej. Po prostu, nie chcąc zrazić wybranki żadnym ‘niewłaściwym’ gestem przesadza się w drugą stronę, oferując wyłącznie grzeczność i uprzejmość, zapominając, że nawet najcichsze dziewczyny pragną od czasu do czasu poczuć przy sobie zwierza. Niestety, gdy o seksie i własnych pragnieniach w tym zakresie nigdy szczerze się nie rozmawia, tylko pozostaje przy domysłach, obie strony utwierdzają się w swoich fałszywych przekonaniach, brnąc dalej w ślepą uliczkę. Nikt nie wyrywa się z podkręcaniem atmosfery, żeby przez głupie erotyczne uniesienia nie zepsuć tego, co się ma, choć nic bardziej nie ożywiłoby tego związku jak większa dawka pikanterii. Może być i tak, że pożądania nie ma, bo blokują je jakieś traumy z przeszłości. Seks mógłby w ogóle nie istnieć. Do zbliżeń zniechęca wspomnienie o gwałcie, molestowaniu seksualnym, albo bardzo złe doświadczenie z poprzednich związków, które poza świetnym seksem były prawdziwym koszmarem – tu można jeszcze swoje pożycie uratować, jeśli tylko nie odrzuci się pomocnej dłoni. Troje do tanga A jeśli te zabiegi na nic się nie zdają? Najwyraźniej sprawa faktycznie jest przegrana, natury nie da się oszukać i trzeba pogodzić się ze smutną prawdą – wymarzony pod tyloma względami partner nigdy nie rozpali naszych zmysłów. Wyjścia są dwa: zostajemy z tym, co mamy, ciesząc się nieco mdłym, ale sprawdzonym i stabilnym związkiem, bądź szukamy wrażeń w innych ramionach. Bramka numer jeden jest jednak wyjątkowo zdradliwa. Jak się ktoś uprze, to wytrzyma długie lata w owianej chłodem alkowie. Może sobie nawet wmówić oziębłość albo niebywale letni temperament. No co, czy wszyscy muszą być demonami seksu? Tyle że w życiu takich osób prędzej czy później pojawia się ktoś, kto udowadnia, jak wielka to bzdura. Pragnienie seksu jest ogromne, tyle że potrzebna jest do tego właściwa osoba. Ukochany mężczyzna najwyraźniej nią nie jest. Ale ten drugi, a i owszem. Umie rozbudzić pożądanie. Co tam umie, nawet nie musi się jakoś specjalnie starać, wystarczy, że jest, że spojrzy, muśnie palcem… Opanował myśli i fantazje, i to bynajmniej nie są wizje wspólnego oglądania filmu na kanapie. O nie. To obrazki jak z najostrzejszych filmów i odwykłą od takich wrażeń kobietę ogarnia coraz silniejsza pokusa, by te fantazje urzeczywistnić. Ciało się tego domaga, no co robić. I tak zaczyna się romans, który daje zaspokojenie, ale wywołuje również wyrzuty sumienia, bo rani się kogoś naprawdę bliskiego. Odejść? Nie, przecież go kocham, zresztą kochanek nie jest kimś, z kim chciałoby się dzielić życie, przyjemny jest głównie w sypialni, poza nią do ukochanego partnera nawet nie ma startu. Ale zrezygnować z udanego seksu też się nie da, bo on jak narkotyk, uzależnia i przyćmiewa zdrowy rozsądek. Dlaczego mnie nie chcesz? Czy dojdzie do romansu, czy nie dojdzie, to i tak dramatu uniknąć się raczej nie da. Partner, który nie podnieca, nie będzie idealny w nieskończoność. Kiedyś wreszcie sypialniane niedostatki staną się poważną skazą na udanym dotąd związku. Nawet prowadząc do rozstania. Owszem, zdarza się że dla obojga partnerów seks nie odgrywa większej roli, najczęściej jednak ‘białe małżeństwo’ pasuje tylko jednej stronie. Zwykle jest to kobieta, bo mężczyznom mimo wszystko jakoś łatwiej przełamać się do seksu z kimś, kto aż tak strasznie nie pociąga. Ale reguły nie ma, bo i wśród panów są tacy, co na żonę spojrzą czule, ale bez ognia w oku. To zaś w końcu prowadzi do rozważań, dlaczego tak się dzieje. Podejrzeń, czy aby nie stoi za tym coś złego. Wreszcie pretensji, bo to jednak nienormalne, że dwójka ludzi żyjąca pod jednym dachem jak mąż i żona zachowuje się niczym dwójka kumpli. O co chodzi? Jest ktoś trzeci? A może on jest gejem? A może ona się mnie brzydzi? A może jest ze mną jedynie z wygody, a ta wyznawana miłość to pic na wodę? I nawet gdy żadne z tych podejrzeń nie znajdzie potwierdzenia w rzeczywistości, powolne oddalanie się od siebie staje się faktem. No bo jak tu być z kimś, kto nie widzi we mnie kobiety? Albo mężczyzny? Potrzeba adorowania, potwierdzania własnej fizycznej atrakcyjności jest równie silna co chęć stworzenia bezpiecznego domu i nie ma się co łudzić, że do pełni szczęścia wystarczy, iż mąż zawsze na czas odbiera dzieci z przedszkola i nie trzeba go prosić o zmycie talerzy. Sytuacja się zagęszcza, gdy druga strona nie dostrzega w tym większego problemu. Nie ma seksu to nie ma, po co drążyć temat? Lepiej żeby nocą wióry leciały, a za dnia talerze rozbijały się o ścianę? Tworzymy wspaniałą rodzinę, traktujemy się po partnersku, to mało? Najwyraźniej tak, bo brak namiętności w związku dla większości ludzi jest niszczący, tak dla tych, którzy nie mogą się przełamać, jak i tych, którzy są odtrącani. Do tego stopnia, że w rozpaczy wikła się w jakieś dziwne relacje, byle tylko zdobyć choćby namiastkę tego, co tak pięknie wygląda na filmach. Tak, pożądanie bez miłości jest jak najbardziej możliwe. Ale miłość bez pożądania?

Czytaj więcej: http://kobietapo30.pl/milosc-bez-pozadania-uklad-ktory-szans/

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.