Wczesna menopauza dotyczy kobiet, które nie ukończyły 40 roku życia. Często objawy przekwitania: zmiany w cyklu miesiączkowych, uderzenia gorąca, wahania nastroju, nadmierne wysuszenie skóry składasz na karb przemęczenia. I zwlekasz z wizytą u ginekologa. To błąd. jakie są objawy wczesnej menopauzy? Co robić, gdy klimakterium pojawia się za wcześnie?

Wczesna menopauza - przed 45 rokiem życia to powód do jak najszybszej wizyty u ginekologa. Jakie są objawy wczesnej menopauzy? Nieregularne miesiączki, uderzenia gorąca i zmienne nastroje mogą oznanać, że jesteś skrajnie przemęczona, masz chorą tarczycę albo... zbyt wcześnie weszłaś w okres przekwitania. Menopauza, czyli ostatnia miesiączka, pojawia się zwykle u kobiet w wieku 45-55 lat. A zatem pierwsze objawy klimakterium powinny dać znać o sobie dopiero między 45 a 50 rokiem życia. Czasem jednak pojawiają się wcześniej. Jeśli więc masz mniej niż 45 lat, a mimo to zauważyłaś u siebie objawy klimakterium, zgłoś się do ginekologa.
Wczesna menopauza: objawy

Zaniepokoić cię powinny:

    wszelkie zmiany w cyklu miesiączkowych – krwawienia pojawiające się częściej niż do tej pory oraz takie, które są zbyt skąpe lub bardziej obfite niż zwykle
    nadmierne wysuszenie skóry, np. jeszcze kilka miesiący temu używałaś tylko kremów matujących, a teraz stosujesz wyłącznie nawilżające
    gwałtowne uderzenia gorąca i towarzyszące im czasem kołatanie serca, zwłaszcza w sytuacjach stresowych
    nadmierne pocenie się
    wahania nastroju – dość gładko przechodzisz od depresji do agresji
    szybkie i nieuzasadnione (np. zmianą diety) tycie – centymetrów przybywa zwłaszcza w okolicach bioder oraz ud
    kłopoty z zasypianiem
 
Wczesna menopauza: potwierdzenie u lekarza


Przedwczesne klimakterium potwierdzą lub wykluczą badania hormonalne. Jeśli okaże się, że poziom progesteronu i estrogenów jest zbyt niski, trzeba będzie rozpocząć leczenie. Hormony płciowe regulując bowiem wiele ważnych funkcji organizmu. Wpływają nie tylko na płodność i cykl miesiączkowy, ale też na pracę systemu nerwowego. Chronią przed osteoporozą i chorobami krążenia.

Wczesna menopauza: przyczyny

Przyspieszone przekwitanie bywa uwarunkowane genetycznie. Ale nie oznacza to, że jeśli twoja mama weszła w klimakterium w wieku trzydziestu paru lat, z tobą musi być tak samo. Prawdopodobieństwo wynosi około 30 procent. Objawy menopauzy mogą wywołać niektóre leki, np. te stosowane w terapii zespołu policystycznych jajników, endometriozy czy mięśniaków macicy. Mówi się wtedy o tzw. sztucznej menopauzie. Przekwitanie może sprowokować też długotrwałe odchudzanie się i życie w ciągłym stresie. Nie bez znaczenia jest fakt, kiedy urodziłaś dziecko. Jeśli późno zostałaś mamą lub nie zdecydowałaś się na potomstwo, prawdopodobieństwo wystąpienia u ciebie przedwczesnej menopauzy jest większe.

Wczesna menopauza: leczenie hormonalne

O najlepszej metodzie leczenie przekwitania zdecyduje ginekolog. Może ci przepisać leki hormonalne. Czasem wystarczają pigułki antykoncepcyjne albo spirala domaciczna uwalniające hormon (np. Mirena). W trudniejszych przypadkach koniecznie może okazać się podanie hormonalnej terapii zastępczej. Dodatkowo warto stosować dietę bogatą w tzw. fitozwiązki czyli hormony roślinne podobne do estrogenów (zawierają je m.in. soja, siemię lniane, ziarna zbóż i jagody), a także regularnie ćwiczyć. To w sposób naturalny pomaga ustabilizować cykl płciowy.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/wczesna-menopauza-dotyka-kobiety-przed-40-rokiem-zycia-objawy_38412.html

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.