Jeśli te zachowania pojawiają się w relacji i nasilają z czasem, to musisz zareagować - psycholog mówi, że są najczęstszą przyczyną rozstań.
Związki stały się w ostatnim czasie niewyczerpanym źródłem badań dla naukowców. Amerykański psycholog John Gottman badał relacje partnerskie przez 40 lat i stwierdził, że istnieją 4 niebezpieczne typy zachowań, które on nazywa "czterema jeźdźcami apokalipsy". Mówiąc inaczej, zwiastują one kłopoty i wróżą rozstanie.

Pogarda

Jeden z partnerów naśmiewa się z drugiego prywatnie lub publicznie, celowo nadaje obraźliwe przezwiska i nie ceni opinii drugiego partnera. Mówiąc najprościej, pokazuje, że nie docenia drugiej połówki i że czujw się o wiele ważniejszy.

Jak to naprawić: Postaw się na miejscu bliskiej Ci osoby, która stała się przedmiotem szyderstwa i spróbuj spojrzeć na sytuację z jego punktu widzenia. A potem przypomnij sobie, jak bardzo ją kochasz za każdym razem, gdy chcesz się z niego pośmiać.

Krytyka

Jeden z partnerów denerwuje się każdym błędem, jaki popełnia drugi partner sprawia. W rezultacie, to nie jest nawet błąd, który jest krytykowany, ale ocena osobowości partnera w takich słowach jak np. "Ty zawsze robisz wszystko źle."

Jak to naprawić: Nie używaj agresywnego tonu w rozmowie i nie przekształcaj jednego małego problemu w milion innych. Jeśli spokojnie poprosisz partnera, aby zrobił coś inaczej następnym razem, a jeszcze lepiej, powiesz to mimochodem, bez przywiązywania dużej wagi do sytuacji, rezultat będzie znacznie lepszy.

Defensywne zachowanie

Jedno z Was myśli, że zrobiło coś złego i w celu uniknięcia krytyki, stara się od razu bronić, robiąc to dość agresywnie. Taką sytuację charakteryzuje m.in. zwrot "To nie moja wina!". W rezultacie, druga strona odpowiada gwałtownie, a wszystko kończy się w bolesnym wzajemnym osądzaniem.

W takich przypadkach, o wiele łatwiej jest wziąć odpowiedzialność za swoje zachowanie i przeprosić w odpowiednim czasie. Wtedy nie będziemy tracić dużo czasu na bezsensowne argumenty i możemy spożytkować go na bardziej przyjemne rzeczy.

Unikanie konfliktu

Czując, że nadchodzi burza, niektórzy ludzie wolą odpowiedzieć na pretensje szybko i bez żadnych emocji. Alternatywnie, ignorując swojego partnera na wszelki możliwy sposób.

Jak to naprawić: Nie uciekaj i nie zostawaj sam na sam ze swoimi emocjami. Spróbuj rozwiązać problem pokojowo, bo jeśli nie, to on na pewno powróci w przyszłości i na większą skalę.
Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.