Nadczynność tarczycy to choroba, której istotą jest nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy. Daje ona dość dokuczliwe objawy, a dodatkowo może spowodować wiele powikłań, z których najgroźniejszym jest przełom tarczycowy. Jakie są przyczyny i objawy nadczynności tarczycy? Na czym polega leczenie?

Nadczynność tarczycy to choroba polegająca na nadmiernym wydzielaniu hormonów tarczycy - tyroksyny (T4), trijodotyroniny (T3) i kalcytoniny.

Nadczynność tarczycy - przyczyny

    choroba Gravesa–Basedowa
    wole guzkowe toksyczne lub wole rozlane toksyczne
    choroby zapalne tarczycy

- przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (początkowa faza choroby Hashimoto)
- podostre zapalenie tarczycy (początkowa faza choroby de Quervain)

    stosowanie leków, które zawierają sporo ilość jodu

Czynnikiem ryzyka jest także płeć żeńska, gdyż nadczynność tarczycy jest rozpoznawana aż pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Nadczynność tarczycy - objawy

    nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość – z powodu przyśpieszonej przemiany materii organizm wytwarza więcej ciepła. Aby je odprowadzić, poci się. Chory ma stale wilgotne dłonie – to dość charakterystyczny objaw. Osoba z nadczynnością tarczycy źle znosi upały, zimą natomiast nie marznie, ubiera się więc stosunkowo lekko. Ma wzmożone pragnienie – niezależnie od pogody i pory roku.
    drażliwość, nerwowość – z tego powodu chory często nie może sprostać obowiązkom, źle przyjmuje uwagi, trudno mu się skoncentrować.

Zaburzenia pracy tarczycy często dają objawy, które mogą sugerować choroby serca czy przewodu pokarmowego. Schorzenie łatwo pomylić też z nerwicą.

    drżenie palców – może być tak intensywne, że trudno utrzymać w dłoni długopis, zapiąć guzik. Niekiedy chory szuka pomocy u neurologa, obawiając się choroby Parkinsona.
    kołatanie serca – czyli bardzo szybkie bicie serca – bywa niebezpieczne, bo może się przekształcić w migotanie przedsionków, które prowadzi do niewydolności serca. Warto zrobić kontrolne EKG, aby wiedzieć, w jakim stanie jest serce.
    osłabienie mięśni nóg – jest na tyle poważne, że ciężko wchodzić po schodach czy wstać z fotela.
    dolegliwości skórne – na podudziach i stopach mogą wystąpić czerwone, mocno swędzące plamy. Nogi nad kostkami bywają opuchnięte.
    pogarsza się kondycja włosów – stają się cienkie i rzadkie, trudno je ułożyć. Paznokcie są łamliwe, mają nierówną powierzchnię i ciemnieją. Sprawdź u dermatologa, czy przyczyną tego jest tylko tarczyca.
    duszność – pojawia się nawet po niewielkim wysiłku fizycznym. Większość osób z nadczynnością ma również tzw. zadyszkę wysiłkową.
    nieregularne miesiączki – związane z nadczynnością tarczycy zwykle bywają skąpe lub całkowicie zanikają. Ale trzeba to sprawdzić u ginekologa.
    zaburzenia trawienne – mogą pojawiać się biegunki (są następstwem bardzo szybkiej przemiany materii), ale częstsze są zaparcia.
    łzawienie – łzy pojawiają się przy wietrze i ostrym świetle. Oczy mogą boleć, piec (uczucie piasku pod powiekami), obraz bywa zamazany lub podwójny. Po uzgodnieniu z lekarzem można stosować krople – tzw. sztuczne łzy. W słoneczne dni ulgę przynosi też noszenie ciemnych okularów.

Nadczynność tarczycy może też dawać skąpe, bardzo trudne do zauważenia objawy - jest to subkliniczna (utajona) nadczynność tarczycy.

Groźny przełom tarczycowy


Najgroźniejszym, aczkolwiek niezwykle rzadkim powikłaniem nadczynności tarczycy jest przełom tarczycowy, czyli nasilenie objawów nadczynności tarczycy. Jest to stan zagrożenia życia, ponieważ może doprowadzić do zapaści krążeniowej, a dalej do śmierci.
Nadczynność tarczycy - badania

Oznaczenie poziomu TSH jest jedynym z całej puli badań hormonalnych tarczycy, jakie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu. Dalszą diagnostykę przeprowadza się już na polecenie endokrynologa.
Stwierdzenie nadczynności nie wyklucza istnienia innych chorób – należy to sprawdzić.

Niestety, na pierwszą wizytę u tego specjalisty w ramach NFZ trzeba czekać nawet rok. Jednak już to podstawowe badanie pozwala podejrzewać lekarzowi schorzenie tarczycy. W opinii lekarzy to właśnie TSH jest najczulszym wskaźnikiem mówiącym o wydzielaniu hormonów przez tarczycę. Wynik poniżej normy zwykle świadczy o nadczynności tarczycy, czyli nadmiernym wytwarzaniu hormonów przez gruczoł tarczycowy. Jeżeli wynik tego badania będzie nieprawidłowy, lekarz powinien zlecić pomiar stężenia wolnych hormonów tarczycy (FT4 i/lub FT3).

Jeśli lekarz zdiagnozuje nadczynność tarczycy, przeprowadzi inne badania w celu rozpoznania przyczyny choroby, takie jak, m.in.:

    USG tarczycy
    badania krwi w celu wykrycia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy
    biopsja tarczycy
    scyntygrafia tarczycy

Nadczynność tarczycy - leczenie

Leczenie nadczynności tarczycy polega na:

    stosowaniu leków przeciwtarczycowych (tyreostatyków), które zmniejszają wydzielanie hormonów, a także dodatkowo beta-blokery, które pomagają złagodzić objawy nadczynności tarczycy
    podawaniu jodu radioaktywnego
    wycięciu tarczycy (strumektomia, tyreoidektomia) - wskazaniem do operacji jest rak tarczycy, duże wole uciskające tarczycę. Po operacji występuje niedoczynność tarczycy, która wymaga leczenia preparatami tyroksyny już do końca życia

Nadczynność tarczycy - dieta


    lepiej unikaj produktów obciążających przewód pokarmowy. Należą do nich: kapusta, brukselka, groch, soja, orzechy, migdały, kasze gruboziarniste
    zrezygnuj z ostrych przypraw, takich jak papryka, pieprz, chili
    zastąp je przyprawami łagodnymi – wanilią, koprem, kminkiem, pietruszką, lubczykiem, majerankiem, cynamonem

Autor: Monika Majewska

 http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/hormony/nadczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-i-leczenie_37572.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.