Odciski to problem nie tylko estetyczny. Nieleczone niepotrzebnie przysparzają bólu, a czasem także powodują stan zapalny. Zazwyczaj przyczyną powstawania odcisków są niewygodne buty – za ciasne albo zbyt luźne. Jak zapobiegać odciskom i co robić, jeśli je już masz?

Odcisk nie tylko nieładnie wygląda, ale często powoduje ból, a pod stwardniałą warstwą skóry może rozwinąć się stan zapalny.

Mechanizm powstawania obu rodzajów odcisków, modzeli i nagniotków, jest jeden. Są one skutkiem permanentnego nacisku albo tarcia (np. butów o skórę lub skóry palców o siebie). Skóra, aby ochronić się przed uszkodzeniem, wytwarza komórki warstwy rogowej. Nie złuszczają się one jednak, tylko narastają, tworząc stwardniałą warstwę. Nie tylko nieładnie to wygląda, ale z czasem może powodować ból, a pod odciskiem rozwija się stan zapalny.

Chcesz uniknąć odcisków? Noś wygodne buty


Zazwyczaj winowajcą są niewygodne buty – za ciasne albo zbyt luźne, często na wysokich obcasach, dlatego z ich powodu najczęściej cierpią kobiety. Na modzele i nagniotki narażone są też osoby z dużą nadwagą. Odciski mogą być również związane z innymi schorzeniami stóp, ich budową (np. płaskostopiem lub wysokim podbiciem, zbyt długą kością śródstopia, zdeformowanymi palcami), z nierównościami kostnymi, a nawet z niewłaściwą motoryką czyli chodzeniem. Najlepiej zadbać, by odciski nigdy nie pojawiły się na twoich stopach. Kluczową sprawą jest odpowiednie, wygodne obuwie, unikanie obcisłych skarpet i rajstop oraz właściwa pielęgnacja stóp.

Warto wiedzieć

Czym różnią się nagniotki od modzeli?

    Nagniotki są to małe (wielkości ziarnka grochu), stwardniałe, błyszczące punkty tworzące się zwykle na palcach stóp. Mają wrastający w skórę rdzeń, który może uciskać znajdujące się pod nim zakończenia nerwowe, powodując ostry ból.
    Modzele są duże, żółtawe i dość miękkie, czasem otoczone są zaczerwienioną skórą. Mogą być przyczyną piekącego bólu. Zazwyczaj umiejscawiają się na podeszwach stóp. Nosząc buty na wysokim obcasie, ryzykujesz pojawienie się modzeli na śródstopiu.

Stosuj krem nawilżający na odciski


Codziennie na noc stosuj krem, który nawilży, natłuści i zapobiegnie narastaniu stwardniałej skóry. Powinien zawierać składniki natłuszczające (np. masło shea, masło kakaowe, oleje roślinne) i złuszczające (mocznik, kwas salicylowy). Wypróbuj np. krem złuszczająco-zmiękczający na zniszczone pięty, krem wygładzający pięty, krem na pękające pięty, krem redukujący zgrubienia i zrogowacenia skóry.

Złuszczaj zrogowaciały naskórek

Zrogowaciały naskórek systematycznie usuwaj pilnikiem albo tarką do stóp. Przedtem jednak kilka minut wymocz stopy w wodzie z solą (leczniczą albo zwykłą) lub olejkiem aromatycznym, np. lawendowym. Wprawdzie sam w sobie zrogowaciały naskórek nie jest problemem zdrowotnym, ale nieusunięty może narastać i powodować modzele.

Jeśli jest go niewiele, wystarczy gruboziarnisty peeling. Nie używaj do tego celu żyletki, bo łatwo możesz się skaleczyć i w ten sposób zapoczątkować infekcję. Nie sięgaj również po pumeks – wielokrotnie używany, stale wilgotny staje się siedliskiem bakterii i grzybów.

Zrób to koniecznie


Metody usuwania modzeli i nagniotków


Modzele usuwa się zazwyczaj frezarką, co eliminuje ryzyko uszkodzenia zdrowej skóry. Duże, zaawansowane nagniotki ze stanem zapalnym najlepiej usunąć u chirurga, pedikiurzystki lub podologa, robi się to za pomocą pustego w środku wiertła. Ponieważ odciski to skupiska martwej skóry, zabieg jest bezbolesny. Po wycięciu nagniotka pozostaje mała dziurka, trzeba tylko przykleić na nią plaster. Samodzielnie odcisków nie powinny usuwać osoby z cukrzycą i zaburzeniami pracy układu krążenia

Zadbaj o stopy, bo odcisk sam nie zniknie

Jeśli zgrubienie zaczęło się już pojawiać, osłaniaj je przed dalszym tarciem i naciskiem specjalnie wymodelowanymi poduszeczkami. Wykonane są z silikonu, który nie wywołuje uczuleń, nie odparza skóry i umożliwia jej oddychanie. Na rynku jest ich spory wybór.

Do pozbywania się niewielkich nagniotków pomocne są specjalne plastry (np. Scholl, Compeed, Salvequick, Viscoplast), które przykleja się na kilka dni, a następnie rozmiękczony odcisk łatwo usuwa się mechanicznie – tarką lub pilnikiem.
Do ich zmiękczania służą też płyny i żele, które nakłada się 2 razy dziennie (np. ABE Inco Veritas SA, Dr Stopa Floslek, Acerin). Zwykle oparte są na kwasie salicylowym lub mlekowym. Nakładając je, uważaj, by przypadkiem nie posmarować zdrowej skóry obok odcisku – może to skończyć się jej bolesnym uszkodzeniem. Nie można ich także stosować przy stanie zapalnym ani na modzele.

Kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty?

Jeśli ciągle nie możesz sobie poradzić z odciskami, udaj się do lekarza ortopedy. Może on ustalić przyczynę problemów, zalecić odpowiednie wkładki. Pomocy szukaj też u podologa – czyli specjalisty zajmującego się zdrowiem stóp (m.in. odciskami, wrastającymi paznokciami, grzybicą, haluksami).http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/stopy-rece-paznokcie/odciski-klopotliwa-przypadlosc-domowe-sposoby-na-odciski_37410.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.