Tapioka to nic innego niż skrobia, którą pozyskuje się z manioku jadalnego (Manihot esculenta Crantz), czyli rośliny uprawnej z rodziny wilczomleczowatych, której ojczyzną jest Brazylia. Obecnie uprawia się ją w Ameryce Południowej, Azji i Afryce, m.in. Brazylii, Gujanie, Jawie czy Singapurze. W krajach tych bulwy manioku są stałym elementem diety – odpowiednikiem polskich ziemniaków (które zresztą przypominają).

Właściwości tapioki – kto powinien po nią sięgać?

Europa zawdzięcza tapiokę portugalskim odkrywcom Ameryki. Aktualnie najwięcej produkuje się jej w Tajlandii, Brazylii i Nigerii. W tych krajach przysmak bardzo często gości na stołach.
REKLAMA
Co szczególnie ważne, tapioka zawiera cukry łatwostrawne (węglowodany stanowią ok. 90 proc. jej składu) i brak w niej wielu niekorzystnych składników, jak cholesterol czy gluten. Dlatego poleca się ją osobom, które cierpią na zaburzenia gospodarki lipidowej, alergie pokarmowe (w szczególności na celiakię i alergię na gluten) oraz problemy z przemianą materii. Jest lekkostrawna, więc mogą sięgać po nią pacjenci z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, np. chorobą wrzodową żołądka, a nawet rekonwalescenci po zabiegach operacyjnych.
Tapioka niezwykle rzadko wywołuje odczyny alergiczne, ale istnieją opisane przypadki alergii krzyżowych (również ze wstrząsem anafilaktycznym), które wystąpiły u pacjentów uczulonych na lateks. Jak to możliwe? Maniok, czyli roślina z rodziny wilczomleczowatych, nie ma, co prawda, żadnych "krewnych" wśród innych roślin jadalnych, ale… Jest spokrewniony z kauczukowcem, z którego pozyskuje się lateks.

Tapioka w kuchni – smaczna, zdrowa i oryginalna

Z manioku wytwarza się mąkę, z której można upiec chleb i inne pieczywo. Jeśli tapiokę połączy się z przetworami mlecznymi, można liczyć na pyszne śniadanie. Osoby z nietolerancją laktozy, które mają ochotę na kulinarną podróż do dzieciństwa, mogą z niej wyczarować "ryż" na mleku kokosowym. Tapiokę wykorzystuje się o przygotowywania oryginalnych przekąsek, a także deserów, w których przodują Francuzi. To idealny składnik naleśników, racuchów, sufletów, musów, galaretek i budyniu. Tapioka dodana do zupy znakomicie zastąpi makaron, w sałatce może stanowić interesujący zamiennik kuskusu. Brytyjczycy nie wyobrażają sobie bez niej tradycyjnego puddingu. W Ameryce bez tego dodatku wiele straciłby słynny bubble tea, który ma tajwańskie korzenie. Co ciekawe, właśnie temu drinkowi tapioka zawdzięcza swą popularność w naszym kraju.
Jak go przyrządzić? Istnieje wiele przepisów i kombinacji, ale charakterystyczny napój przygotowuje się na bazie herbaty, różnokolorowych perełek tapioki, syropu albo miodu i skondensowanego mleka.

Tapioka – coś więcej niż "zwykła" mąka

Warto nadmienić, że tapioka występuje nie tylko pod postacią mąki, ale na rynku spotyka się też granulki lub różnobarwne perełki, które w czasie gotowania pęcznieją i stają się przezroczyste (wykorzystuje się je m.in. w charakterze zagęszczacza do zup czy sosów).
Tapiokę powinno się przechowywać w słoikach (dobrze zakręconych). Małe kuleczki zwykle gotuje się ok. 40 minut (aż staną się przezroczyste). Duże wystarczy z reguły zalać gorącą wodą, wstawić na gaz i gotować przez 5 minut od momentu wrzenia. Po zestawieniu z palnika zaleca się przepłukać je zimną wodą.

Wartości odżywcze tapioki

Należy mieć świadomość, że wysoka zawartość węglowodanów czyni z tapioki produkt wysokoenergetyczny – w jego 100 gramach znajduje się ok. 350 kcal. W jej składzie miejsce problematycznego glutenu zajmuje dobroczynny błonnik pokarmowy (w niedużych dawkach), który pomaga uregulować rytm wypróżnień i zapobiega zaparciom. Tapioka zawiera też tiaminę, witaminę B6 i kwas foliowy i wiele mikro- i makroelementów, przede wszystkim wapń, ale też żelazo, potas, fosfor, a nawet pewne ilości cynku i magnezu.
Warto wiedzieć, że w korzeniach manioku znajduje się toksyna, którą przed spożyciem należy usunąć. To nic trudnego – wystarczy dowolna technika obróbki kulinarnej, by pozbyć się trucizny (pieczenie, gotowanie, a także – co ciekawe – suszenie).Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.