Aktywnie, ale na swoim. W czym tkwi sekret prowadzenia firmy z domu i czerpania maksimum satysfakcji z pracy? O swoich doświadczeniach opowiada Agnieszka Bianka Szulc, architekt.

Nie jestem typowym architektem. Nie pracuję w biurze, lecz w domu, w podróży, a nawet na drugim końcu świata, w końcu uprawiam wolny zawód. Prowadzę, życie w dość niekonwencjonalny sposób i może właśnie dlatego udaje mi się odnosić kolejne sukcesy. Chciałabym podzielić się moją historią. Jeśli jesteś kobietą poszukującą i chcesz połączyć biznes z pasją, potraktuj mój przypadek jako inspirację.
 
Dobry start zaczyna się w twojej głowie
 
Teraz ze spokojem mogę to napisać - szukając powodzenia w życiu zawodowym, zacznij od chłodnej analizy własnej osoby. Jakie są twoje słabe strony? Na co cię stać? Gdzie widzisz siebie za 20 lat? Czy lubisz stan, w którym się aktualnie znajdujesz…?
Staraj się podejmować decyzje, które uwzględnią twój potencjał i potrzeby. Nie pakuj się do korporacji, jeśli dobrze pracuje ci się w domu, chcesz sama decydować o godzinach pracy i masz potrzebę być samodzielną. Wybieraj takie zajęcie, które najprzyjemniej poprowadzi cię do założonego celu. Nie trać czasu na to, co cię od niego oddala. Jeśli dodatkowo podejmiesz odpowiednią edukację/szkolenia, a następnie praktykę, poszerzysz swoje horyzonty i usystematyzujesz swoje myślenie o dalszej karierze.
 
W moim przypadku trafnym wyborem było podjęcie odpowiednich studiów.Zawsze ciągnęło mnie do tworzenia, dosłownie wszystkiego i niczego, a jednocześnie miałam ogromny głód wiedzy. W dorosłym życiu chciałam widzieć siebie “na swoim” i w spokojnym, zaufanym otoczeniu. Mama poradziła mi więc, bym podjęła się nauki na wydziale architektury. Studia architektoniczne nie tylko pozwoliły na upust własnej kreatywności, ale dały też wszechstronną wiedzę i umiejętności z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Zawód architekta jest traktowany jako najbardziej techniczny z artystycznych i artystyczny z technicznych - dzięki temu odnajdują się w nim zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Poza tym, bycie architektem nie ogranicza się tylko do wykonywania stricte projektów budowlanych. Pozwala realizować się również w projektowaniu mody, mebli, czy scenografii: teatralnych, filmowych, a nawet do gier komputerowych. To doskonała ścieżka rozwoju dla wszystkich, którzy błądzą z głową w chmurach i mają liczne pomysły, ale stopami chcieliby twardo stąpać po ziemi i … coś zarobić. Każdy przecież potwierdzi, że nie sztuką jest rozwijać swoją pasję, sztuką jest jednocześnie móc zarabiać na tyle, by realizować się dalej. Moje analizy dały mi jasną odpowiedź - studia architektoniczne będą tym, czego chcę i potrzebuję. Niedługo po egzaminach wstępnych, trafiłam na Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, gdzie następnie otrzymałam tytuł magistra inżyniera architekta. To wszystko dzięki moim rodzicom. Pomogli mi podjąć jedną z najbardziej wpływowych decyzji w życiu. Decyzji, która dzisiaj zbiera swój smaczny owoc.
 
Na dobry początek warto szukać wsparcia
 
Nawet w upragnionym zawodzie zdarzają się czynności, do których nie ma się polotu. Dlatego warto mieć kogoś, kto z chęcią wyręczy cię w mało lubianych rzeczach. Praca wtedy idzie sprawniej, a pasja wciąż urzeka. W tej kwestii przekonałam się sama na sobie. Niespecjalnie lubię wykonywać typowe rysunki techniczne i sporządzać kosztorysy. Za to uwielbiam działać na modelach 3D i dopieszczać detale.Tak się ładnie złożyło, że poznałam kogoś (obecnego męża - również architekta), z kim mogę się na tej płaszczyźnie uzupełniać. On, jak na mężczyznę przystało, świetnie radzi sobie z technicznymi aspektami projektów, ja z kolei - z ich przestrzennym i artystycznym wyrazem. Niemal przy każdym temacie przerzucamy sobie wybrane zakresy i widzimy, że to przynosi pozytywne efekty. Działamy sprawniej i ostatecznie mamy więcej czasu dla siebie.
 
Kilka lat temu postanowiliśmy założyć własną firmę projektową DS Studio, za pośrednictwem której samodzielnie oferowalibyśmy usługi projektowania architektonicznego. Wielu myśli, że z zakładaniem firmy wiąże się masa papierologii i odwiedzin w urzędach. Na szczęście formalności te zostały znacznie uproszczone i cała procedura może zamknąć się nawet w ciągu jednego dnia roboczego. Wcześniej trzeba tylko poszperać w sieci, żeby dowiedzieć się, jakie należy spełniać warunki i jakie dokumenty przygotować. Z naszego punktu widzenia, warto przeanalizować założenie własnej działalności, ponieważ to duży krok ku samodzielności i drzwi do kariery osób z wieloma mniej czy bardziej szalonymi pomysłami.
 
My, w kwestii zakładania firmy, chcieliśmy pójść o krok dalej. Zależało nam na dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Dzięki tym środkom niejedna zakładana działalność mogła wyposażyć swoje biuro i prężnie wystartować. Oczywiście, w wypadku starania się o nie, trzeba troszkę bardziej się zaangażować.
Dla kandydatów przewidziany jest między innymi cykl specjalnych szkoleń. Warto się ich podjąć, ponieważ gruntownie przygotowują do roli właściciela firmy.

Fot. Agnieszka Bianka Szulc z mężem, Damianem / DS Studio.

Grunt to umieć wyznaczyć odpowiednie ramy swojej pasji
 
Czym się zajmujemy w ramach swojej działalności? Cóż, z zawodu jesteśmy architektami, więc moglibyśmy wykonywać projekty domów jednorodzinnych, osiedli, biurowców czy wnętrz mieszkalnych. Naturalnie, mamy do tego odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Jednakże los chciał, żebyśmy spróbowali czegoś innego - żeby naszym odbiorcą nie była jednostka, lecz cała rzesza ludzi w różnym wieku. Parę lat temu otrzymaliśmy szansę na współpracę z muzeami, fundacjami i innymi instytucjami, które potrzebowały naszej pomocy w zakresie projektowania ekspozycji. Zaczęliśmy więc przygotowywać projekty pod rozmaite wystawy muzealne i edukacyjne. Jako, że dobrze szła nam ta praca i swego czasu była to nisza, postanowiliśmy się w tym wyspecjalizować. Jak widać, warto skupić się na zajęciach, które wykonują tylko nieliczni. Daje to większą szansę na wyróżnienie się i trafienie w odpowiednie miejsca.
 
Przyszedł jednak niechciany moment, w którym zaczęliśmy zarywać noce i pracować mniej wydajnie. Braliśmy bowiem, jak na pasjonatów przystało, wszystko, co się nawinęło. To było złe posunięcie. Pasja potrafi pochłaniać. Żeby nie dać się zwariować, trzeba umieć powiedzieć jej w pewnym momencie “dość” i wyznaczyć granice. Uznaliśmy, że najlepiej będzie, jeśli do kolejnych tematów podejdziemy analitycznie i będziemy wybierać głównie te, w których zarobek będzie adekwatny do poświęconego czasu, lub takie, które poszerzą nasze perspektywy. Znamy wielu architektów, którzy chodzą niezadowoleni głównie dlatego, że źle dysponują swoim czasem pracy i źle stawiają priorytety.

Fot. Koncepcja konkursowa Muz. Polskiej Wódki Warszawa / DS Studio.

Kolejny element całej układanki - zaufany zespół
 
Aby rzetelnie wykonać swoją pracę, trzeba otaczać się zaufanymi ludźmi. W moim przypadku muszę konsultować się z firmami specjalizującymi się w scenariuszach merytorycznych, nowoczesnych rozwiązaniach multimediów i świadczących usługi z zakresu wykonawstwa. Widzę, jak odpowiednio dobrany zespół wpływa na końcowy efekt pracy, dlatego też, kiedy jest taka możliwość, do współpracy zapraszamy tylko zaufane firmy i jednostki, które wykonują swoją pracę rzetelnie i terminowo. To przynosi wręcz niewymierne korzyści. Jednym z ważniejszych tematów, jakich mieliśmy okazję się podjąć, była realizacja polskiego pawilonu na międzynarodowej wystawie Expo 2017 w Kazachstanie. Dobraliśmy się w świetny zespół autorski, w którego skład wchodziłam ja z mężem oraz zaufani wspólnicy: Kinga Duda, Rafał Krzemiński i Dawid Nguyen Anh. Na całe szczęście, znalazł się również odpowiedni wykonawca, który czasami wręcz stawał na głowie, żeby dopiąć realizację zgodnie z projektem i w terminie. Nasz wspólny wysiłek został doceniony - wystawa została uhonorowana złotym medalem w kategorii architektura i design pawilonu do 400 mkw. Nagrodę wręczyło Biuro Wystaw Międzynarodowych (BIE). Podsumowując - dzięki zaufanemu zespołowi przeszliśmy do historii.


Fot. Agnieszka Bianka Szulc, przygotowania do wystawy Expo 2017 w Kazachstanie / DS Studio.
Nie ma co się oszukiwać - trzeba mieć na siebie “system”
 
Jestem przykładem na to, że każda kobieta, która odnajdzie w sobie pasję i znajdzie na nią odpowiedni patent, może odnieść swój indywidualny sukces i rozwijać się dalej. Bardzo lubię moją pracę, bo po pierwsze mnie nie ogranicza, a po drugie jest niezwykle inspirująca. Staram się przestrzegać jednak kilku zasad, które ułatwiają mi codzienne funkcjonowanie. Jestem przekonana, że mogą też pomóc innym kobietom „na swoim”.
Warto wszystko wykonywać na bieżąco i szukać prostych sposobów, by praca była jeszcze bardziej efektywna. Ja na przykład rozpisuję plan działania albo przygotowuję konspekt i w oparciu o to realizuję określone zadania. Dzięki temu jestem w stanie szybciej uporać się z pracą i mam więcej czasu dla siebie i mojej rodziny. Kiedy organizuję spotkanie służbowe w centrum, unikam godzin szczytu i miejsc, gdzie nie da się swobodnie zaparkować. Z kolei jeśli jedziemy w trasę, służbowo, traktuję taki wypad jako wycieczkę. Uwielbiam podróżować z moim mężem! Dodatkowym atutem jest fakt, że podróżowanie naszym samochodem jest komfortowe i bezpieczne. Po spotkaniach służbowych szukamy knajp z ładnymi widoczkami (która z nas ich nie lubi!) i korzystamy z miejscowych atrakcji. Jeśli akurat jesteśmy w rodzinnych stronach, w okolicach Wielkopolski, to doglądamy naszych terenów inwestycyjnych, które akurat organizujemy pod cele sprzedażowe. Przyjemne z pożytecznym!
 
Tak jak pisałam na początku - moja pomysłowość nie zna granic, dlatego też w wolnych chwilach przygotowuję artykuły, grywam w reklamach, filmach, uprawiam sport i udzielam się kulinarnie. Skupiam się na tym, co mi zwyczajnie sprawia przyjemność. Dzięki takiemu podejściu można stać się bardziej kreatywnym i efektywnym. Czasem wystarczy zmienić myślenie z „muszę” na „to pozwoli mi na…”. Tak właśnie podchodzę do nowych wyzwań i to polecam innym kobietom, które chcą zająć się swoją działalnością.
 

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.