Wszyscy szukamy wielkiego szczęścia. To całkiem proste. Badacze z Harvardu dowodzą, że do jego pełni potrzebujemy tylko tych trzech rzeczy.
Robert Waldinger z Harvardzkiej Szkoły Medycznej twierdzi, że osiągnięcie pełni szczęścia wiele nie potrzebujemy. Naukowiec przeprowadził jedne z nadjłużej trwających badań, dotyczące satysfakcji dorosłych z różnych aspektów życia. Waldinger jest przekonany, że istnieją tylko 3 parametry w życiu, które czynią je szczęśliwym.

Wielkie studia nad szczęściem: jak być szczęśliwszym?

W badaniu wzięto pod uwagę 700 życiorysów osób, których życia śledzono przez 75 lat, by zobaczyć, co czyni ich szczęśliwymi i zadowolonymi. Kiedy badanie rozpoczęło się w 1938 r., większość uczestników miała zaledwie 16 lat.

Wszyscy musieli co dwa lata wypełniać specjalne kwestionariusze. Pytania dotyczyły tego, jak bardzo są zadowolenie ze związków, z małżeństwa, pracy i życia w społeczeństwie. Co 5 lat badano ich stan zdrowia.
Wyniki badania pokazały, że są tylko 3 składniki szczęśliwego życia:

1. Bliskie i szczere więzi

Samotność sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi - nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Badane osoby, które pozostawały w bliskich i satysfakcjonujących związkach z rodziną, partnerami i przyjaciółmi, nie tylko czuli się szczęśliwsi, ale także zdrowsi oraz wykazano, że żyli dłużej.

2. Jakość, nie ilość jeśli chodzi o przyjaźń

Sam związek nie wystarczy do szczęścia. Kto ma bliską osobę, ale nieustannie z nią walczy będzie bardziej nieszczęśliwy od tego, kto idzie przez życie solo. Jakość więzi jest o wiele ważniejsza. Co dają miłe i liczne przyjaźnie, jeśli tak naprawdę nie możesz na nie liczyć? Im starszy jesteś, tym staje się to jaśniejsze i ważniejsze. Tylko jakościowe relacje są ważne i pomagają w życiu. Prawdę tę potwierdzały zwłaszcza osoby po 30. roku życia.

3. Stabilny związek lub małżeństwo zapewnia dobre zdrowie psychiczne i fizyczne

I znów - w lepszej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej byli ci uczestnicy badania, którzy poprzez lata nie przeszli rozwody ani bolesnego rozstania. Bezproblemowe, harmonijne związki zapewniały im dobre zdrowie. Badania wykazały również, że szczęśliwe związki ochroniły ludzi w podeszłym wieku przed demencją. Do tego szczera miłość po prostu zapewnia megaszczęście. Logiczne!
Nawet przed ogłoszeniem mądrości z Harvardu, to było jasne, że potrzebujemy bliskich, kochanych ludzi wokół, przed którymi możemy otworzyć nasze serca. Sama ich obecność jest wielkim szczęściem w życiu.

 http://www.ofeminin.pl/emocje/naukowcy-odkrywaja-tajemnice-te-3-rzeczy-sprawiaja-ze-jestesmy-w-zyciu-naprawde-szczesliwi-s2375700.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.