Pierwsze co przychodzi nam na myśl, kiedy piszemy o diecie baletnicy, to oczywiście sylwetka baletnicy. Szczupła, alabastrowa, z delikatnie zarysowanymi mięśniami... Niestety nazwa diety oprócz nazwy, ma z baletnicą niewiele wspólnego. 
 
"Diety cud" oparte na kilkudniowych głodówkach nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Niech was nie zmylą efekty jakie można osiągnąć, stosując dietę baletnicy... Mimo że są one spektakularne, to jeszcze bardziej zadziwiający jest efekt jo-jo, z którym trzeba później walczyć.
A powrót niechcianych kilogramów traktujemy jak porażkę, więc podwójnie się dołujemy. Zaczynamy przybierać na wadze, bo tempo w jakim waga spada podczas stosowania diety baletnicy, jest bardzo niezdrowe i szkodliwe dla organizmu. To dlatego, że spożycie kalorii jest bardzo ograniczone. Kiedy kończymy dietę, wracamy do starych nawyków żywieniowych i efekt jo-jo dopada nas szybciej niż zdążymy nawet o nim pomyśleć.


Dieta baletnicy, efekty

Głównym założeniem diety baletnicy, jest jak najszybsza utrata zbędnych kilogramów. Tyle, że słowo "dieta" jest tutaj całkowicie nie na miejscu. To tak naprawdę półgłodówka, która w ciągu 10 dni wysysa z organizmu to, co najlepsze. Mimo że w tym czasie możemy schudnąć nawet 10-12 kg, to wcale nie jest to bezpieczna utrata masy ciała.
Zdrowe odchudzanie zakłada spadek wagi o 1 kg na tydzeń. Przy bardzo restrykcyjnym trzymaniu się planu może to być nawet 1,5 kg. Co jak widać i tak jest sporym odstępstwem. Na forach internetowych można znaleźć wypowiedzi kobiet, które przy diecie baletnicy już po dwóch dniach cieszyły się utratą 2,5-3 kg...

Zasady stosowania diety baletnicy

Dieta baletnicy występuje w dwóch wariantach. Obie opcje zakładają szybkie odchudzanie przez 10 dni oraz włączenie do planu ćwiczeń w 3. dniu stosowania tej półgłodówki.

Podstawowy wariant zakłada, że przez pierwsze dwa dni spożywamy jedynie wodę. Dodatkowo możemy sobie pozwolić na wypicie maksymalnie czterech filiżanek kawy, po 250 ml każda. Nie wolno jej słodzić, ale można dodać odrobinę odtłuszczonego mleka. Ilość płynów w sumie nie powinna przekroczyć jednego litra.

Trzeciego i czwartego dnia możemy dołożyć produkty stałe w postaci odtłuszczonego nabiału. Mogą to być jedynie dwa produkty, na przykład w postaci serka wiejskiego (około 245 kcal) i jogurtu naturalnego (około 95 kcal). Dodatkowo pijemy wodę i kawę (jeśli mamy ochotę). Natomiast trzeba pilnować tego, aby ilość płynów nie przekraczała 2,5 litra.Piątego i szóstego dnia dodajemy do jadłospisu ziemniaczki w mundurkach. W ciągu doby możemy zjeść ich 11, a w ciągu jednego posiłku maksymalnie trzy. Nadal pijemy wodę i kawę, ale możemy do tego zestawu dołożyć jeszcze niesłodzoną herbatę. Tym razem ilość płynów powinna zostać na poziomie trzech litrów.

Siódmego i ósmego dnia włączamy do diety tylko białe, gotowane mięso w ilości 0,5 kg. W ciągu dnia należy też pamiętać o spożywaniu płynów - kawa, woda i herbata w ilości nie większej niż 2,5 litra.
Dziewiątego i 10. dnia nasz jadłospis znacznie się powiększa, bo znajdziemy w nim tym razem gotowane, zielone warzywa. Ogórek, sałata, brokuł, groszek i dodatkowo pomidory możemy spożywać tego dnia bez ograniczeń.

Wariant drugi zakłada natomiast, że przez cały czas trwania półgłodówki możemy spożywać w ciągu dnia tylko jeden z wymienionych produktów: migdały, jajka, mleko, szparagi, sałata, seler, chude mięso, jabłko, woda, grejpfrut.

Negatywne skutki stosowania diety baletnicy

Mimo że dieta baletnicy nastawiona jest na utratę masy ciała, to paradoksalnie efekty mogą być zupełnie odwrotne. Waga zacznie znowu szybko rosnąć, bo zbyt drastyczne obcięcie kalorii sprawia, że organizm zaczyna odkładać każdą dostarczoną w pożywieniu kalorię. Tracimy też zbudowaną wcześniej masę mięśniową.To dlatego, że nieprawidłowo zbilansowana dieta, w której brakuje białka, makro i mikroelementów nakazuje naszemu ciału pobierać te składniki z naszych mięśni. Tak ostra redukcja, jaką zakłada dieta baletnicy powoduje znaczne ograniczenie dostarczania do organizmu również witamin.
Ich niedobór prowadzi w większości przypadków do anemii tym bardziej, że pozwalamy sobie na wypicie dużej ilości kawy, która dodatkowo wypłukuje je z organizmu. Może pojawić się również niedokrwistość, a także stan przemęczenia i przewlekłego osłabienia.
Poza tym nieprawidłowa redukcja masy ciała prowadzi do spowolnienia metabolizmu, co jest chyba jedną z najgorszych rzeczy. Mogą pojawić się zasłabnięcia, omdlenia, bóle i zawroty głowy, senność, zmęczenie, nudności oraz zaparcia.
To wszystko spowodowane jest kilkoma czynnikami:
  • dostarczaniem zbyt małej ilości kalorii w ciągu dnia,
  • spożywaniem zbyt małej ilość węglowodanów lub białka,
  • spożywaniem niepełnowartościowych posiłków,
  • niedoborem składników budujących hormony tarczycy i mających na nią wpływ,
  • zbyt małą ilością posiłków w ciągu dnia, głodówkami.
Jak widać, szybka utrata masy ciała może być bardzo bolesna i niestety odbije się na naszym zdrowiu. Lepiej wybierz zbilansowaną dietę, która będzie w całości dopasowana do potrzeb twojego ciała.

http://wizaz.pl/Fitness/Efekty-i-zasady-stosowania-diety-baletnicy

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.