Dygoczesz na samą myśl o spotkaniu z przełożonymi lub współpracownikami? Przeraża Cię myślenie o asertywności w pracy? Każdy ma swoje lęki i niepewności, ale jeśli urastają one do rangi stanów depresyjnych, powinnaś wziąć kilka lekcji asertywności. Oto wskazówki, które pomogą Ci postawić krok do przodu.

Bądź obecna

Nie martw się, jeśli samo myślenie o asertywności Cię paraliżuje. Pierwszym i najprostszym krokiem do asertywności jest praktykowanie bycia obecną. Nie chodzi o fizyczne przebywanie w pracy. Postaraj się udowodnić swoim przełożonym, że aktywnie uczestniczysz w budowaniu dobrej pozycji firmy. Słuchaj uważnie, bierz pod uwagę wskazówki i w razie potrzeby zadawaj pytania. To pokaże, że nie boisz się przyznać do nierozumienia pewnych zagadnień. 


Obserwuj innych i ucz się

Są duże szanse, że w Twoim biurze jest ktoś, kogo możesz podziwiać za etykę pracy. Przyjrzyj się praktykom, z których ta osoba korzysta na co dzień. Co robi, aby jej głos był słyszalny? Dlaczego inni darzą ją szacunkiem? Sporządzaj notatki, a kiedy odkryjesz najpotrzebniejsze elementy, ćwicz je w domu.

Użyj swojego głosu

Podczas spotkań nie bój się mówić. Nie czekaj na wezwanie do głosu. Przejmuj inicjatywę i wyrażaj dokładnie, co masz na myśli. Twój głos powinien stać się słyszalny. Twój szef z pewnością odnotuje Twoją pewność siebie oraz doceni wszystkie uwagi, uznając je za cenne dla dyskusji. Asertywność w pracy to ufanie własnemu rozsądkowi. Masz doświadczenie i umiejętności? Co Cię powstrzymuje?

Dąż do bycia szanowaną, a nie lubianą

Kobiety muszą pracować dwa razy ciężej na uzyskanie szacunku w miejscu pracy. Bycie asertywną jest jednym ze sposobów, które pozwolą Ci to osiągnąć. Nie wszyscy muszą Cię lubić, ale powinni liczyć się z Twoim zdaniem. My kobiety, bardzo często popełniamy błąd, dążąc do bycia wyłącznie lubianymi. Jest to powodem dodatkowego stresu i niepokoju.

Poznaj swoją wartość

Pewność siebie i asertywność w pracy nie są łatwymi zadaniami. Aby osiągnąć sukces, należy stawiać małe kroki. Pamiętaj, że zostałaś zatrudniona z jakiegoś powodu. Twoi pracodawcy zobaczyli w Tobie wartość. Kiedy wyjdziesz poza swoją strefę komfortu, zobaczysz, że asertywność jest ciekawym wyzwaniem także dla mózgu. Twoje wzorce reakcji zaczną się zmieniać, a nowe zachowania staną się zwyczajem. Nie poddawaj się. Każdy dzień to okazja do zrewolucjonizowania swojego życia.

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.