Większość osób kojarzy Milos dzięki posągowi półnagiej Wenus. Wyspa Milos ma jednak bardziej burzliwą, bo wulkaniczną historię, dzięki której narodziło się miejsce o rzadko spotykanych kształtach. Milos charakteryzują jasne skały zanurzone w turkusowej wodzie, naturalne źródła termalne i złoża minerałów. Pomimo coraz większej popularności wyspa Milos stara się zachować swój pierwotny charakter.
Wyspa Milos jest najbardziej wysuniętą na zachód wyspą archipelagu Cyklady, trochę niedocenianą wśród turystów. Kryje fantastyczne plaże, urocze miasteczka i szereg wartych zobaczenia zabytków, które nie wiedzieć czemu rzadko zdobią pierwsze strony przewodników po Cykladach. Nie zmienia to faktu, że Milos jest naprawdę uroczą wyspą. Idealne miejsce dla wszystkich, którzy podczas wakacyjnego wypoczynku stronią od typowych, wakacyjnych kurortów, a zachwycają się naturalnym krajobrazie.

1. Katakumby

Znajdujące sie w miejsowości Tipiti, podziemne grobowce pierwszych chrześcijan, grzebanych tu od I w. n.e. Cały kompleks ma aż 200 m. długości, jednak tylko jego część jest dostępna dla zwiedzających. Krypty zostały wykute w skale bardzo stromego wzgórza, ze względu na doskonałą możliwość ukrycia ciał zmarłych przed ówczesnym, rzymskim okupantem. Niesamowite jest to, jak ludziom posługującym się prymitywnymi narzędziami, udało się wystukać 200m pajęczynę korytarzy, zwierającą po kilka grobów każda. Przed wejściem po stromych schodach w dół do jaskini, spodziewałam się trupiego smrodziku i zapachu stęchlizny, jednak nic takiego nie miało miejsca. Co ciekawe, groby te były wykorzystywane wielokrotnie. Gdy ciało rozłożyło się i pozostały jedynie kości, rodzina „wymiatała” delikwenta w głąb krypty, by w jego miejsce ułożyć następnego. Wspaniała, prawdziwa atrakcja turystyczna, odpowiednio odnowiona i zachowana, na pewno warta zobaczenia. Cena biletu to 2-3 euro za osobę.

2. Amfiteatr

Zaraz obok katakumb położony jest antyczny amfiteatr, zbudowany przez Rzymian, za czasów ich panowania na Milos. To właśnie w jego okolicach znaleziono słynny posąg Wenus z Milos. Teatr został odnowiony w 2016 i jest na prawdę imponujący.

 

3. Klima

Mała wioska rybacka, do której dotrzeć można pieszo, schodząc ścieżką ze wzgórza, na którym znajdują się katakumby i amfiteatr. Małe domki zostały zbudowane tuż przy brzegu morza, a ich drzwi i ramy okienne wymalowane są na przeróżne kolory, tworząc cukierkowy krajobraz. Kiedyś dolne piętro służyło za „garaż” dla kutrów, aby ochronić je przed zimą, dziś przerobione zostały na domowe salony, a nawet na przytulne pokoje do wynajęcia dla turystów. Spędzenie nocy w takim miejscu musi być na prawdę wyjątkowe, gdy w nocy fale wpływają delikatnie do wewnątrz sypialni.

4. Plaka

Małe miasteczko, obecna stolica wyspy, zbudowana zgodnie z tradycją Cyklad. Niezwykle piękne uliczki pomiędzy białymi domami, ozdobionymi balkonami, gdzie Grecy hodują kolorowe kwiaty tworzą niesamowity, bajkowy krajobraz. Tutaj także znajduje się najwyższe wzniesienie wyspy, a na nim pozostałości zamku. Warto się tam wspiąć, aby podziwiać widok na ogromną zatokę Milos.
5. Kleftiko

Miejsce to znajduje się na południowym krańcu wyspy i dostępne jest jedynie od strony morza. Kompleks wydrążonych przez morze jaskiń, dawno temu stanowił schronienie dla piratów, od których wziął swoją nazwę, ponieważ Kleftiko to po grecku „złodziej”. Białe, wysokie skały zanurzone w szmaragdowo błękitnej lagunie wygląda ją niesamowicie! Aby się tam dostać wystarczy wykupić jednodniową wycieczkę wokół wyspy. Na prawdę warto ponieważ, widoki te są nieosiągalne z lądu.

6. Plaża Sarakiniko

Białe kamienie wyrzeźbione na gładko przez wodę i wiatr tworzą najbardziej znaną na wyspie „plażę”. Tłumy turystów przyjeżdżają robić tu zdjęcia, jednak mało kto decyduje się zostać i plażować.

7. Mandrakia

Niesamowite jest to, że na wyspie Milos, w każdej miejscowości, woda wlewa się do domów. Tak samo jest w rybackiej osadzie Mandrakia, która zasłynęła w świecie z powodu tego widoku.


Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.