Wiele roślin doniczkowych ma naturalną zdolność do oczyszczania powietrza z toksycznych substancji. Znajomość prostego triku sprawi, że będą to robić jeszcze skuteczniej. Wystarczy, że będziesz mieć w domu kilka tabletek aktywnego węgla z apteki.

Aktywny węgiel (węgiel drzewny) to jeden z najsilniejszych naturalnych pochłaniaczy i neutralizatorów toksyn i zanieczyszczeń. Stosuje się go w zatruciach i zakażeniach, różnego rodzaju filtrach np. wentylatorach kuchennych czy maskach antysmogowych. Węgiel ma też korzystny wpływ na rośliny (głównie zasadolubne) - pobudza je do wzrostu.
Warto połączyć te właściwości i stworzyć skuteczny domowy filtr powietrza, czyli zwiększyć zdolność roślin doniczkowych do neutralizacji niebezpiecznych związków.  Zanieczyszczone powietrze w ok. 90 proc. filtrowane jest w korzeniach roślin. Żyjące na nich enzymy i mikroorganizmy rozkładają trucizny na podstawowe dla kwiatów substancje odżywcze.
Co będzie ci potrzebne, by zrobić żywy filtr powietrza? Węgiel aktywny z apteki. Rozkrusz kilka tabletek i rozsyp na glebie w doniczce. Mikroorganizmy i węgiel wkrótce utworzą naturalny filtr. Co ok. trzy tygodnie uzupełniaj porcje węgla.
Na liście trucizn, które odfiltrowują rośliny, znajdują się m.in. benzen (jedna z najgroźniejszych trucizn przemysłowych, toksyczna i rakotwórcza; ksylen – substancja rakotwórcza, stosowana m.in. w produkcji lakierów, środków do konserwacji drewna; toluen – wchodzący w skład niektórych farb, środków czyszczących, klejów; amoniak – ma zastosowanie w gospodarstwie domowym; formaldehyd – konserwant używany m.in. w kremach, mydłach, lakierach do paznokci, dezodorantach, szamponach.

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.