Dla malucha nie istnieje nic gorszego... Zobacz, jak nieświadomie możesz mu zaszkodzić!

Na to, jak rozwija się dziecko- zarówno psychicznie i fizycznie- ogromny wpływ ma jego więź z mamą. Chodzi nie tylko o pierwsze tygodnie po narodzinach, kiedy każde ograniczenie kontaktu z mamą jest dla dziecka traumatyczne. To właśnie pierwsze trzy lata życia dziecka warunkują jego późniejsze szczęście. Głównym celem w tym czasie powinna być nauka bliskości- jej brak może sprawić, że w psychice malucha na zawsze pojawią się deficyty, które ograniczą mu możliwość prawidłowego rozwoju. Naukowcy przeprowadzili szereg badań polegających na obserwacji zwierząt- wszystkie prowadzą do jednego wniosku: dla najmłodszych bliski kontakt z mamą jest równie ważny jak zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych.
 
Ciekawe doświadczenie przeprowadził Rene Spitz, węgierski psychiatra, który obserwował śmiertelność niemowląt przebywających w dwóch różnych żłobkach. Pierwszy z nich mieścił się w więzieniu- maluchy były tam pod opieką swoich mam. Drugi żłobek był prowadzony przez siostry zakonne. Mimo że więzienne warunki były bardzo niesprzyjające, to właśnie wśród dzieci pozostających pod opieką sióstr zaobserwowano wyższy wskaźnik śmiertelności. Od bliskości z mamą zależy nie tylko szczęście dziecka, ale również jego... inteligencja.

Do czego prowadzi brak bliskości w pierwszych latach życia malucha? Pierwsze symptomy zaczynają się pojawiać już kiedy dziecko kończy cztery lata. Zazwyczaj wykazuje przywiązanie do obcych- próbuje zdobyć ich akceptację, przytula się do nowo poznanych osób. Jednocześnie maluch nie potrafi odpowiednio zaangażować się w inne relacje, z ważnymi dla niego ludźmi. W dorosłym życiu kończy się to uciekaniem od odpowiedzialności i chłodem przeważającym w każdej znajomości.

Odrzucenie przez matkę sprawia, że dziecko czuje permanentny stres- towarzyszy mu nieświadome poczucie winy i brak wiary we własne możliwości. Jaki ma to związek z mózgiem? Stres dewastuje cały nasz organizm, a odczuwany już w tak młodym wieku, potrafi wyrządzić nieodwracalne szkody. Zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego wywołują problemy z koncentracją, zaniki pamięci, a także nieumiejętność dostosowania się do danej sytuacji. Dlatego dzieci, które nie doświadczyły bliskości, jako dorośli nie tylko unikają poważniejszych relacji- zwykle mają również problemy ze znalezieniem odpowiedniej pracy czy skończeniem studiów. Czy da się to leczyć?

Mózg, jako jedyny system w organizmie, po przejściu ciężkiej traumy nie wraca do swojego pierwotnego stanu. Istnieją terapie, dzięki którym dziecko uczy się wtórnie prawidłowego okazywania emocji i funkcjonowania w społeczeństwie, nie zawsze jednak przynoszą oczekiwany efekt.

https://www.milionkobiet.pl/dziecko/czy-brak-bliskosci-niszczy-mozg-dziecka,26893,1,a.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.