Siarka to pierwiastek chemiczny, którego potrzebuje każdy organizm. Jest ona składnikiem białek, hormonów oraz kwasów. Ma także ogromny wpływ na pracę układu krwionośnego, nerwowego oraz na usuwanie toksyn z organizmu. Nie bez znaczenia jest również jej rola wzmacniania kondycji włosów, paznokci i skóry. 

Siarka – zastosowanie w lecznictwie

Rola siarki w organizmie jest ogromna, dlatego ma szerokie zastosowanie także w lecznictwie. Ma zdolność rozpuszczania się w wodzie, a więc doskonale nadaje się do wykorzystywania przy kąpielach leczniczych.
Sole zawarte w siarce potrafią rozmiękczyć naskórek. Nie bez powodu nazywana jest "pierwiastkiem piękności". Nie znaczy to, że wywiera jedynie estetyczny wpływ.
Właściwości siarki wykorzystywane w lecznictwie udowadniają, że idealnie nadaje się do leczenia atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, twardziny. Siarka to podstawowy składnik keratyny, z której zbudowane są włosy, skóra oraz paznokcie, a także kolagenu. W związku z tym kąpiele w siarce pomagają zregenerować uszkodzone chrząstki stawowe. Takie kąpiele mogą przynieść ulgę także w reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz przy atakach rwy kulszowej.
Siarka może pomóc też w przypadku nawracających zakażeń bakteryjnych, pasożytniczych oraz grzybiczych skóry. Ma ona także wpływ na to, czy paznokcie będą mocne, a włosy lśniące. Znajdziemy ją w składzie szamponów przeciwłupieżowych oraz tych do włosów nadmiernie się przetłuszczających.

Siarka – rola w organizmie

Siarka w naszym organizmie gra ogromną rolę. Wzmacnia cały układ odpornościowy. Odpowiada także za ukrwienie narządów wewnętrznych oraz oczyszczanie wątroby z toksyn. Jej niedobór może prowadzić do wahań nastrojów, ponieważ reguluje gospodarkę hormonalną.
Siarka jest dodatkowo idealnym lekarstwem na problemy skórne, w tym na trądzik. Króluje wśród kosmetyków przeznaczonych do skóry tłustej.
Fakt, że w twoim organizmie brakuje siarki, wcale nie musi być spowodowany złą dietą. Może się tak zdarzyć na skutek złego funkcjonowania wątroby, choroby nowotworowej, a także po przejściu zawału.
Ciężko ustalić jednoznaczne normy zapotrzebowania na siarkę. Uznaje się, że w momencie, gdy zostało pokryte zapotrzebowanie na białko, z całą pewnością nie grozi nam także niedobór siarki. Siarki nie można także przedawkować, ponieważ jej nadmiar jest usuwany z moczem.

Siarka – właściwości

Mówiąc o właściwościach siarki, nie można pominąć faktu, że łagodzi ona skórne reakcje alergiczne, jednak nie tylko. Siarka sprawdza się także w przypadku tych dotyczących przewodu pokarmowego i górnych dróg oddechowych. Nasz organizm wykorzystuje siarkę do produkcji enzymów oraz przeciwciał. Ma ona również wpływ na tworzenie tkanki łącznej.
Dietę można uzupełniać o siarkę w przypadku zapalenia stawów, mięśni, ścięgien. Może okazać się pomocna także przy migrenowych bólach głowy, refluksie spowodowanym nadmiernym wydzielaniem kwasów żołądkowych.
Jak widać, właściwości siarki są zróżnicowane. Pewne jest, że odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Nie kończy się ona tylko na włosach, skórze i paznokciach. Stosowana bezpośrednio na blizny zmniejsza ich widoczność. Jeśli blizna nie jest zbyt głęboka, siarka może ją całkowicie usunąć.


Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.