Są pytania, na które – zdaniem psychologów – warto znać odpowiedź, jeśli chcesz zbudować głęboki i silny związek. Poznaj siedem z nich i przekonaj się, co usłyszały czytelniczki "Cosmo", gdy zadały je swoim facetom. 

"Chcesz pogłębić relację ze swoim partnerem?" – przeczytałam na facebookowej stronie amerykańskiego miesięcznika "Psychology Today". Kto by nie chciał! Nawet najlepszy związek zawsze może być lepszy, nie mówiąc o tych, które są dopiero na początku drogi. Idealny temat – dla czytelniczek "Cosmo", dla mnie, dla każdego! Wchodzę. "Jednym z największych błędów, jaki możemy popełnić w relacji, jest niezadawanie odpowiednich pytań. Zadając właściwe pytania możesz odkryć, czego potrzebuje twój partner, aby było mu z tobą dobrze" – przekonuje na wstępie "Siedmiu pytań, które mogą wzmocnić twój związek" ich autor Barton Goldsmith, znany amerykański psychoterapeuta i publicysta. – Wiele dobrych związków wcale nie rozpada się dlatego, że ludzie przestają się kochać – potwierdza Anna Mochnaczewska, psychoterapeutka par z Centrum Psychologii Integralnej InTeGral w Warszawie. – Często problem polega na tym, że nie wiedzą, czego potrzebuje druga strona, aby czuć się kochaną, więc jej tego nie dają. Dają w zamian coś innego, czego ta osoba akurat nie potrzebuje. Wynika z tego mnóstwo nieporozumień. Jak ich uniknąć? W bardzo prosty sposób. "Jeśli chcesz wiedzieć, czego potrzebuje od ciebie twój partner, zapytaj" – zachęca Barton Goldsmith. To może być również doskonała okazja, żeby powiedzieć mu, czego ty potrzebujesz od niego.
Zaproponowałam czytelniczkom "Cosmo", aby niektóre z siedmiu pytań wskazanych przez psychologa zadały swoim ukochanym. Zgodziły się! Chcesz wiedzieć, co z tego wyszło? Czytaj dalej...

Miłosny eksperyment

"Mam 23 lata i spore związkowe problemy" – napisała mi Ewelina. – "Pytania bardzo mi się spodobały, faktycznie niezbyt często mamy okazję do porozmawiania na te tematy. Spróbuję – może to pomoże". "Ja z chęcią zadam partnerowi pytanie, którego konsekwencją ma być wzmocnienie związku, tym bardziej, że za 99 dni bierzemy ślub" – to z kolei Magdalena. "Trafiła Pani z pytaniami idealnie! Nie ukrywam, że natłok obowiązków przy małym dziecku, praca zawodowa i prowadzenie domu sprawiły, że trochę odpuściliśmy wzajemne dbanie o siebie. Z miłą chęcią wejdę w ten eksperyment i wierzę, że tylko na tym skorzystamy" – odpowiedziała Angelina. No dobrze, to zaczynamy...
Szczęśliwa siódemka - te magiczne pytania, które mogą wzmocnić twój związek, to:

1. W JAKICH SYTUACJACH CZUJESZ, ŻE CIĘ KOCHAM?

"Większość par nieźle sobie radzi z wyznaniem <<kocham cię>>, ale czyny mogą mówić więcej niż słowa" – pisze Goldsmith. Nie zgaduj – być może kanapka do pracy, którą robisz swojemu mężczyźnie od czasu do czasu, znaczy więcej niż koronkowa bielizna, na którą wydajesz fortunę.

2. CZY JEST COŚ, CO MOGŁABYM ZROBIĆ, ABYŚ BARDZIEJ CZUŁ, ŻE CIĘ KOCHAM?

"To delikatne pytanie może pozbawić go tchu, przynajmniej na chwilę" – ostrzega psycholog. Ma rację – niektórzy faceci naszych czytelniczek zaniemówili, gdy je usłyszeli.

3. CO W NASZYM WSPÓLNYM ŻYCIU SPRAWIA, ŻE JESTEŚ ZE MNĄ SZCZĘŚLIWY? 

Goldsmith uważa, że już sama rozmowa o tym, co jest dobre w związku, zbliża do siebie partnerów i pogłębia ich więź.

4. CZY JEST JAKAŚ MAŁA RZECZ, KTÓRĄ CHCIAŁBYŚ, ABYM W SOBIE ZMIENIŁA?

Możesz zupełnie nieświadomie robić coś, co sprawia, że twój partner czuje się niekomfortowo, ale jest mu niezręcznie zwrócić ci uwagę. Jeśli zapytasz, być może nie dopuścisz do tego, by mała rzecz zamieniła się w duży problem.

5. CZY JEST COŚ, CZEGO NIGDY WCZEŚNIEJ NIE ROBILIŚMY, A NA CO MIAŁBYŚ OCHOTĘ?

To jedno z łatwiejszych pytań, ale nie mniej ważne. Ich autor przekonuje, że rozmowa na ten temat może sprawić, że wasz związek stanie się bardziej ekscytujący dla was obojga.

6. JEST JAKIEŚ MIEJSCE, GDZIE CHCIAŁBYŚ POJECHAĆ?

Zapytaj, a będziesz wiedziała, jakie wakacje sprawią mu przyjemność.

7. MOGĘ CI W CZYMŚ TERAZ POMÓC?

"Gdy poświęcasz partnerowi czas, okazujesz mu miłość" – pisze Goldsmith. – "No i robienie czegoś wspólnie, buduje więź". Jak to działa w realu?

To, co psychologom wydaje się prostym sposobem na wzmocnienie związku, w rzeczywistości może być... bardzo trudne. Kilkanaście dziewczyn zrezygnowało z eksperymentu. Wśród nich Ewelina ("Nie umiem rozmawiać o takich sprawach"). Kasia podjęła się jednak zadania. I tak je relacjonuje:
"Ja: Wiesz, lubię bardzo, kiedy mówisz do mnie w pieszczotliwy sposób, kupujesz mi kwiaty, przytulasz i całujesz przed snem. Czuję wtedy, że mnie kochasz.

On: Aha...
Ja: Nie powiesz nic więcej?
On: Cieszę się. (cisza)
Ja: A ty w jakich sytuacjach czujesz się kochany?
On: Kiedy robisz mi obiad.
Ja: A możesz powiedzieć coś więcej?
On: Kiedy dotykasz mojego penisa (śmiech).
Ja: Przykro mi, że nie możemy porozmawiać poważnie...
Co jeszcze mogę zrobić, żebyś czuł się kochany?
On: Dać mi trochę spokoju jak wracam z pracy (śmiech).
Zwykle nie prowadzimy takich rozmów, bo mój chłopak nie jest zbyt wylewny, jeśli chodzi o uczucia i jak widać wszystko obraca w żart... Czułam się zażenowana rozmową, mimo to zadałam jeszcze jedno pytanie. Ja: Co chciałbyś, żebyśmy razem zrobili, czego jeszcze nie robiliśmy?
On: Chciałbym pomalować z Tobą mieszkanie (śmiech).
Ja: Miałam na myśli np. wyjazd w jakieś miejsce, w którym jeszcze nie byliśmy... – nie poddawałam się.
On: Zabiorę Cię do krainy farb i pędzli (śmiech). Całą rozmową byłam bardzo rozczarowana". Niepotrzebnie...

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.