Podobno uczymy się na błędach, szkoda tylko, że nie na cudzych. Mój błąd, niedopatrzenie i przede wszystkim potworna ignorancja kosztowały mnie utratę zdrowia. Gdybym tylko mogła cofnąć czas i zrobić coś inaczej… niestety to niemożliwe. Gdyby jednak, co bym powiedziała samej sobie i innym kobietom, które zapominają co jest tak naprawdę ważne?

Miałaś wszystko. Świetną prace, kochającego męża i dziecko, które kochałam ponad wszystko. Mimo że to rodzina była dla ciebie najważniejsza, teraz wiesz, że poświęcałaś im za mało czasu. Ciągle byłaś nieobecna. Wydawało ci się, że zarabianie pieniędzy – żeby zapewnić wam i córce w przyszłości, gdy was już zabraknie, wszystko to, co najlepsze – było twoim celem.

W takiej matni będziesz trwała drugie lata. Nie zadbasz o siebie i – co gorsza – o swoich najbliższych, na których tak bardzo ci zależało. Powoli zaczniesz tracić z nimi kontakt licząc, że to, co robisz dla nich niedługo zaprocentuje, że docenią twoje starania. Nie miałaś nawet czasu iść do lekarza. Zaproszenia na bezpłatne badania – kto w ogóle ma na to czas? Czasem słyszałaś, jak koleżanki mówią, że robią cytologię, albo że ktoś na coś zachorował, że ktoś ma raka. Ale ciebie to nie dotyczyło. Byłaś młoda i pełna sił, a jeśli coś ci się przyplątało, wtedy leczyłaś się sama. Pozostałe dolegliwości po prostu ignorowałaś i tłumaczyłaś sobie, że to nic takiego, że to tylko zmęczenie. Takie mamy czasy, taki styl życia prowadzimy i to jego cena.


Domek z kart, który tak pieczołowicie budowałaś zaczął drżeć w posadach. Mąż od dłuższego czasu zarzucał ci, że bardziej interesuje cię praca niż rodzina. Twoje tłumaczenia, że robisz to dla nich niewiele pomagały, w końcu postawił ci ultimatum. Obiecałaś, że postarasz się to zmienić. Ale, niestety, jak to w życiu – im bardziej się starasz, tym gorzej wychodzi. Do firmy zgłosił się duży klient, wielki kontrakt. Miałaś objąć dowodzenie i doprowadzić sprawę do końca. Gdybyś wtedy wiedziała, jakie to pociągnie za sobą konsekwencje z dnia nadzień odeszłabyś z pracy. Bo ta przysłoniła ci to, co najważniejsze. Nie zauważyłaś, że całe twoje życie prywatne właśnie się rozpada, nie zauważyłaś, że mąż zaczął spotykać się z kimś innym. Ten romans miał dla ciebie koszmarne konsekwencje, nie tylko emocjonalne.

Choć związku nie udało się uratować to dostałaś coś, co zostało już z tobą do końca. Kobieta, z którą zdradzał  cię mąż była zakażona wirusem HPV. Wirusa dostałaś ty. Przyznasz, że nie do końca wiedziałaś co, to jest. Ginekologa odwiedzałaś praktycznie tylko w ciąży, później, skoro nic się nie działo to po, co miałaś tam chodzić? I to był twój największy błąd. Nie badałaś piersi, nie robiłaś cytologii, która mogła cię uchronić przed rakiem szyjki macicy. Zawsze było coś ważniejszego.

Wirus przez długi czas w ogóle nie dawał o sobie znać. Z czasem zaczęłaś krwawić. W pierwszej chwili pomyślałaś, że to przez stres – praca i rozstanie – mogły rozregulować organizm i sprawić, że okres pojawiał się niezgodnie z terminem. Nie zaspokoiły cię nawet coraz częstsze bóle brzucha. Dopiero, kiedy krwawienia zaczęły się nasilać, a ból stał się trudny do zniesienia poszłaś do specjalisty. Lekarz pierwszego kontaktu od razu skierował cię do ginekologa. Ten po zebraniu wywiadu i badaniach powiedział mi, że mam zaawansowaną postać raka szyjki macicy. W pierwszej chwili nic z tego nie zrozumiałaś. Nie wiedziałaś, co to dla ciebie oznacza.

Masz 41 lat i całe życie przed sobą. Lekarz powiedział, że nie ma na co czekać trzeba działać bardzo szybko. Najpierw była operacja, która na zawsze pozbawiła cię możliwości posiadania kolejnego dziecka, później trudna do wytrzymania chemioterapia. Co będzie dla ciebie w tym wszystkim najgorsze? Bezradność. Będziesz na siebie na siebie strasznie wściekła, że zawsze było coś ważniejszego, że zupełnie zignorowałaś sygnały, jakie dawał ci organizm, że nie chodziłaś na badania, bo przecież na raka chorują tylko ludzie w podeszłym wieku. Gdybyś mogła coś zmienić na pewno częściej chodziłabyś do lekarza. Regularnie robiła cytologie. Być może zaszczepiłabyś się przeciwko HPV. Gdybyś mogła zrobiłabyś wszystko, żeby tylko uchronić się przed chorobą. Nikt nie lubi, jak mówi mu się co ma robić, ale z HPV nie ma żartów. Zakażenie może mieć katastrofalne skutki. Tobie odbierze kobiecość i zdrowie.

Gdybyś mogła zaapelować do samej siebie powiedziałabyś – badaj się i dbaj o siebie, o swoje zdrowie i nigdy nie lekceważ sygnałów, które wysyła ci ciało. Będziesz bardzo żałowała, że mając dwadzieścia lat nie chciałaś uwierzyć w to, co wydawało się ci się frazesem, że zdrowie jest najważniejsze. Bo bez tego nie ma nic. Gdybyś mogła opowiedziałabyś o HPV także swojej córce, żeby nie podzieliła twojego losu.

Pamiętaj, że ta historia nie musi być twoja. Dbając o siebie i swoje zdrowie możesz uchronić się przed rakiem, który może odebrać ci nie tylko zdrowie, ale i życie.

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.